Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka electrolux ERB40003W - straszny szron (zdjęcia)

13 Jul 2008 19:07 35960 41
 • Level 10  
  Mam potężny problem z nową lodówką electrolux ERB40003W8.
  Bardzo szybko pojawia się i narasta szron w górnej części zamrażarki.

  Zaraz po rozmrożeniu lodówki, już następnego dnia pojawia się szron:
  Lodówka electrolux ERB40003W - straszny szron (zdjęcia),


  którego każdego dnia jest więcej (zdjęcie lodówki po 3 dniach):

  Lodówka electrolux ERB40003W - straszny szron (zdjęcia).


  Po półtora tygodniu szron zajmuje już całą górną 'kratę chłodniczą' (nie wiem jak to się fachowo nazywa) i pojawia się nawet lód (z boku i w górnej prawej części):
  Lodówka electrolux ERB40003W - straszny szron (zdjęcia).


  Po rozmrożeniu lodówki - ten sam problem.

  Na początku sądziłem, że być może domownicy niedmykają drzwi, ale pilnowałem ostro i mogę tą ewentualność odrzucić. Wezwałem serwisanta, który sprawdził lodówkę (uszczelki i drzwi) i nie stwierdził żadnego uszkodzenia. Stwierdził, że być może zbyt często otwierano zamrażalnik (sprawdziłem i wykluczyłem tą mozliwość).

  Czy ktoś jest w stanie stwierdzić (po opisach i zdjęciach) co jest przyczyną tak szybkiego pojawiania się szronu i co powiedzieć serwisantowi kiedy po raz kolejny go wezwę??

  pomocy! bo żona mnie wypatroszy jeśli nie rozwiążę tego problemu z lodówką....:|

  edit: ciągle ten sam problem. Szron zawsze zaczyna powstawać w górnej prawej części lodówki.
 • Level 13  
  czy lodówka w czasie pracy chodzi bez przerwy czy się wyłącza?
 • Level 10  
  Wyłącza się. Jest bardzo cicha. Tylko czasami przez parę minut udaje mi się usłyszeć dziwne dźwięki jej pracy ( raz na parę dni). Pewnie włącza się częściej, ale często nie ma nas w domu przez cały dzień.
 • Level 18  
  Najprawdopodobniej masz problem z uszczelką drzwi zamrażarki bądź zbyt nisko osadzonymi drzwiami i do zamrażarki dostaje się wilgotne powietrze z zewnątrz, należałoby spróbować wyregulować drzwi oraz sprawdzić uszczelkę czy nie jest zniekształcona, można suszarką do włosów zagrzać ją dobrze miejsce przy miejscu w około aby się uformowała (oczywiście przy zamkniętych drzwiach).
 • Level 10  
  Niestety drzwi i uszczelki sprawdzał serwisant i nie znalazł żadnej nieprawidłowości. Drzwi przylegają szczelnie do lodówki. Może termostat jest uszkodzony (raz działa, a raz nie?).....:|
 • Level 13  
  A na ile masz ustawiony termostat?
 • Level 10  
  Przez ostatnie parę tygodni na 3-ce.

  Od niedzieli (ostatnie 'odmrażanie' zamrażalnika) na 5-ce (max) ze względu na większą ilość produktów w zamrażalniku (wszystkie w workach foliowych) i lodówce.

  Wygląda na to, że przy ustawieniu maksymalnym szron narasta zdecydowanie szybciej. Jeśli ktoś by chciał, to mogę dołączyć zdjęcie z dnia dzisiejszego :-)

  Serwis ma się pojawić dopiero w poniedziałek, ale obawiam się, że powiedzą to samo co za pierwszym razem: "uszczelki i drzwi są OK. Nie wiemy dlaczego Panu tak szybko pojawia się szron i lód w zamrażalniku".

