Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik rewersyjny - Jak to działa?

gierek_forever 17 Lut 2004 23:34 5337 7
  • #1 17 Lut 2004 23:34
    gierek_forever
    Poziom 16  

Czołem, mam tu schemat licznika rewersyjnego, mógłby mi ktoś może wytłumaczyć jak on działa.

0 7
  • #2 18 Lut 2004 00:34
    vymiathatch
    Poziom 31  

czego tu nie rozumiesz? znasz chyba tabele prawdy albo chociaz charakterystyczne tych przezrutnikow jesli tak to nie widze w tym nic skomplikowanego jesli nie to odsylam do literatury na ten temat np. Wojciech Głocki "układy cyfrowe" ale jak nie chce ci sie szukac to wal z konkretnymi pytaniami. poz vymiathatch

0
  • #3 18 Lut 2004 01:45
    elektryk
    Poziom 42  

Ja nie rozumiem na tym schemacie do czego są podłączone 1 wejście każdej bramki AND, bo są zwarte ze sobą i co dalej?

0
  • #4 18 Lut 2004 14:52
    gierek_forever
    Poziom 16  

Mam ksiażkę Głockiego, ale właśnie tam nie ma liczniika rewersyjnego, a ma takie zadanie na cyfrówkę, w jaki sposób on działa, bo ponoć zlicz w górę i w dół. A ja działa zwykły licznik modulo n to już poznałem. A nie bardzo rozumiem jak rewersyjny liczy: Kiedy w góre? Kiedy w dół?
    :cry:

0
  • #5 18 Lut 2004 15:42
    hereticon
    Poziom 15  

to jest przyklad najbardziej prostego i banalnego, przy tym najbardziej ukladozernego i miejscozernego licznika.
    Jest to tak zwany licznik rewersyjny (dwukierunkowy) z przeniesieniami rownloleglymi. Tal dla scislosci powinny jeszcze tu byc sybnaly wyboru kierunku zliczania )dla kazdej bramki and te osobne wejsci 1 liczy w gore 0 liczy w dol)
    Zeby zrozumiec zasade liczenia wystarczy znac zasade dzialania przerzutnika JK synchronicznego dla ktorego podano 11 (jedynke na oba wejscia) Otoz podanie dwoch jedynek powoduje zmiane stanu wyjscia na przeciwny po kazdym sygnale zegara (clk). Sygnaly wyjsciowe sa sygnalami licznika (z kazdego przerzutnika sa pobierane). Teraz wez sobie karteczke i narysuj co sie dzieje w kazdym miejscu. Zaloz soibie na poczatke ze np. pierwszy przezrutnik ma stan poczatkowy Q=0 /Q=1. Zajmuje to 3 minuty. Na laborkach robilismy to w pamieci.

0
  • #6 18 Lut 2004 16:11
    czarutek
    Poziom 34  

gierek_forever napisał:
    ... A ja działa zwykły licznik modulo n to już poznałem... A nie bardzo rozumiem jak rewersyjny liczy: Kiedy w góre? Kiedy w dół? :cry:

Jeśli poznałeś licznik asynchroniczny liczący w górę, zbudowany z przerzutników T (np. JK przy J=K=1) i o takim właśnie mówisz, to:
    a) wyjściami licznika są zawsze wyjścia Q przerzutników,
    b) licznik liczy w górę, jeśli na wejścia CLK podajemy Q,
    c) licznik liczy w dół, jeśli na wejścia CLK podajemy Q'.

0
  • #7 18 Lut 2004 16:22
    gierek_forever
    Poziom 16  

Dzięki właśnie doszłem o co chodzi. w schemacie który zamieściłem jest błąd i dlatego nie mogłem ugryść tego licznika. Górne bramki AND nie powinny być połączone z dolnymi (ewentualnie przez negację). Teraz wszystko już wiem. :D

0
  • #8 19 Lut 2004 21:30
    hereticon
    Poziom 15  

niop, zdarza sie:)

0