Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z transmiterem DNT MUSICFLY MINI AUDIO SENDER WEISS

Mateushx 13 Lip 2008 13:24 4548 11
  • #1 13 Lip 2008 13:24
    Mateushx
    Poziom 9  

Witam.
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu z wspomnianym transmiterem FM.
    Problem polega na tym, że transmiter fm ma dość mały zasięg (ok 50cm) przy czym moc sygnału zmienia się zależnie od położenia kabla sygnałowego z wtyczką Jack 3.5mm względem odbiornika.
    Transmiter ma 2 tryby zasilania: bateria AAA lub zasilanie z zapalniczki samochodowej 12v (zabezpieczenie 6A //jak na mój gust trochę dużo//) jako źródło sygnału wejściowego używam odtwarzacza mp3 Vanquish R USB (przy podłączeniu pod złącze aux nie występują żadne zniekształcenia , szumy, itp.)
    Moje pytania są następujące:
    W jaki sposób poprawić parametry nadawcze transmitera?
    Czy stosując dodatkową antenę np. w formie smyczy z stalową linką wewnątrz (taką właśnie posiadam) mogę poprawić jego pracę ?
    Jeżeli tak to w który konkretnie miejscu mam ją podłączyć ?

Link
    Link

Przepraszam za jakość zdjęć ale aktualnie dysponuję tylko aparatem VGA

Pierwszy raz piszę na tym forum więc proszę o wyrozumiałość :D

0 11
  • #2 13 Lip 2008 16:10
    mariann
    Poziom 35  

Witam
    Skoro zasięg jest tak mały, to wygląda, że coś jest uszkodzone. Dlatego zamiast dodawać większą antenę trzeba by najpierw, to naprawić.
    Jakość zdjęć jest bardzo niska i trudno tu cokolwiek wywnioskować z tych fotek.
    Pozdrawiam

0
  • #3 13 Lip 2008 17:45
    Mateushx
    Poziom 9  

No niestety nie jestem w danej chwili w stanie przedstawić zdjęć w lepszej jakości a w necie po kilku godzinach szukania nie napotkałem schematu wspomnianego transmitera.
    Zastanawia mnie pewna sprawa :D podłączając odtwarzacz poprzez przedłużkę jack3.5mm o długości 5m zasięg wzrasta do ok 1-1.5m i także występują problemy podczas np. poziomego usytuowania przewodu sygnałowego, a co do ewentualnego uszkodzenia transmitera to sprawa wygląda tak to jest nowy sprzęt kolega ma taki sam i ma takie same problemy :) ale sobie razi (połączył masę transmitera z masą na odbiorniku i śmiga tylko "zapomnijmy o mobilności" wybrał sobie taki półśrodek) jeżeli już mowa o uszkodzeniu sprzętu to jak mogę to sprawdzić ? Poza tym nurtuje mnie kolejne pytanie 50µW to chyba mało ? I jaki powinien być realny zasięg takiego nadajnika (Producent o tym nie wspomina) ?

0
  • #4 14 Sie 2008 09:27
    albert
    Poziom 11  

Witam.Ja mam takie same pytanko jak kolega w pierwszym poście jak poprawić parametry nadawania transmitera FM?Myślę że zdjęcia które załączę pozwolą na jakieś wskazówki.Problem z transmiterem DNT MUSICFLY MINI AUDIO SENDER WEISS

0
  • #5 14 Sie 2008 22:06
    mariann
    Poziom 35  

Witam
    Zasięg zależy nie tylko od mocy wyjściowej nadajnika, ale również od czułości odbiornika.
    Może te transmitery to taka "chińszczyzna" i wielkich osiągów nie ma się co spodziewać. Jednak ja proponuję na początek sprawdzić elementy w okolicy, które zakreśliłem na czerwono.

Tu jest blok wysokiej częstotliwości. Trzeba sprawdzić tranzystory, (elementy obok nich) oraz zasilanie tego bloku. Sprawdzić trzeba czy te cewki nie są ruszone i czy właściwie zestrojone.
    Pozdrawiam

0
  • #6 15 Sie 2008 10:16
    albert
    Poziom 11  

Dziękuję za odpowiedź,jednakże najbardziej zależałoby mi na poprawie parametrów nadawczych ponieważ samo brzmienie z tego to właśnie transmitera jest naprawdę niczego sobie a wypróbowałem ich już kilka.
    Tak wygląda
    a tu parametry

Frequency Response: 20Hz-20KHz
    Separation: >50dB
    Operating Current: 38mA
    Transmission Range: 88.1 - 107.9MHz
    Transmit Distance: > 5 meters
    Distortion: <3% (F=75KHz. f=1KHz)
    Signal to Noise Ratio: >45dB

0
  • #7 15 Sie 2008 12:35
    mariann
    Poziom 35  

Witam
    "Transmitery" przeznaczone są zwykle do podłączenia jakiegoś źródła dźwięku, do radia samochodowego, które nie ma właściwego wejścia do podłączenia np. MP-trójki. Dlatego jego moc nie musi być duża. Odległość do anteny to zwykle ok. 1m, lub coś koło tego.
    Jak widać z podanych parametrów tego transmitera, zasięg wynosi ok. 5m. Jednak i to prawdopodobnie jest podane na wyrost. Nie podano z jakim odbiornikiem (czułość) mierzono ten zasięg. Być może dodanie jakiegoś niewielkiego stopnia mocy wysokiej częstotliwości poprawiło by zasięg.
    Pozdrawiam

0
  • #8 15 Sie 2008 16:36
    albert
    Poziom 11  

I tu właśnie w sedno sprawy trafiłeś.Nasuwa się pytanie jak najprostszym sposobem to zrobić?Tak więc prosiłbym o wskazówki.

0
  • #9 26 Sie 2008 13:06
    cekaem
    Poziom 12  

Ten transmiterek nie jest doskonałością. Auto to kupa blachy, antena radia zapewne na dachu, a więc za ekranem z blach. kabel antenowy koncentryczny, ma oplot -ekran do masy. Sygnału z transmitera nie zbierze.
    Może by spróbować na początku kabla antenowego, już za wtyczką, a wiec w poblizu transmitera, dodać wyprowadzenie z kawałka przewodu rzędu 20-40 cm bez oplotu. Jesli nie pomoże, to może wpiąć w przerwie kabla antenowego coś niby trafo wcz. - nawinąć na rdzeniu ferrytowym np. ze starego przyłącza antenowego, bifilarnie po 1-2 zwoje, podobnie jak w symetryzatorach, i włączyć jeden przewód w kabel antenowy, drugi wolny lub przy braku efektu próbować zbliżyć, lub zrobić pętlę w poblizu transmiterka.

0
  • #10 04 Sty 2009 13:08
    bertx
    Poziom 1  

Miałem identyczny problem z zasięgiem musicfly. Tak na szybko to proponuję podpiąć krótką antenkę przez kondensator 10pF w miejscu jak na obrazku.
    Zasięg zwiększa się do kilku metrów, ale jest jeden problem - czasem nadajnik nie chce się wzbudzić - trzeba złapać antenkę. Da się z tym jednak zyć:)

0
  • #11 10 Kwi 2009 17:08
    mpx-fm
    Poziom 19  

ludzie a czy to aż taki wielki problem podać na jakim układzie zbudowany jest transmitter?

jak wam pomóc , jeśli nie potraficie być na tyle domyślni , by poza dobrymi fotkami opisać na on czym zbudowany ?

chyba nikt nie zciera papierem ściernym napisów ze scalaków

0