Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykrywacze metali transet 150 i lepsze

11 Lip 2008 11:06 4772 58
  • Poziom 11  
    Witam mam juz za soba skladanie transeta 150. bylo fajnie ale przyszedl czas na cos lepszego, cos co wykrylo by monete chociaz z 8 Cm.zalezy mi tez na tym zeby byl to tani wykrywacz, tak do 50 zl.czy ktos moze mi cos poradzic? prosze tez o podanie przyblirzonego kosztu detektora. dziekuje
  • Poziom 11  
    jeśli ktoś zrobił samodzielnie jakiś wykrywacz to niech się pochwali.. fotka obowiązkowa!:))) ja wrzucam swojego transeta, który nawet niezłe wyszedł. wyszukuje starą monetę 20 zlotową z 10 cm w powietrzu, i około 13 w ziemi;0. dowaliłem do niego także samodzielnie robiony wzmacniacz dźwięku na tranzystorze BF459.OTO FOTY
  • Poziom 12  
    Witam!
    Wiem, że temat nie jest młody, ale zamierzam z ciekawości poskładać sobie Transeta 150. Przejrzałem chyba wszystkie posty na elektrodzie i zamiast jasności pojawiło się kilka pytań. Prosiłbym osoby, które składały w/w sprzęcik o pomoc.

A więc po kolei...
    Pozdrawiam pierwsze na necie można znaleźć 2 schematy, które nieznacznie różnią się od siebie. W związku z tym moje pytania:
    1. Który schemat jest "sprawdzony" - z opisów na forum wynika, że chyba nr 1 z 1 tranzystor em.
    2. Jaką wartość muszą mieć potencjometry w schemacie nr 1
    3. Czy transet że schematu nr 2 jest lepszy (stabilniejszy, czulszy ???)
    4. Ma ktoś projekt płytki do schematu nr 2?
    Z góry dziękuję za odpowiedzi i proszę o wyrozumiałość.
    Pozdrawiam.
  • Moderator Samochody
    Dajcie sobie spokój z tym "transetem" - takie wykrywacze można było robić 30 lat temu, przy braku dostępu do bardziej zaawansowanych części elektronicznych. Dużo lepsze osiągi w sensie zasięgu, będzie miał pierwszy lepszy wykrywacz impulsowy.
  • Poziom 12  
    Ok, zgadzam się z Tobą. Ale nie mam ochoty kupować kit-a, tylko zrobić coś samemu od początku do końca, a przy okazji zebrać doświadczenie. Od czegoś trzeba zacząć.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    Witam
    Popełniłem kiedyś ten wykrywacz:
    https://m.youtube.com/watch?v=pDscwgk4Uu4
    Wyciągałem nim z ziemi nawet spinacze biurowe a moneta z 8 cm - jak napisał Kolega pytający - nie była żadnym problemem. 1 zł. współczesny brał w piwietrzu z 23 cm. Jak na wykrywacz BFO, to całkiem przyzwoite zasięgi miał.
    Obecnie polecam wykrywacz Jabel J 297.
    ( J 267 od około 2 lat nie jest produkowany ). Zasięg rewelacyjny, kopię doły po kolana :D. I jest możliwość użycia cewki typu rama, lecz wtedy to chyba trzeba dysponować koparką.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Witam.
    Poczyniłem już "elektroniczną" część Transeta, którego prezentuję poniżej
    Wykrywacze metali transet 150 i lepszeIMG_201801...195339.jpg Download (1.83 MB)
    Całość umieściłem w metalowym, ekranowanym pudełeczku po kosmetykach (takie rozwiązanie było najprostsze). Niestety nie mam jeszcze jednej gałki do potencjometru, więc póki co dla wygody zastosowałem drewniany "zamiennik".
    Ponieważ nie wykonałem jeszcze cewki zgodnej z opisem na próbę podłączyłem inną (średnica ok. 20 cm, 20-30 zwojów DNE 0,4 mm). Wykrywacz działa, ale nie mogę go "uciszyć". Mimo to monetę 2 zł przy odpowiednim dobraniu C1 wykrywał z ok. 16-20cm.
    Wiem, że obwód C1-L1 nie jest odpowiednio zestrojony, ale mam pytanko: w Waszych sprzętach jaką wartość przy strojeniu miał kondensator C1? Czy jego wartość rośnie/maleje wraz ze zmniejszaniem się średnicy cewki?
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  • Poziom 12  
    1repcaK napisał:
    Witam
    Popełniłem kiedyś ten wykrywacz:
    https://m.youtube.com/watch?v=pDscwgk4Uu4
    Wyciągałem nim z ziemi nawet spinacze biurowe a moneta z 8 cm - jak napisał Kolega pytający - nie była żadnym problemem. 1 zł. współczesny brał w piwietrzu z 23 cm. Jak na wykrywacz BFO, to całkiem przyzwoite zasięgi miał.
    Obecnie polecam wykrywacz Jabel J 297.
    Pozdrawiam

Cz wykrywacz z linku miał takie osiągi?
    Przerysowałem jego schemat i wrzucam poniżej
    IMG_201801...103550.png Download (197.97 kB)Punkty: 0.5 dla użytkownika
  • Poziom 12  
    Szkoda, że wcześniej nie miałem tego schematu...
    Nie lubię robić 5 rzeczy na raz, więc najpierw skończę Transeta, a później zabiorę się za to cudo.
    Twoja sonda jest okrągła, a na filmiku pokazana jest owalna. Jaką zrobiłeś średnicę i ilość zwojów? Użyłeś drutu DNE 0, 3mm? Zwoje nawiąże były jeden na drugim, czy obok siebie?
    Pozdro.
  • Poziom 21  
    Cewka o średnicy 21 cm, 7 zwoi drutem DNE 0,3.
    Znalazłem baniak o takiej średnicy nawinąłem jeden zwój na drugim. Wiadomo, że pospadały potem związałem nicią i przekrój tej wiązki jest zbliżony do okręgu.

