Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie unifon tk6 bez generatora

krolik7 11 Lip 2008 20:44 5726 15
  • #1 11 Lip 2008 20:44
    krolik7
    Poziom 9  

Witam,
    kupiłem nieopatrznie unifon tk6 bez generatora wywołania - teraz już wiem co to w ogóle jest i do czego potrzebne :-)

Mój domofon był starego typu, tak więc teraz po podłączeniu działa mi wszystko prócz wywołania.

Coś tam spiąłem ze sobą, że słyszałem wywołanie w podniesionej słuchawce, ale to też nie dobrze.

Wygląda na to, że muszę kupić taki unifon tylko z generatorem.

I mam takie pytanie - do czego są te bez generatorów? Co w takim unifonie wydaje dźwięk wywołania ??

0 15
  • #2 11 Lip 2008 21:12
    prezes5000
    Poziom 20  

W unifonach nie ma generatora ,znajduje się on w centralce. Napisz jaką masz instalacje(4,5,6 przewodową) to coś na to poradzimy. Z tego co piszesz to żle podłączyłeś unifon. Więcej informacji.

0
  • #4 11 Lip 2008 22:01
    prezes5000
    Poziom 20  

Faktycznie kidyś były z terkotką , teraz zamiennie z generatorem.
    Ale teraz do rzeczy , masz instalacje 6 przewodową , unifon TK6( rozumiem że stary unifon był bez terkotki) napisz co podłączyłeś i pod jakie zaciski.Do unifonów bez generatora podłączasz wywołanie z kasety z przycisku na zacisk nr1 w unifonie.

0
  • #5 12 Lip 2008 13:44
    krolik7
    Poziom 9  

może tak: miałem płytkę ze starego domofonu wg której podłączałem przewody do nowego, ale gdzieś mi ją przez noc wcięło i nie mam pojęcia gdzie jest :-)

mam taki standardowy miernik napięcia/natężenia/
    http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa=oferta/45/4502.dat

jaki nim dokładnie pomierzyć przewody, żebyś wiedział co źle podłączyłem?

0
  • #6 12 Lip 2008 13:57
    prezes5000
    Poziom 20  

Napisz jakie kolory kabelków podłączyłeś pod unifon i pod jakie zaciski. Jeżeli pierwotnie montował to ekektryk to dojdziemy do ładu. Jak pisałeś wcześniej wszystko chodzi, tylko wywołania nie ma. Więc jest problem z podłączeniem jednego przewodu- wywołania.

0
  • #7 12 Lip 2008 14:59
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 12 Lip 2008 16:50
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

krolik7 napisał:

Coś tam spiąłem ze sobą, że słyszałem wywołanie w podniesionej słuchawce, ale to też nie dobrze.

Jak mogłeś słyszeć wywołanie, skoro według ciebie potrzebny jest generator?
    Już od dawna stare domofony miały generator wspólny. Szkoda, że nie pokazałeś starej słuchawki. Być może wcale nie trzeba dodatkowego generatora.

0
  • #9 13 Lip 2008 11:56
    krolik7
    Poziom 9  

To jest płytka ze starej słuchawki

A to moje podłączenie:

Tam może dokładnie tego nie widać, ale zmostkowałem ze sobą 2 i 5tkę, tak jak i było na starej płytce.

W chwili obecnej wszystko działa prócz wywołania. A wywołanie działało gdy mostkowałem 1y i 5ty, ale wtedy drzwi się otwierały jednocześnie i wywołanie działało owszem ale tylko przy podniesionej słuchawce.

Bez tego mostka jest strasznie cicho i ledwo cokolwiek słychać. Za to teraz musi być tryb 5+1 (bez zworek). Gdy nie ma mostka to dźwięk jest dobry na założonych zworkach (3+1).

dzięki za pomoc, robię to pierwszy raz w życiu i nie znam się w ogóle na domofonach

0
  • #10 13 Lip 2008 12:08
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Od razu widać, że stary unifon nie ma żadnego dzwonka, bo wywołanie emitowane jest przez słuchawkę, tę która służy później do prowadzenia rozmowy.
    Pytanie pomocnicze. Jaki rodzaj sygnału wywołania jest w twoim bloku? Chodzi mi o to czy jest to jakaś melodia czy też jednostajny ton?

