Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co począć z Motorolą CP040? Jakie legalne radio?

10 Lip 2008 22:50 3252 12
  • Poziom 10  
    Witam!
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.
    Potrzebuję sprzętu do komunikacji z podleśniczym w terenie leśnym. W tym temacie jestem zupełnym laikiem, więc po krótkiej lekturze zacząłem się rozglądać w sieci za jakimś radiem. Trochę przypadkowo kupiłem radiotelefony Motorola CP040 i tu pojawia się problem. Zdaje sobie sprawę, iż nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku przestrzegania jego, a po przeczytaniu kilku wątków tego forum wiem, że sprzęt ten pracuje na częstotliwościach, na które trzeba mieć koncesję. Nie chcę wchodzić w konflikt z prawem, jednocześnie chcę podkreślić, że radio ma być używane w "głębokim lesie". W odległości 15-20 km nie stacjonuje wojsko ani inna jednostka która mogłaby używać podobnych częstotliwości. Pytanie brzmi: Czy mogę bez obaw używać tego radia w moim terenie? Jeśli nie to proszę o pomoc w wyborze PMR lub CB, bo z tego co się zorientowałem to pracuja one na częstotliwościach ogólnie dostępnych. Aha, a co z krótkofalówkami z USA? W aukcjach piszą o zasięgu 30; 40 km. Mnie interesuje zasiąg w granicach 6-10 km w terenie leśnym. Czy za używanie ich (w głębokiej puszczy) coś grozi? Czy spełnią moje oczekiwania co do zasięgu?
    Bardzo proszę o pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator
    Grozi i to jak najbardziej. To że w poblizu nie ma żadnego człowieka ani innej jednostki wojskowej to nie oznacza że zakres ten jest nieuzuwany. Także to że nic na tych kanałach nie słyszymy to takze nie świadczy ze nic tam nie pracuje. Istnieja systemy widma rozproszonego albo zakres ten jest tylko kanałem wejsciowym jakiegos systemu przekaźnikowego i to że np romawiamy sobie w lasach koło Koszlina nie oznacza że naszej rozmowy nie bedzie słyszał ktoś w okolicach Krakowa (albo po drugiej strony Atlantyku czy gdzies nad Zatoką Perską).
    Pojęcie koncesja dotyczy tworzenia programu radiowego. Na uzywanie czestotliwości radiowej trzeba miec zezwolenie radiokomunikacyjne.
    Radziłbym się więc dokładnie zastanowić zanim nacisniesz nadawanie w takim urzadzeniu....
  • Poziom 16  
    PMR-ry mają w lesie zasięg ok 500m. Pracują one na częstotliwości 446MHz która jest już mocno tłumiona przez las. Kilka razy robiłem testy i najlepszy zasięg jaki się udało uzyskać w terenie z małą ilością drzew to ok 1 km. Z CB sprawa wygląda dużo lepiej jednak do uzyskania lepszego zasięgu konieczne są długie anteny. Być może używając innych pasm w głębokim lesie nikomu się nie przeszkadza ale zawsze pozostaje problem łamania prawa przy konkretnym zagrożeniu sankcjami karnymi. Radiotelefony z USA poza tym że w Europie są nielegalne pracują też w paśmie 400MHz które w lesie się nie sprawdza. Mają co prawda większą moc ale przy silnym tłumieniu nie rekompensuje to utraty zasięgu.

SP6MBU
  • Poziom 20  
    Jeśli jesteś pełnoprawnym pracownikiem leśnym i masz zezwolenie od zwierzchnika możesz pracować na ich częstotliwościach i myślę że nikt nie będzie robił problemu.
  • Poziom 17  
    Dokładnie.. Nadleśnictwo ma swoje częstotliwości więc powinieneś sie dowiedzieć na jakich częstotliwościach pracuje Twoje nadleśnictwo i chyba powinno być ok.
  • Poziom 10  
    no to super jeśli mi udostępnią częstotliwość. W przyszłym tygodniu zapytam, bo już dzisiaj za puźno. Zacząłem się już zastanawiać nad Alanem 42 (ręczniakiem) i anteną na samochód ale nie wiem jak to może sie sprawować. Co do Motoroli to pewnie będe musiał zaprogramować częstotliwość (nawet nie wiem na jakiej teraz pracują; poprzedni właściciel też raczej nie wie). Zna ktoś z czytelników dobry zakład w okolicach Koszalina? Wiem, że można to zrobić samemu ale trzeba mieć programator, a to kolejne kilka stówek, nieprawdasz?
  • Poziom 17  
    Poszukaj w google jakiejś firmy radiokomunikacyjnej i zadzwoń i sie dowiedz czy Ci to zaprogramują i za ile. Blisko mnie programuje facet za 30 zł od 1 do 5 kanałów.
  • Poziom 10  
    ...tak zrobię, (jak tylko się dowiem w Nadleśnictwie czy udostępnią kanał). Prosiłbym jeszcze o skomentowanie mojego pytania odnośnie CB + dobra antena. Wiem, że trudno o odpowiedź co do zasięgu ponieważ zależy on od szeregu czynników ale może ktoś z uczestników dyskusji ma jakieś bliższe informacje/doświadczenie odnośnie tego tematu. Jak to możliwe to prosiłbym o podanie jakiejś propozycji zestawu i m.w. cenę.
    Czy Alan-42 byłby znośny? Ręczniak mógłby mi posłużyć w terenie (powierzchnia oddziału leśnego) do wielu zadań upraszczając je.
  • Moderator
    Cześć.

obathis napisał:
    ... Prosiłbym jeszcze o skomentowanie mojego pytania odnośnie CB + dobra antena. ...Jak to możliwe to prosiłbym o podanie jakiejś propozycji zestawu i m.w. cenę.
    Czy Alan-42 byłby znośny? Ręczniak mógłby mi posłużyć w terenie (powierzchnia oddziału leśnego) do wielu zadań upraszczając je.

Może przepisać Koledze podwieszony temat :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic946866.html
    czy może Kolega sam poczyta ?
  • Poziom 10  
    sory za poprzedni post :| właśnie jestem w trakcie tej lektury kolego @c2h5oh
  • Moderator
    Jeżeli sprzęt o którym mowa pracuje w pasmie 48 do 50 MHz to nawet jeżeli jesteś leśnikiem to i tak na użytkowanie urządzenia trzeba mieć zezwolenie. Warto też by się zastanowić czy dany model urządzenia jest dopuszczony do stosowania na terenie UE. Standardy amerykańskie są dość odmienne od europejskich i może być z tym problem.
  • Poziom 10  
    Kurcze, będe musiał się dokładnie rozeznać w firmie i poszukać speca od programowania.
    Dzięki za wszelkie odpowiedzi; temat można zawiesić do przyszłego tygodnia (tak myslę)
  • Poziom 10  
    Dowiedziałem się już, że Nadleśnictwo używa fal o niskich częstotliwościach także Motorola odpada. Dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam zapaleńców