To jest cewka od mojego jabla i mniej więcej tak to ma wyglądać. CIASNO MA BYĆ ZWIĄZANE
  • Poziom 12  
    Udało Ci się coś ciekawego wydłubać z gleby tym sprzętem? Faktycznie ma taką czułość jak pisałeś wyżej?
    Aha, jeszcze jedno pytanko, projektowałeś do niego płytkę, a jeżeli tak, to czy można ją w jakiś sposób pozyskać, bo nie chce spędzić kolejnego dnia nad biurkiem...
  • Poziom 21  
    Zmontowałem układ na płytce uniwersalnej. Zasięg 23 cm na monetę 1 zł w powietrzu. W ziemi będzie słabszy.
    Co wykopałem ?
    Na szczęście nie wciągnęło mnie piszukiwanie skarbów. I nie mam czym się pochwalić.
    Jeżeli chcesz zostać detektorystą to zapoznaj się ze stosowną ustawą. Na tym forum nawet coś ostatnio było.

Tak na marginesie jabel to dopiero ma zasięgi i gleba mu nie przeszkadza.
  • Poziom 12  
    Robię raczej z ciekawości, mam połamane kopyto i jestem uziemiony w domu...
    Choć na pewno przy odrobinie czasu przejdę się w teren, czy mi się to spodoba czy też nie to się okaże. Co do ustawy, to wiem że można łatwo "zmoczyć". Poza tym w tym kraju tyłu ludzi lata po lasach i polach z talerzami na patyku, że chyba trudno coś ciekawego znaleźć.
  • Poziom 12  
    1repcaK napisał:
    Cewka o średnicy 21 cm, 7 zwoi drutem DNE 0,3.
    Znalazłem baniak o takiej średnicy nawinąłem jeden zwój na drugim. Wiadomo, że pospadały potem związałem nicią i przekrój tej wiązki jest zbliżony do okręgu.

To jest cewka od mojego jabla i mniej więcej tak to ma wyglądać. CIASNO MA BYĆ ZWIĄZANE

Kolego, mam jeszcze 3 pytanka:
    - jaka była średnica tego sztyft od kleju (są 2 rodzaje/wielkości)?
    - jaki kabelek ekranowany użyłeś do połączenia cewki/sądy z układem. Na innym forum znalazłem info, że podstawą "uciszenia" Transeta jest właściwe ekranowanie cewki i kabla. Zastanawiam się pomiędzy kabelkiem antenowym i kabelkiem antenowym do CB.
    - czy ceweczka od tego wynalazku z YouTube powinna być ekranowana?

Znalazłem jeszcze podobny schemacik, do tego z YT
    Wykrywacze metali transet 150 i lepszeIMG_201801...070202.png Download (220.62 kB) Wykrywacze metali transet 150 i lepszewykaz czę.. 1.png Download (312.72 kB) Wykrywacze metali transet 150 i lepszewykaz czę.. 2.png Download (384.57 kB)
    Zastanawiam się, który będzie lepszy.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Witam.
    Wykonałem już cewkę do Transeta, zgodnie z opisem
    Kabelek to porządna "antenówka" ekranowana folią miedzianą. Bez strojenia, na próbnym połączeniu stwierdzam, że stabilność układu jest o niebo lepsza, można powiedzieć zadowalająca.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 29  
    Klej 2 cm przekroju, przewód z ekranem ( z myszy ), ceweczka nieekranowana.
    Odstroiła się trochę w pobliżu baterii AA ale rdzeniem można zniwelować problem.
  • Poziom 12  
    Radiokiller napisał:
    Klej 2 cm przekroju, przewód z ekranem ( z myszy ), ceweczka nieekranowana.
    Odstroiła się trochę w pobliżu baterii AA ale rdzeniem można zniwelować problem.

Dzięki, rozumiem, że dotyczy to wykrywki z YT
    Czy kolega również zmienił średnicę cewki/sondy i liczbę zwojów (w oryginale był to owal 18x12 i 10 zwojów DNE 0,3)?
    Jak parametry użytkowe wykrywacza (realne)?
    Pozdro
  • Poziom 29  
    Cewka- post #15
    Parametry- post #17
  • Poziom 12  
    Ok, dzięki.

Dodano po 11 [godziny] 52 [minuty]:

Radiokiller napisał:
    Łoboszszsz

TAK !

Bez nerw, chodziło mi o to, że w projekcie był owal. Ponadto może forumowicze mają inne doświadczenia, lepsze rozwiązania, itp. Przeliczałem indukcyjność cewek, zmieniałem średnicę itd. Wiadomo, że od średnicy cewy zależy głębokość penetracji, ale też i "dokładność". Dlatego pytam o doświadczenia praktyczne.
  • Poziom 7  
    Na początkujący wykrywacz do budowy także polecam jabla. Rusza od kopa, regulacje banalne. Cewka prosta w budowie, nie wymaga żadnych ekranowań. Warto dorobić w nim sobie regulację głośności i regulację szczegółową bo ta zgrubna jest naprawdę mocno zgrubna i trzeba się namęczyć. Można w sumie się kiedyś pokusić o kopię bez pic-a oparta o generator na bramkach. Osiągi naprawdę zadowalające dla 2zl około 25-27cm na cewce 28cm, maksymalny zasięg miałem jakieś 2-2,5m na owej cewce.
  • Poziom 29  
    Precyzer i regulacja głośności jak najbardziej wskazana.Wykrywacze metali transet 150 i lepsze