Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozważ system komputerowy o następującej charakterystyce....

11 Lip 2008 18:37 786 4
  • Poziom 12  
    Witam....

Mam kolejny problem z następnym zadaniem :( (to mnie kiedyś wykończy :P)

Brzmi ono następująco:

"Rozważ system komputerowy o następującej charakterystyce podsystemu pamięci:
    *Pamięć operacyjna jest adresowana 64 bitowo i ma pojemność 2^64 bajtów
    *Pamięć cache ma pojemność 128KB
    *Linijka?? ma rozmiar 64 bajtów
    *Zastosowano adresowanie bezpośrednie

Oblicz:
    a) Liczba bitów wskaźnika w pamięci cache:
    b) liczba różnych linijek z pamięci operacyjnej odwzorowanej na tę samą linijkę w pamięci cache:
    c) Łączna liczba bitów w linijce:

Co to jest ta linijka?? Bo google oczywiście mi mówią że przyżąd do pomiaru długości odcinka :P

No i oczywiście prośba o wyjaśnienie sposobu rozwiązania takiego zadania..od czego trzeba zacząć i jak to policzyć

Z góry dziękuję za pomoc
  • Poziom 12  
    Znalazłem przykład z rozwiązaniem ale niestety bez żadnego wytłumaczenia skąd co się bierze. Mnie nic to nie mówi ale może komuś z kolegów coś zaświta jak to zrobić:

"Założenie projektowe:
    - 32 bitowe adresy(2^32 bajtów w pamięci głównej, 2^30 słów 4-ro bajtowych)
    - 64KB cache (16 K słów). Każda linijka przechowuje jedno słowo
    - Odwzorowanie bezpośrednie"
    ODP:
    "* pamięć zawiera 2^30 słów
    * Cache zawiera 16k=2^14 linijek (słów)
    * Każda linijka może przechowywać jedną z 2^30/2^14=2^16 linijek pamięci głównej, stąd znacznik musi mieć 16 bitów
    * 2^16 linijek w pamięci głównej ma łączną pojemność równą 64K linijek - Taki obszar jest przyporządkowany każdej linijce w pamięci cache.
    * Łączna pojemność pamięci cache wyrażona w bitach wynosi 2^14 * (32+16+1)=49*16K=784kb (98 KB!)"

Takie zadanie podobne z odpowiedziami... I pytanie...Skąd się wzieło to 2^30 słów??? co to jest??
  • Poziom 12  
    Bardzo słusznie pisałem :) Dziękuję za link i dodatkowe materiały :) Temat zamykam :)