Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk Maxtor przestal dzialac - detektuje sie jako Proxima

17 Lut 2004 23:17 2595 9
  • Poziom 11  
    Witam! Mam 2 podobnie padniete dyski Maxtora..30b detektuje sie jako Proxima + kod bledu, oraz 15Gb detektuje sie jako NIKE + kod.. Czy ktos spotkal sie z czyms podobnym i ma pomysl jak uratowac byc moze sprawny dysk..Pozdrawiam!
  • Poziom 17  
    może to zbyt oczywiste.
    Ale czy próbowałeś zassać soft do zarządzania i napraw dysków ze strony Maxtora.
  • Poziom 11  
    Probowałem softu z maxtora - oczywiscie bez efektów.. Znalazlem firme w UK ktora to robi i opisuja usterke nastepująco w j. ang: When the drive spins up, a special program (micro-code) is run within the drive firmware) which runs diagnostic tests to make sure the drive is operating correctly. When a fault is detected, it stops working, is not recognised correctly in the BIOS during boot and the drives become inaccessible. We have traced the problem to system area corruption particularly in the bad sector mapping and other critical logs stored within the drives. This does not appear to be a manufacturing problem as we are able to recreate the problem in our labs by rapid power cycling. This does not let the drive complete updating its logs during power off. Normally we are able to recover of 85% of these drives. During boot the drive will either not show in the BIOS at all or show one of the following Aliases instead of its original model number. Maxtor Athena, Maxtor Nike, Maxtor N40P, Maxtor Ares64, Maxtor Romulus, Maxtor Calypso, Maxtor Proxima, Maxtor Gala, Maxtor Rigel, and others. Maxtor have a very large range of drives, and within each range there are the different drive sizes. http://www.mjm.co.uk/maxtordatarecovery.html
  • Poziom 2  
    masz padnieta elektronike o nazwie Proxim,ja mialem na 60 maxtora Calypso.Wymien plytke.
  • Poziom 23  
    Podobny problem z Maxtor Ares:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic137465.html

Przekładania płytki można próbować ale ten uszkodzony obszar jest i tak na talerzach więc chyba to nic nie da (Fujitsu MPF/MPG też mają problemy z System Area i tam jest bardzo _niewskazane_ przekładanie elektronik bo są na nich zbyt specyficzne dane dla każdego egzemplarza i można skończyć z dwoma padniętymi dyskami). Dlatego najpierw bym poszukał darmowych narzędzi do napraw SA (niestety też ich szukam ale dostępne są tylko płatne w labolatoriach odzysku danych, a jak dane są bardzo ważne to skorzystać z którejś firmy Data Recovery), a potem ryzykował przekładanie elektronik (choć może Maxtory nie są tak wrażliwe jak Fujitsu i się uda).
  • Moderator Samochody
    Jak będziesz miał szczęście to znajdziesz do niego odpowiedni wsad, jeśli nie to nic z nim nie srobisz. Najprawdopodobniej zmieniła ci się też ostania litera w identyfikatorze wersji oprogramowania (chyba na Z).
  • Poziom 10  
    http://mhddsoftware.com/ , rusko angielskie forum :) soft chyba niezly , jesli ktos sie juz tym bawil to mam pytanie -> program zwraca mi wartosc LBA : 0 i nie chce nic z tym moim dyskiem robic. Moj dysk pracowal jako LBA wiec nie rozumiem dlaczego teraz jest problem :/
  • Poziom 23  
    Jeżeli się wykrywa z nazwą kodową to ma błąd w SA i działa tylko na części firmware'u z elektroniki więc nie poda ci swojej konfiguracji LBA.
    A nawet jeśli, to nie wczyta żadnego sektora bo nie będzie umiał go zlokalizować na talerzach - dostaniesz IDNF lub ABRT.
    PS: mhdd to świetne narzędzie do szybkiej i rzetelnej diagnostyki hddków :) pod warunkiem że się zgłoszą poprawnie (nie mają błędów w SA).
  • Poziom 10  
    wiesz moze gdzie moge znalezc soft + opis jak naprawic SA? z tego co wyczytalem na tym ruskim forum to jest to do zrobienia , tylko nie wiem czym i jak. bede bardzo wdzieczny za wszelkie info.