Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa do małych głośników - proszę o pomoc

quinty 11 Lip 2008 16:31 2015 11
  • #1 11 Lip 2008 16:31
    quinty
    Poziom 28  

Witam, mój problem polega na tym, że chcę zrobić obudowę do głośników firmy sony, przeznaczeniem będzie granie jako głośniki komputerowe - również słuchanie muzyki z komputera. Wszystko byłoby pięknie gdybym znał parametry tych głośników (Qvas, Qs itp.) jednak oznaczenia ich sa bardzo dziwne w serwisie i helpdesku SONY nie potrafili mi pomóc, powiedzieli, że są jakieś dziwne oznaczenia i nie są w stanie nic zrobić. Na nalepce są napisy: "High quality loudspeaker, made in germany", oraz cyfry których nie będę podawał bo i tak nikomu nic nie powiedzą, wiadomo tylko że mają 8 Ohm, nie ma nawet podanej mocy. Membrany z tektury, mocowanie membrany solidną sprężynową gumą. Wyglądają mi na 4-6W i przypuszczam, że są od jakiegoś telewizora lub starszej wieży. zamieszczam zdjęcia:
    Obudowa do małych głośników - proszę o pomoc Obudowa do małych głośników - proszę o pomoc Obudowa do małych głośników - proszę o pomoc Obudowa do małych głośników - proszę o pomoc

obudowę chcę wykonać ze sklejki grubości 1,7 cm (boki i tył) oraz dykty grubości 0,4cm (na przód) i wyciąć w niej otwór otwornicą wielkości membrany, który zostanie zakryty metalową siatką (z jakiś starych kolumn)
    sporządziłem wstępne projekty ,wymiary podane w cm (są także wymiary membrany i głośnika) linią przerywaną elementy niewidoczne.
    Obudowa do małych głośników - proszę o pomoc Obudowa do małych głośników - proszę o pomoc

wymiary obudowy zaproponowałem bez żadnych obliczeń dla głośników, bo nie mam potrzebnych parametrów, żeby trochę wytłumić użyję maty ochraniające przysyłanej z samplami do układów scalonych. Dam jej parę warstw, oto ona (wbrew pozorom naprawdę tłumi dźwięk):
    Obudowa do małych głośników - proszę o pomoc

To maja być po prostu głośniczki komputerowe do grania i słuchania muzyki a nie jakieś audiofilskie kolumny, i chciałbym aby wasza pomoc polegała mi na doradzeniu mi wymiarów tej obudowy, może z doświadczenia proponowalibyście zmniejszenie/zwiększenie litrażu, wysokości/długości/szerokości, lub zmianę np. góry, tyłu albo boków na dyktę lub coś w tym stylu. jak to zmontować? gwoździami/wkrętami/termoglutem ?cały problem w tym, że brak parametrów tych głośniczków, wiem, że bez nich nie da się idealnie wyliczyć obudowy, ale na oko można na pewno powiedzieć kiedy będą lepiej grały. Może zrobić otwór b-r pod głośnikiem? jest na to miejsce. jeśli tak to jakich wymiarów :?: z góry dziękuję za pomoc.

//EDIT

niektórzy doradzą zapewne abym eksperymentował, ale nie mam kilku metrów kwadratowych materiałów. :(

0 11
  • #2 11 Lip 2008 20:06
    parish
    VIP Zasłużony dla elektroda

Z doświadczenia, powiem Ci, że takie głośniki kosztują z 8-10 zł za sztukę i raczej nie warto z tym nic robić, na twoim miejscu pozbierałbym trochę pieniędzy, zbudował normalne kolumny - nawet nie "audiofilskie" jak to nazwałeś, lub kupił jakiś zestaw ze stajni Creativa. Tak na przyszłość słowo oraz płyta typu "dykta" jest w budowie skrzynek pod głośniki dosłownie zakazana. Pozdrawiam.

0
  • #4 11 Lip 2008 20:16
    parish
    VIP Zasłużony dla elektroda

W tym przypadku - tak jak mówiłem, lepiej już kupić jakieś normalne głośniczki bo te które opisałeś, nie zagrają choćbyś nie wiem jaką obudowę stworzył. uwierz mi na słowo.

0
  • #5 19 Lip 2008 12:39
    Qudlatyy
    Poziom 15  

Moim skromnym zdaniem jak kolega chce koniecznie sobie zbudowac cos malego do komputera to polecam na poczatek jakis 13cm głosnik tonsila i na nim oprzec cała konstrukcje
    Wybacz ale na tych Sony nie budował bym niczego Za duzo kłopotu a efekt naprawde nieprzewidywalny
    Do budowy w zadnym wypadku nie uzywaj dykty Skrzynie zrob sobie cale z tej sklejki - jest dobra do tego Otwor pod głośnik mozesz zrobic zwykla wiertarka

Budowanie zestawów głośnikowych wciąga, prawie tak jak chodzenie po bagnach :)

0
  • Pomocny post
    #6 20 Lip 2008 05:30
    Artur k.
    Admin grupy audio

Tym głośnikom raczej wszystko jedno w jakiej obudowie będą grały - byle nie za duża, zrób taką żeby ładnie się prezentowała na biurku i po sprawie.
    Parametrów nie znajdziesz bo pewnie nikt ich nigdy nie mierzył.

Pozdrawiam

0
  • #7 20 Lip 2008 11:14
    czokotom
    Poziom 12  

kup sobie nowe. takie głośniki kosztuja max 10 zł.

0
  • #9 09 Paź 2008 21:53
    SzokalML
    Poziom 36  

przy b-r zawsze wyciśniesz jakąś namiastkę basu.

0
  • #10 09 Paź 2008 22:16
    metq
    Poziom 13  

Jak już zrobisz te kolumienki to stwierdzisz, że... faktycznie nie warto było, szkoda czasu... Choćbyś sobie jakie tonsile 13 cm, jak kumpel wcześniej pisał, kupił i na nich zrobił to ok. Będzie w miarę grało...

0
  • #11 10 Paź 2008 07:49
    quinty
    Poziom 28  

faktycznie nie warto było, szkoda czasu, lepiej juz gra bez obudowy, tyle roboty na nic. Kupie tonsile.

Dodano po 7 [minuty]:

albo zapie****** z autobusu MPK bo w nich pełno głośników tonsil.

Moderowany przez Artur k.:

Za ten wymyślny sposób pozyskania głośników nagradzam Kolegę wyróżnieniem w postaci ostrzeżenia.

0
  Szukaj w 5mln produktów