  I co ja mam z tą lodówą zrobić? Spłacam raty więc po części jest własnością banku...może im odstawić do oddziału i niech sami coś wykombinują :cunning:

  p.s. mam wrażenie, że nawet na 5-ce lodówka włącza się bardzo rzadko (raz lub dwa razy dziennie? - a jestem w domu od 17-tej wieczorem do 7-mej rano) i na krótki czas (przez parę minut wydaje z siebie dziwne pomruki i gwizdy).
 • Level 22  
  mi wydaje ze lodówka nie rozmraża sama albo jest zablokowany dopływ wody do tylnej odbudowy, może być zablokowany wężyk doprowadzany wodę do sprężarki żeby wyparowała z zamrażarki i przez to woda gromadzi w zamrażarce.
 • Home appliances specialist
  zobacz czy zaraz po odmrożeniu po powiedzmy kilku godzinach pracy na górze w zamrażarce (tam gdzie tworzy sie najwięcej lodu) czy nie ma kropelek wody na "suficie"
 • Level 10  
  Nie pamiętam czy tego samego dnia po odmrożeniu pojawiły się jakieś krople wody. Na razie nie chcę ponownie rozmrażać zamrażalnika - za dużo produktów, ale w poniedziałek jeszcze raz rozmrożę tego electroluxa.

  Cały czas od niedzieli narasta szron. Dzisiaj zamrażalnik wygląda tak: Lodówka electrolux ERB40003W - straszny szron (zdjęcia)


  Szron narasta zdecydowanie szybciej niż dotychczas. Pewnie dlatego, że lodówka ustawiona jest na 5, a wcześniej nie przekraczałem 3-ki.
  Co ciekawe, pierwszy raz zauważyłem, że po otwarciu zamrażalnika buchnęła na mnie prawdziwa chmura pary wodnej....
 • Home appliances specialist
  A może zaczął byś od sprawdzenia temperatury w zamrażarce na środkowej półce?
 • Level 10  
  W tej chwili mam - 19 stopni celsjusza.

  p.s. chmura pary(?) już nie bucha :-)
 • Home appliances specialist
  Jaki zakres ustawiony?
 • Level 10  
  od paru godzin na poziomie 4 (trochę zeszło jedzenia i zjechałem z maksymalnego poziomu 5).
 • Home appliances specialist
  Daj na max i po 2 - 3 godz. sprawdź temperaturę - jeżeli będzie między -25 a -30stC, to naprawdę trudno się do czegokolwiek przyczepić.
 • Level 10  
  OK. Dałem 6-tkę (...a sądziłem, że 5 to max 8) ).
  Wieczorem napiszę jaką mam temperaturę w zamrażalniku...

  Trochę mnie zaniepokoiłeś stwierdzeniem, że jeśli będzie 30 stopni to wszystko w porządku :| Jak tak dalej pójdzie to będę musiał rozmrażać tego electroluxa raz w tygodniu. Niezbyt pocieszająca perspektywa....
  Moje dni są policzone. Pewnie skończę z wałkiem wbitym między żebra, albo z roztrzaskaną przypadkowo łepetyną o dosyć solidną patelnię :robot:
  Tylko mi nie pisz "don't panic" ;-)
 • Level 22  
  Myślę że ten szron narasta od ciągłego otwierania zamrażarki i obserwacji o ile to narosła warstwa szronu. Ciągłe wpuszczanie wilgotnego powietrza (a mamy ostatnio wysoką wilgotność powietrza) i danie na maxa termostatu powoduje takie szronienie. Proponuję ustawienie termostatu na połowę zakresu i zaprzestanie ciągłego otwierania zamrażarki. Jeśli drzwi są szczelne (a to potwierdzono) to należy spokojnie eksploatować urządzenie i tyle.
 • Level 10  
  Kontrola temperatury:
  Dziwna sprawa: termostat ustawiony na max 6, a temperatura w zamrażarce wyższa niż wtedy gdy sprawdzałem przy ustawieniu na 4-ce.

  Teraz mam w zamrażarce (środkowa szuflada): - 10 stopni celsjusza. Co więcej po podkręceniu termostatu do 6-tki lodówka nadal pracuje cicho (żadnych specyficznych świstów i chrumknięć).


  p.s.
  ostatnim razem lodówa chodziła na 3-ce, a zamrażalnik otwierałem tylko wtedy gdy coś wkładałem lub wyjmowałem (rzadko) i niestety miałem ten sam problem. Wcześniej miałem Amicę i rozmrażałem ją max dwa razy w roku. Więc nie wydaje mi się, abym otwierał zamrażalnik częściej niż przeciętny Kowalski.
 • Level 10  
  Rano sprawdziłem temperaturę jeszcze raz.
  Ustawienie na max 6: temperatura w zamrażalniku (środkowa półka): - 25 stopni Celsjusza.


  airbites wrote:
  mi wydaje ze lodówka nie rozmraża sama albo jest zablokowany dopływ wody do tylnej odbudowy, może być zablokowany wężyk doprowadzany wodę do sprężarki żeby wyparowała z zamrażarki i przez to woda gromadzi w zamrażarce.

