Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gramofon Unitra FONICA GS 461 Kilka problemów

KumpelJoe 12 Lip 2008 12:44 4751 5
  • #1 12 Lip 2008 12:44
    KumpelJoe
    Poziom 9  

Witam!
    Od jakegos czasu zająłem się naprawą mojego gramofonu (patrz temat) niestety nic jak narazie z tej naprawy nie wyszło. Gramofon posiada pare usterek, na które nie znalazlem sam rozwiazania tudzież na forum. Problemy to;

1. Po włączeniu przycisku power talerz odrazu startuje (pomimo iż gramofon posiada przycisk Start),
    2. Ramie po skonczeniu odtwarzania nie odbija w górę, a talerz sie nie zatrzymuje, ponadto przycisk opuszczania ramienia nie trzyma (a na elektromagnes dochodzi napiecie rzędu 15V)
    3. Obroty nie reguluja się w żaden sposób ani przyciskiem 33/45 ani potencjometrem są cały czas za duże.

Dodam, że wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne, żaróweczki świecą, pasek nie jest luźny, a fotorezystory przebadałem miernikiem i reagują prawidłowo na światło, śilnik tez rozebrałem, troszke nasmarowałem i przeczyściłem szczotki wydaje sie być w porządku.
    Myślełem jeszcze o wymianie tranzystorów na ich zamienniki ale wiadomo jak to z zamiennikami bywa.
    No i nie zdziwie się jeżeli mi nic nie poradzicie bo mnie pomysłów brakło już doszczętnie. Pozdrawiam !

0 5
  • #2 12 Lip 2008 18:31
    oj
    Poziom 42  

A którą masz wersje GS461, na układzie stabilizacji UL1901 czy całkowicie na tranzystorach

0
  • #3 12 Lip 2008 19:35
    KumpelJoe
    Poziom 9  

Oooo widzisz !! Przepraszam zapomniałem dodać wersja mojego gramofonu to ta na calkowicie tranzystorach czyli jak kto woli wersja zmodyfikowana.

0
  • #4 12 Lip 2008 22:05
    oj
    Poziom 42  

Zobacz tranzystory przerzutnika T7 i T8 oraz T9, który może być przyczyną - C11 jeżeli nie wymieniony to wymień.

Sprawdź przełącznik start

Zamiast BC237B >> BC547B

0
  • #5 13 Lip 2008 13:20
    KumpelJoe
    Poziom 9  

Kondensator C11 jest po wymianie, przełącznik Start działa. Rozumiem, że chodziło Ci o BC238B >> BC547B bo takie są tam zastosowane, tyle tylko, że wymiana ich nie spowodowała żadnych rezultatów, ponadto zauważyłem, że na schemacie tranzystory T8 i T9 to BC238C, a T7 to 238B ( w Gramofonie wszystkie były BC238B) więc próbowałem z różnymi zamiennikami i tymi BC238B >> BC547B i tymi BC238C >> BC550C. Wymiany te nie dały jednak żadnych rezultatów ani Start ani Regulacja prędkości nie działa ani nic.

0
  • #6 15 Lip 2008 16:01
    KumpelJoe
    Poziom 9  

No dobra naprawiłem już regulacje obrotów przyciskeim 33/45 oraz potencjomertem :) Jednakże potrzebuje jeszcze pomocy w sprawach;
    -Niedziałającej stabilizacji obrotów (odbywa się to za pomocą fotorezystora F2)
    -Oraz tego nie opanowanego Startu talerza (czyli tym samym jego odbijaniu po skończeniu płyty i czemu elektro magnes nie trzyma)
    Może teraz ktoś będzie w stanie mi pomóc :P

0