Ps. W tym nowym ta podkóweczka z lewej strony (potencjometr montażowy) służy do regulacji siły głosu dzwonka.

0
  • #11 13 Lip 2008 12:50
    prezes5000
    Poziom 20  

Według mnie ma byc tak
    -1-żółty-wywołanie
    -2-biały -masa
    -3-czarny-słuchawka
    -4-zielony-mikrofon
    -5-niebieski-zamek
    -6-czerwony-zamek

0
  • #12 13 Lip 2008 13:54
    krolik7
    Poziom 9  

zybex napisał:
    Od razu widać, że stary unifon nie ma żadnego dzwonka, bo wywołanie emitowane jest przez słuchawkę, tę która służy później do prowadzenia rozmowy.
    Pytanie pomocnicze. Jaki rodzaj sygnału wywołania jest w twoim bloku? Chodzi mi o to czy jest to jakaś melodia czy też jednostajny ton?

jednostajny ton,
    a z tym dzwonkiem to fakt, dopiero jak się trochę wgłębiłem w ten temat to zorientowałem się, że brak tu generatora wywołania, zresztą jak pisałem wcześniej płytka zginęła mi na dzień :-) i nie mogłem potem tego sprawdzić
    Cytat:

Ps. W tym nowym ta podkóweczka z lewej strony (potencjometr montażowy) służy do regulacji siły głosu dzwonka.

teraz jest maks w prawo, ale sprawdzałem też w drugą stronę,
    Cytat:

Według mnie ma byc tak
    -1-żółty-wywołanie
    -2-biały -masa
    -3-czarny-słuchawka
    -4-zielony-mikrofon
    -5-niebieski-zamek
    -6-czerwony-zamek

tak właśnie jest :-)

i w momencie naciśnięcia dzwonka na dole na domofonie jest kompletna cisza (i na dole i u mnie)
    tylko dodatkowo zmostkowałem biały z niebieskim tak jak było na starej płytce, ale bez mostka też nie działa

0
  • #13 13 Lip 2008 14:05
    prezes5000
    Poziom 20  

Zostało tylko przeczyszczenie styków przycisku od wywołania na dole w centralce lub masz przerwany przewód od wywołania.

0
  • #14 13 Lip 2008 14:21
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Jak masz wszystko podłączone jak trzeba, a mimo to nie słychać dzwonka, to usuń (zmostkuj) tę diodę, którą widać blisko wejścia generatora. W wielu unifonach ona w ogóle nie występuje. Gdy jest melodia, to ta dioda w sumie może zostać ,a gdy jest jednostajny ton, to należy się jej pozbyć i wstawić zwykły zwieracz z drutu.

0
  • #15 13 Lip 2008 14:35
    krolik7
    Poziom 9  

Na tej starej płytce strasznie mnie dziwi to zmostkowanie białego (masy) i niebieskiego (zamek) oraz drugi mostek żółty (wywołanie) z czymś,

a przepraszam,ale nie wiem o jakiej diodzie mówisz? dioda jedna jest tylko na starej płytce tej brązowej

0
  • #16 13 Lip 2008 15:32
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Dioda pod tą podkóweczką.

Na starej płytce jest jakaś dioda świecąca i to do niej był mostek. Skoro tu nie ma diody świecącej, to się tym mostkiem nie przejmuj.
    W instalacji 4-żyłowej do otwierania zamka zwierana jest żyłą mikrofonowa z żyłą masową. Wtedy to musiały być te "ruchome" mostki, aby realizowały to zwarcie. W instalacji 5-żyłowej piata żyła jest do przycisku a drugi jego koniec jest mostkiem zwierany do masy. W instalacji 6-żyłowej przycisk jest na całkowicie niezależnych żyłach. W tym wypadku są to zaciski 5 i 6.

0