  Jak sprawdzić, czy faktycznie mam zablokowany wężyk odprowadzający wodę/wilgoć do sprężarki?
 • Level 10  
  Witam

  Jeżeli lodówka zamrażarka produkuje dzikie ilości lodu to możliwe że jest gdzieś nieszczelność na uszczelce. Ja tak mialem jak niedomknąlem drzwi ( wtedy zarosły mi wszystkie szuflady)
 • Level 22  
  Adam7000 wrote:

  airbites wrote:
  mi wydaje ze lodówka nie rozmraża sama albo jest zablokowany dopływ wody do tylnej odbudowy, może być zablokowany wężyk doprowadzany wodę do sprężarki żeby wyparowała z zamrażarki i przez to woda gromadzi w zamrażarce.

  Jak sprawdzić, czy faktycznie mam zablokowany wężyk odprowadzający wodę/wilgoć do sprężarki?


  na sprężarce w tylnej odbudowie powinna być(u góry sprężarki) pojemnik na wodę. jeśli tam w pojemniku nie ma wody to musi być wężyk zablokowany albo otwór dopływu wody z zamrażarki. Jedynym problemem jest to ze wężyk jest ukryty pod odbudowa w tyłu.

  A powiedz mi czy lodówka nie stoi w promieniu słońca??np. przy okno?? sprawdź nieszczelność uszczelki w drzwi ( nawet 1-2 mm odstępu mogą zakłócać prace), i sprawdź w środku(zamrażarki) czy nie ma jakiś zapchanych dziur czy jakiś szczeliny.

  I jeszcze jedno czy na lodówkę postawiłeś np. telewizor albo mikrofalówkę albo cos innego??(jesli masz zamrażarkę u góry)
 • Level 10  
  Nieszczelność drzwi i uszczelek została wykluczona przy pierwszej wizycie serwisanta.

  Częste otwieranie drzwi i/lub przypadkowe niedomykanie ich zostało wykluczone przez drastyczną kontrolę z mojej strony.

  Lodówka stoi we wnęce (płyty gipsowe) i nie pada na nie bezpośrednio słońce. Dwa miesiące temu (jak ten czas leci!) z drugiej strony ściany stał grzejnik olejowy i sądziłem, że być może to on ma wpływ na pojawienie się szronu. Dlatego za pierwszym razem nie wzywałem serwisu tylko wykluczyłem wpływ grzejnika na lodówkę. Niestety nic się nie zmieniło.

  Na lodówce nic nie leży, ani nic nie stoi (wcześniej stał wiklinowy kosz, którego też usunąłem).

  Dostępność do wężyka sprawdzę po powrocie do domu. Rozumiem, że pojemnik na wodę jest od zewnętrznej części lodówki (z tyłu).  BTW: W niedzielę podczas kolejnego rozmrażania zamrażalnika zauważyłem dziwną rzecz: metalowy element chłodniczy który wychodzi z komory zamrażalnika przez dziurę (lewy dolny róg) był otoczony szarą piankową uszczelką. Ta piankowa uszczelka jest dosyć krzywo założona, ale nie udało mi się całkowicie dopasować do okrągłego otworu. Nie wiem, czy to może mieć jakikolwiek wpływ na to co się dzieje z moją lodówką.
 • Level 22  
  Adam7000 wrote:
  Dostępność do wężyka sprawdzę po powrocie do domu. Rozumiem, że pojemnik na wodę jest od zewnętrznej części lodówki (z tyłu).


  Tak.


  Adam7000 wrote:
  BTW: W niedzielę podczas kolejnego rozmrażania zamrażalnika zauważyłem dziwną rzecz: metalowy element chłodniczy który wychodzi z komory zamrażalnika przez dziurę (lewy dolny róg) był otoczony szarą piankową uszczelką. Ta piankowa uszczelka jest dosyć krzywo założona, ale nie udało mi się całkowicie dopasować do okrągłego otworu. Nie wiem, czy to może mieć jakikolwiek wpływ na to co się dzieje z moją lodówką.


