Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ gaszenia drgań styków.

arktik1 12 Lip 2008 01:47 7855 24
  • #1 12 Lip 2008 01:47
    arktik1
    Poziom 27  

Witam .
    Zrobiłem taki przełącznik do zasilania wentylatorów.
    Układ reguluje prędkość wentylatorów w 6 stopniowym zakresie.
    Są tylko 2 problemy :
    Potrzebny układ gaszenia drgań styków i 74192 grzeje się .
    cały układ pobiera ok 106 mA.
    To chyba troszkę za dużo ?

0 24
  • #2 12 Lip 2008 08:10
    kortyleski
    Poziom 41  

Równolegle do zestyków podłacz kondensatory około 47 nF, jak nie pomoże to przerzutniki RS i zestyki przełączne - rozwiązanie nieco bardziej skomplikowane ale za to całkowicie i w każdej sytuacji eliminuje odbicia zestyków.
    Co do grzania - albo układ się wzbudza i generuje jakieś drgania albo masz uszkodzony układ licznika, albo nieprawidłowe napięcie zasilania - TTL-e sa dość czułe, zresztą pradożerne, nie pokazałeś również czym obciążasz inwertery na wyjściu.
    Co do niepożądanych wzbudzeń - nieładnie zostawiłeś "podwieszone w powietrzu" wejścia ustawiające licznika - zamknij je rezystorem do masy.

Swoja drogą miło że ktoś jeszcze coś na TTL robi, ja walczyłem z nimi kilkanaście lat temu:) Zdobycie 7805 graniczyło z cudem a zasilacze na zenerce i tranzystorach dawały wszystkie napięcia tylko nie 5V :D
    Pozdrawiam

0
  • #3 12 Lip 2008 09:05
    arktik1
    Poziom 27  

Na samym końcu są mikro przekaźniki.
    Układ jest zasilany ze stabilizatora 5V ,dokładnie daje 4,99V
    Mógł byś narysować układ gaszenia na bramkach NAND?
    Zamiast układu 74192 przysłali mi UCA 64192 ,powiedzieli że to samo.
    Czy tak ma to wyglądać :
    Sorki zamiast 100nF 47 ,pomyliłem sie.

0
  • #4 12 Lip 2008 10:29
    lechoo
    Poziom 39  

74192 to prądożerny układ (Icc=65mA), więc to nagrzewanie jest zupełnie normalnym objawem. Wyjścia jak najbardziej mogą "wisieć w powietrzu", to nic nie szkodzi, natomiast nie należy podostawiać wiszących wejść.

0
  • #5 12 Lip 2008 11:17
    elkard
    Poziom 35  

Witam.
    Jeżeli chciałbyś zrobić układ eliminacji drgań styków przy pomocy przerzutników RS (bramii NAND lub NOR), ( swoją drogą bardzo skuteczne rozwiązanie), to musiał byś zastosować przyciski ze stykami przełączającymi NO/NC.
    Coś takiego z bramkami NOR prezentowałem w tym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1027014&highlight=

Czy to będzie Ci odpowiadać ?

0
  • #6 12 Lip 2008 11:29
    arktik1
    Poziom 27  

Zmniejszyłem napięcie zasilania 74192 i 7442 włączając w obwód 2 diody, wyszło 3,50V.
    Prąd spadł do 50mA i nie grzeje się prawie.
    Pozostawiłem natomiast 5V na 7404 i jest narazie ok.
    Mam włączniki przełączające ,więc myślę że może być.
    Tylko potrzebuje symbol bramek i schemat.

0
  • #7 12 Lip 2008 11:38
    elkard
    Poziom 35  

Ten schemat jest akurat na bramkach CMOS, podałem to jako przykład. W wersji TTL to by był układ 7402.
    Jeżeli jest taka potrzeba to mogę dorysować ten układ to Twojego schematu ale popołudniu. Teraz jestem w pracy a nie mam tu żadnego programu do schematów.
    Jeszcze jedno pytanie, czy te przyciski będą w niedużej odległości od układu scalonego ?
    A napięcie jakie dałeś (3,5V), zgodnie z notą katalogową jest zbyt niskie.
    A tak na marginesie to mogłeś zastosować układy w technice CMOS, wówczas miałbyś o wiele mniejsze pobory prądu.

