Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensatory - kilka pytani ..

11 Lip 2008 15:11 3160 16
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam kilka pytan odnosnie kondensatorów.
    1. zauwazylem ze na schematak zawsze polozenie kondensatora jest rownolegle do diody . Dlaczego nie moze go polaczyc naprzyklad szeregowo ( źrodło-rezysor kodesator-dioda-masa)??

2. CZas naladowania kondensatora okresla stala czasowa t=RC (czyli w taki samy czasie sie kondensator rozladuje? )np. jestli stała czasowa wynosi t=1 to bedze to taki sam czas dla rozladowania jak i dla naladowania ?
    3.mam napiecie na źrodle zalóżmy 5 volt a kondensator jest na 10 V .
    i terez zeby kondensator wyzwoli siebie ladunie to na kondensatorze mois znalesc sie to samo napiece co na źrode , zeby doszlo do rozladowania?

Pozdrawia,
  • Poziom 28  
    A.D.3.

Na kondensatorze jest napisane napięcie maksymalne dla kondensatora. Czyli jak dasz napiecie wiecej niz 10V to kondensator wybuchnie
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    [
    Cytat:
    quote="łysy1825"]Witam.
    Mam kilka pytan odnosnie kondensatorów.
    1. zauwazylem ze na schematak zawsze polozenie kondensatora jest rownolegle do diody . Dlaczego nie moze go polaczyc naprzyklad szeregowo ( źrodło-rezysor kodesator-dioda-masa)??

Dla prądu stałego niepotrzebny jest ten kondensator równoległy, no chyba, że chcesz uzyskać efekt płynnego rozjaśniania i wygaszania diody przy włączaniu i wyłączaniu napięcia zasilającego.

Szeregowo nie może być, bo prąd stały nie płynie przez kondensator. Występuje tylko stan przejściowy w momencie ładowania kondensatora czyli dioda tylko mignie. Po wyłaczeniu zasilania kondensator nie będzie miał którędy się rozładować i przy ponownym włączeniu nie zobaczysz już błysku diody

2. CZas naladowania kondensatora okresla stala czasowa t=RC (czyli w taki samy czasie sie kondensator rozladuje? )np. jestli stała czasowa wynosi t=1 to bedze to taki sam czas dla rozladowania jak i dla naladowania ?

Napięcie na kondensatorze przy ładowaniu zmienia się wg wzoru:

$$Uc=U0*(1-e^{\frac{-t}{RC}})$$

U0 - napięcie źródła, z którego ładujesz kondensator

po czasie t=RC na kondensatorze masz (zakładając, że na początku miałeś Uc=0) masz:

$$Uc=U0*(1-e^{-1})=0,632*U0$$

po czasie:

t=2.3*RC będziesz miał Uc=0.9*U0
    t=4.6*RC będziesz miał Uc=0.99*U0
    t=6.9*RC będziesz miał Uc=0.999*U0 (czyli można przyjąć, że kondensator jest naładowany)

Przy rozładowaniu (zakładając, że zwarłeś kondensator takim samym rezystorem przez jaki go ładowałeś):

$$Uc=UC0*e^{\frac{-t}{RC}}$$

UC0 - wartość napięcia na kondensatorze w momencie rozpoczęcia rozładowywania.

Po czasie:

t=1.0*RC będziesz miał Uc=0.368 Uc0

t=2.3*RC będziesz miał Uc=0.1*Uc0

t=4.6*RC będziesz miał Uc=0.02*Uc0

t=6.9*RC będziesz miał Uc=0.001*Uc0 (czyli można przyjąć, że kondensator jest rozładowany)

Cytat:
    3.mam napiecie na źrodle zalóżmy 5 volt a kondensator jest na 10 V .
    i terez zeby kondensator wyzwoli siebie ladunie to na kondensatorze mois znalesc sie to samo napiece co na źrode , zeby doszlo do rozladowania?

Napisz to pytanie jeszcze raz ale czytelniej, o co konkretnie ci chodzi ?
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Szeregowo nie może być, bo prąd stały nie płynie przez kondensator.

Dlaczego tak jest? W rownoleglym polaczeniu plynie a w szeregowym nie?
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Prąd przez kondensator płynie tylko w czasie jego ładowania się lub rozładowywania. W stanie ustalonym prąd nie płynie.

W układzie szeregowym prąd popłynie tylko przez czas potrzebny do naładowania kondensatora a, że jest to ten sam prąd co płynie przez rezystor i diodę LED to dioda sobie mignie, kondensator się naładuje i prąd przestanie płynąć.

