Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik rewersyjny - Jak to działa?

17 Lut 2004 23:34 6429 7
 • Poziom 16  
  Czołem, mam tu schemat licznika rewersyjnego, mógłby mi ktoś może wytłumaczyć jak on działa.
 • Poziom 31  
  czego tu nie rozumiesz? znasz chyba tabele prawdy albo chociaz charakterystyczne tych przezrutnikow jesli tak to nie widze w tym nic skomplikowanego jesli nie to odsylam do literatury na ten temat np. Wojciech Głocki "układy cyfrowe" ale jak nie chce ci sie szukac to wal z konkretnymi pytaniami. poz vymiathatch
 • Poziom 42  
  Ja nie rozumiem na tym schemacie do czego są podłączone 1 wejście każdej bramki AND, bo są zwarte ze sobą i co dalej?
 • Poziom 16  
  Mam ksiażkę Głockiego, ale właśnie tam nie ma liczniika rewersyjnego, a ma takie zadanie na cyfrówkę, w jaki sposób on działa, bo ponoć zlicz w górę i w dół. A ja działa zwykły licznik modulo n to już poznałem. A nie bardzo rozumiem jak rewersyjny liczy: Kiedy w góre? Kiedy w dół?
  :cry:
 • Poziom 15  
  to jest przyklad najbardziej prostego i banalnego, przy tym najbardziej ukladozernego i miejscozernego licznika.
  Jest to tak zwany licznik rewersyjny (dwukierunkowy) z przeniesieniami rownloleglymi. Tal dla scislosci powinny jeszcze tu byc sybnaly wyboru kierunku zliczania )dla kazdej bramki and te osobne wejsci 1 liczy w gore 0 liczy w dol)
  Zeby zrozumiec zasade liczenia wystarczy znac zasade dzialania przerzutnika JK synchronicznego dla ktorego podano 11 (jedynke na oba wejscia) Otoz podanie dwoch jedynek powoduje zmiane stanu wyjscia na przeciwny po kazdym sygnale zegara (clk). Sygnaly wyjsciowe sa sygnalami licznika (z kazdego przerzutnika sa pobierane). Teraz wez sobie karteczke i narysuj co sie dzieje w kazdym miejscu. Zaloz soibie na poczatke ze np. pierwszy przezrutnik ma stan poczatkowy Q=0 /Q=1. Zajmuje to 3 minuty. Na laborkach robilismy to w pamieci.
 • Poziom 34  
  gierek_forever napisał:
  ... A ja działa zwykły licznik modulo n to już poznałem... A nie bardzo rozumiem jak rewersyjny liczy: Kiedy w góre? Kiedy w dół? :cry:

  Jeśli poznałeś licznik asynchroniczny liczący w górę, zbudowany z przerzutników T (np. JK przy J=K=1) i o takim właśnie mówisz, to:
  a) wyjściami licznika są zawsze wyjścia Q przerzutników,
  b) licznik liczy w górę, jeśli na wejścia CLK podajemy Q,
  c) licznik liczy w dół, jeśli na wejścia CLK podajemy Q'.
 • Poziom 16  
  Dzięki właśnie doszłem o co chodzi. w schemacie który zamieściłem jest błąd i dlatego nie mogłem ugryść tego licznika. Górne bramki AND nie powinny być połączone z dolnymi (ewentualnie przez negację). Teraz wszystko już wiem. :D