0
  • #8 12 Lip 2008 15:19
    arktik1
    Poziom 27  

No dobra ,a jeśli zamienił bym to na cmos to połączenia sa inne ,trzeba go programować ,czy tylko sam układ jest inny a wyprowadzenia takie same?
    Wystarczylo by zamienic sam 74192 czy trzeba resztę?
    Jeśli tak to na jakie?
    Pierwszy raz robię taki uklad z tąd moje pytania.
    Jesli możesz to dorysuj układ gaszenia.

1
  • #9 12 Lip 2008 17:11
    lechoo
    Poziom 39  

W tym przypadku wystarczy tylko zmienić 74192 na 74HC192 lub inną serię CMOS np. HCT, AC, ACT. Nawet już przestarzałe LS mają kilkakrotnie mniejszy pobór prądu od użytego przez Ciebie wręcz zabytkowego TTL...

0
  • #10 12 Lip 2008 18:21
    arktik1
    Poziom 27  

A czy może być:
    74LS193 ,74HC193 itd...?
    Bo tych z końcówka 192 jest jakoś mało.
    ELKARD jeśli możesz to dorysuj CMOS ,jeśli biorą mniej prądu.
    Sorki że mącę ,ale po bramki muszę jechać w Niedzielę na giełdę.
    Mam natomiast dużo:
    NE555 ,LM301 ,LM3914 ,TLC271 ,TL061.
    Może z tego da się coś zrobić?

0
  • Pomocny post
    #11 12 Lip 2008 21:13
    elkard
    Poziom 35  

Już jestem.
    Przerzutniki RS z wykorzystaniem bramek NAND.
    Jeżeli zastosował byś takie liczniki jak podał kol. lechoo (74LS192 ,74HC192), to bramki NAND też możesz dać odpowiednio 74LS00, 74HC00. I ten dekoder i inwertery też z takiej serii. (Te z literkami HC to są CMOS-y)

Licznik 74192 będzie liczył od 0 do 9 a 74193 od 0 do 15.
    Zapytam czy to tak celowo wykorzystałeś co drugie wyjście dekodera ? Czyli po co drugim impulsie nie będzie aktywne żadne wyjście twojego układu ?

0
  • #12 12 Lip 2008 21:45
    arktik1
    Poziom 27  

Nie ma znaczenia czy do 15 czy do 10 ,bo licznik będzie działał do 5.
    Muszę ograniczyć układ do 5.
    Pomyślałem że dam między styk 1 przełącznika a styk 5 7400 tranzystor BC109 sterowany ze styku 6 układu 7442.
    W momencie gdy licznik dojdzie do 5 z tranzystora zostanie zdjęty stan wysoki i nastąpi przerwa między 1 - 5 i przerzutnik nie zostanie przełączony w stan niski. Czyli nie zewrze nóżki 19 układu 74LS192 do masy.
    Chyba że się mylę?
    A wyjścia są tylko tak narysowane ,powinny być po kolei.
    Pojadę po części w Poniedziałek ,bo może się okazać że brakuje czegoś i znów będę jechał 60 KM:D:D

0
  • Pomocny post
    #13 12 Lip 2008 22:28
    elkard
    Poziom 35  

Z tym blokowaniem pracy licznika to prawie tak jak napisałeś. Tylko że musiał byś bazę tranzystora mieć podłączoną do piątego wyjścia dekodera (czyli tego co ma być ostatnie) ale jeszcze po inwerterze a kolektor tranzystora podłączyć do 3 końcówki przycisku.
    A najlepiej to gdyby ten przerzutnik RS był zrobiony a bramek trzywejściowych i wówczas niepotrzebny by był do tego tranzystor tylko wykorzystał byś do tego to dodatkowe wejście bramki.
    Ale niestety musiał by tu być użyty o jeden układ więcej.