W układzie równoległym kondenastor naładuje się do napięcia przewodzenia diody ale przez diodę dalej będzie prąd płynął.
  • Poziom 10  
    No to ja kto jest, że się nie rozładuje po raz drugi ( i więcej razy) ?"
    Przecież występuje różnica potencjałów to kondensator powinien się rozładować :/ już mi się pomieszało :P
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    No to pokaż którędy ma się rozładować kondensator w układzie szeregowym.
  • Poziom 10  
    No przez diode?
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Przez diodę w układzie równoległym.
    W układzie szeregowym mamy taka sytuacja:
    Podłączamy baterie 5V prąd zaczyna płynąc od plusa baterii przez rezystor, kondensator, diodę do minusa baterii.
    Po naładowaniu kondensatora prąd w obwodzie przestanie płynąc. Teraz odłączanie baterii nic w układzie nie zmieni, bo kondensator nie ma jak się rozładować (nie ma drogi dla prądu od lewej okładki kondensatora do prawej). Wiec kondensator cały czas będzie naładowany. A ty widzisz jakąś drogę dla rozładowania ?
  • Poziom 10  
    OK:)
    TO terez mi powiedz jak plynie prad w ukladzie rownoleglym do diody ? Bo mi sie wydaj ze potecial rozladowania jest ujemny to idze do minusa bateri a nie przchodzi przez diode ...
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    To tak dla układu równoległego.
    Po podłączeniu baterii zaczyna płynąc prąd od plusa przez rezystor pusty kondensator do minusa baterii. W miarę ładowania kondensatora rośnie napięcie na kondensatorze. Gdy napięcia na kondensatorze wzrośnie do napięcie przewodzenia diody LED. Dioda zacznie świecić a kondensator przestanie się już ładować. (wiadomo na elementach połączonych równolegle mamy musi być to samo napięcie. I teraz po naładowaniu kondensatora już nic się ciekawego nie dzieje, dioda sieci i tyle. (Układ dział tak jak by nie było kondensatora) By w układzie coś się zmieniło trzeba odłączyć baterię. I wtedy kondensator przejmuje rolę baterii i zasila diodę jeszcze przez jakiś czas. Prąd płynie od górnej okładziny przez diodę do dolnej okładziny aż do rozładowania na napięcia trochę mniejszego niż napięcie przewodzenia diody .

Zobacz sobie na ten rysunek
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    jelsi ci trudno zrozumiec prad to pomysl nad analogia hydrauliczna : powiedzmy ze masz banke z dwoma otworami i do niej doporwadzasz wode wezem (+) a drugim otworem odprowadzasz (-) waz ma wbudowany wirnik (dioda) przed wirnikiem jest dlawik (rezystor) dla uzyskania odpowedniego cisnienia dla wirniczka aby sie odpowiednio szybko krecil. teraz odkrecamy wode ktora wlatuje do banki (kondesator) wirnik zaczyna sie krecic pod wplywm przeplywu wody (prad) banka sie napelnia gdy banka sie napelni i zrowna z cisnieniem panujacym w hydrancie wirnik przestaje sie krecic bo woda nie ma gdzie dalej przeplywac zostaje samo cisnienie (napiecie)
    w polaczeniu rownoleglym wirnik bedzie sie krecil mimo ze banka jest pelna poniewaz jest on podlaczony do osobnego weza z dlawnikiem ktory redukuje cisnienie (napiecie) uzyskujac odpowiednie wartosc przeplywu (prad) :)

wytlumaczone nieco trywialnie i dziecinnie ale mam nadzieje ze pomoze ci nieco wiecej zrozumiec to zjawisko :)
  • Poziom 10  
    No tak wszytko jasne terez :) thx ale jak jest z tymi mrogajacyi diodami w ukladnie rownoleglym ?
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Jakimi mrugającymi diodami ?
  • Poziom 10  
    Widziałem jakiś schemat, na którym można było zmontować przy użyciu kondensatora, diody i jeszcze czegoś, układ z migającą diodą ..

Ale nieważne. Dzięki za odpowiedzi.

Pozdrawiam.

[Ten post poprawiłem. Proszę poprawić pisownię w pozostałych. Obowiązuje polska czcionka i przyjęte zasady pisowni. Mariusz Ch.]
  • Poziom 21  
    łysy1825 napisał:
    Widzialem jakis schemat na ktorym mozna bylo zmatowac przy uzyciu kodsatora , diody i jeszcze czegos uklad z migajaca dioda ..

Ale nie wazne . Dzieki za odpowiedzi.

Pozdrawiam

Nieco bardziej skomplikowane, ale również możesz uzyskać podobny efekt. Dodatkowo może się składać z dwóch diod i eksperymentując z rezystorami możesz uzyskać różną częstotliwość migania

http://elektros.republika.pl/porady8.html :)

[Proszę pamiętać o polskiej czcionce i zasadach pisowni. Mariusz Ch.]