Wersja z bramkami trzywejściowymi i wersja z tranzystorami.

Układ gaszenia drgań styków. Układ gaszenia drgań styków.

Należało by jeszcze zrobić kasowanie bądź ustawianie wartości licznika po załączeniu zasilania.
    Można zrezygnować z elementów C1, C2, R5, R6 ale wówczas przełączanie licznika odbywało się w chwili puszczania przycisku.

0
  • #14 13 Lip 2008 00:49
    arktik1
    Poziom 27  

Ok
    Kasowanie nie będzie potrzebne ,stary 74192 po włączeniu zasilania startuje od 0. nawet jak by startował od ostatniej pozycji też by nie przeszkadzało.
    WIELKIE DZIĘKI ZA POMOC!!!!
    Pojadę po elementy ,kupie wszystko w wersji CMOS ,zobaczymy jak będzie.
    Po złożeniu odezwę się jeszcze .Na razie dzięki.
    POZDRAWIAM.

0
  • #15 13 Lip 2008 12:41
    elkard
    Poziom 35  

Dobrze.
    Jeszcze tylko małe sprostowanie. To co napisałem że można zrezygnować z C1, C2, R5, R6 jest błędne w sytuacji gdy został zastosowany ten układ do zatrzymania pracy licznika na początku i na końcu.
    Chcąc żeby to działało bez tych elementów należało by dokonać jeszcze pewną zmianę.
    Ale chyba przełączanie licznika w chwili puszczania przycisku to raczej nie za ciekawe rozwiązanie. Także raczej niech zostanie tak jak jest teraz.
    Pozdrawiam.

0
  • #16 13 Lip 2008 12:56
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Poczekajcie na pełną wersję w technice CMOS. Stosując ograniczenie zakresu licznika wprowadziliście błąd. W momencie dojścia licznika do pozycji skrajnej i wysterowaniu tranzystora, kolejne naciśnięcie przycisku wprowadzi stan zabroniony na wejściach przerzutnika RS (oba stany niskie). Dodatkowo układ posiada dwie niedogodności: konieczność stosowania zestyków przełącznych i brak płynnego przejścia pomiędzy stanami skrajnymi. Z pozycji "0" nie można przejść bezpośrednio do "5" i na odwrót.

Pzdr.

p.s. Później scalę oba prowadzone tematy ;)

0
  • #17 13 Lip 2008 13:21
    elkard
    Poziom 35  

Witam.

Cytat:
    kolejne naciśnięcie przycisku wprowadzi stan zabroniony na wejściach przerzutnika RS (oba stany niskie).

Występowanie zer na obydwóch wejściach przerzutnika RS nie jest zjawiskiem szkodliwym, a jedynie uniemożliwiającym jego przełączanie. Uważam że tak może być.
    Ale można też zastosować rozwiązanie z dodatkową bramką za przerzutnikiem. Jak kto woli.
    Co do konieczności stosowania przycisku przełączającego to była o tym mowa i autor wypowiedział się że nie jest to problem. A tego typu rozwiązanie przeciw działania drganiom styków jest jednak bardzo skuteczne.
    A co do przechodzenia z 0 do 5 i na odwrót, to tak naprawdę nie wiadomo jakie było by tu oczekiwanie autora.
    Ale gdyby rzeczywiście chciał uzyskać efekt przełączania licznika w koło, tak jak zasugerował kol. Mariusz Ch. (0-1-2-3-4-5-0-1 itd.), to można to tak zrobić:

Układ gaszenia drgań styków. Układ gaszenia drgań styków.

Ten drugi schemat będzie poprawny tak dla licznika 192 jak i 193.

0
  • #18 13 Lip 2008 19:24
    Mariusz Ch.

Witam.

W CMOS wyszło coś takiego. Układu nie testowałem natomiast uwzględniłem pomysł Kolegi Paweł Es., polegający na wyłączeniu wszystkich przekaźników na czas ustalenia nowej wartości licznika. Jeśli nie popełniłem błędu układ powinien działać. :wink: Po załączeniu startuje zawsze z pozycji "0".

Pzdr.

p.s. 4047 wyzwalany jest zboczem narastającym i wygenerowanie impulsu nastąpi w chwili zwolnienia przycisku.

0
  • #19 13 Lip 2008 21:00
    kortyleski
    Poziom 41  

A teraz głupie pytanie - czy nie wystarczyła by jednoprzyciskowa sekwencja 1-2-3-4-5-0-1-2-3-4-5-0?
    Wtedy dalo by sie ogarnąć na jednym układzie scalonym za 1,20 pln...

0
  • #20 13 Lip 2008 21:48
    Mariusz Ch.

Witam.

Układ miał być rewersyjny i jednym układem tego nie zrobisz. W przypadku, o którym piszesz, wystarczy 4017 lub 4022.

Pzdr.

0
  • #21 13 Lip 2008 22:30
    kortyleski
    Poziom 41  

wiem stąd pytanie o sekwencję przełączania - myślałem właśnie o 4017
    Pozdrawiam moda "D

0
  • #22 13 Lip 2008 23:36
    elkard
    Poziom 35  

Witam.
    Ja jeszcze w kwestii zastosowania układu 4047. Przyznaje się że już dość dawno temu wykorzystywałem ten element do budowy układu eliminacji drgań styków.
    Nie jestem pewien jak by działał układ zaproponowany przez kolegę Mariusz CH. ale mi bardziej pasowała by taka konfiguracja jak w poniższym materiale.
    Ten drugi rysunek niezbyt precyzyjny. Ja robiłem to dokładnie tak jak na rys. 3.140. Istotne tu jest wykorzystanie nóżki 12. A przycisk dawałem od strony plusa.

0
  • #23 14 Lip 2008 10:45
    kortyleski
    Poziom 41  

Dodam jeszcze że jeżeli styki(przyciski)mają względnie dobrą jakość wystarczy prosty układ RC plus bramka z wejściem smitha czy jak sie go pisze, np. układ 4093

0
  • #24 16 Lip 2008 23:38
    arktik1
    Poziom 27  

No i stało się.
    Układ ELKARDa działa.
    Zastosowałem układ z 2 tranzystorami ograniczającymi do 5 i działa znakomicie.
    Po włączeniu zasilania układ startuje zawsze od 0 i działa do 5 w obydwie strony.
    Zastosowałem LS193 ,LS42 i LS04 i jako sekcję sterująca przekaźnikami ULN2803 ,ponieważ LS04 nie dał sobie rady.
    tranzystory BC109.
    Zauważyłem tylko że licznik z serii HC ,przy każdym włączeniu zasilania załącza inny przekaźniki ,czyli nie startuje od 0.
    Cieszę się że są jeszcze ludzie ,którym chce się pomagać innym.
    Jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim co dołożyli swoje 3 grosze. POZDRAWIAM

0
  • #25 16 Lip 2008 23:53
    elkard
    Poziom 35  

Gratulacje.

Cytat:
    Zauważyłem tylko że licznik z serii HC ,przy każdym włączeniu zasilania załącza inny przekaźniki ,czyli nie startuje od 0.

To jakoś szczęśliwie że ten problem nie występuje przy układzie LS.
    Gdybyś chciał ten problem wyeliminować przy HC, to wystarczy tylko do nóżki reset licznika podłączyć odpowiednio rezystor i kondensator, (zamiast masy).
    Jak by co, to jest jeszcze pomysł jak zrezygnować z tych dwóch tranzystorów. Jeżeli ten Twój układ jest może jeszcze w formie eksperymentalnej to jakbyś chciał to mogę takowe rozwiązanie przedstawić.

0