  Myślę ze ona opowiada za szron ale zrób zdjęcie i tutaj wstaw i zobaczymy co to jest.
 • Home appliances specialist
  airbites wrote:
  Adam7000 wrote:

  airbites wrote:
  mi wydaje ze lodówka nie rozmraża sama albo jest zablokowany dopływ wody do tylnej odbudowy, może być zablokowany wężyk doprowadzany wodę do sprężarki żeby wyparowała z zamrażarki i przez to woda gromadzi w zamrażarce.

  Jak sprawdzić, czy faktycznie mam zablokowany wężyk odprowadzający wodę/wilgoć do sprężarki?


  na sprężarce w tylnej odbudowie powinna być(u góry sprężarki) pojemnik na wodę. jeśli tam w pojemniku nie ma wody to musi być wężyk zablokowany albo otwór dopływu wody z zamrażarki. Jedynym problemem jest to ze wężyk jest ukryty pod odbudowa w tyłu.

  A powiedz mi czy lodówka nie stoi w promieniu słońca??np. przy okno?? sprawdź nieszczelność uszczelki w drzwi ( nawet 1-2 mm odstępu mogą zakłócać prace), i sprawdź w środku(zamrażarki) czy nie ma jakiś zapchanych dziur czy jakiś szczeliny.

  I jeszcze jedno czy na lodówkę postawiłeś np. telewizor albo mikrofalówkę albo cos innego??(jesli masz zamrażarkę u góry)

  chłopie nie pisz bzdur i nie wprowadzaj człowieka w błąd . przeciez ze zdjec widac żę to nie jest no-frost a tylko z nich jest odpływ wody z zamrażarki.
 • Level 10  
  Na początek zdjęcie zamrażalnika z dnia dzisiejszego :|

  Lodówka electrolux ERB40003W - straszny szron (zdjęcia)


  teraz zdjęcia lekko krzywej uszczelki od metalowej rurki:

  1) na tle całości:
  Lodówka electrolux ERB40003W - straszny szron (zdjęcia)


  2) i zbliżenie:
  Lodówka electrolux ERB40003W - straszny szron (zdjęcia)  Na koniec zdjęcie zamarzniętego elementu chłodzącego od dołu:
  Lodówka electrolux ERB40003W - straszny szron (zdjęcia)


  p.s. faktycznie lodówka ERB40003W8 nie posiada systemu "NO FROST" więc chyba nie warto jej znowu odsuwać w poszukiwaniu pojemnika na wodę...
 • Home appliances specialist
  samsu100 wrote:
  Myślę że ten szron narasta od ciągłego otwierania zamrażarki i obserwacji o ile to narosła warstwa szronu. Ciągłe wpuszczanie wilgotnego powietrza (a mamy ostatnio wysoką wilgotność powietrza) i danie na maxa termostatu powoduje takie szronienie. Proponuję ustawienie termostatu na połowę zakresu i zaprzestanie ciągłego otwierania zamrażarki. Jeśli drzwi są szczelne (a to potwierdzono) to należy spokojnie eksploatować urządzenie i tyle.

  W tym tkwi sedno.
  Albo uszczelka górna nie dolega do obudowy, sprawdź to sam : w nocy :) aby nie było wątpliwości skąd jest światło, włóź latarkę do zamrażarki i zobacz czy nie przenika światełko. Są ludzie, którzy wierzą w cuda... ale szron na rurkach bierze się z zewnątrz, powietrze w śroku szczelnej zamrażarki jest bardzo zimne i suche bo cała para wodna wykrapla sie a następnie (albo jednocześnie) zamarza, jest jej tyle, ile w objetości zamrażarki. Teoretycznie przy szczelnej i nie otwieranej komorze lodu nie powinno przybywać nawet przez kilka lat, bo niby skąd ?
 • Level 10  
  No cóż, w swoim życiu użytkowałem 3 lodówki i nigdy nie miałem takiego problemu. Ja na prawdę nie wietrzę tego cholernego zamrażalnika. Proszę uwierzcie mi. Przecież nie zwariowałem....

  W nocy sprawdzę latarką jak wygląda szczelność, ale wcześniej sprawdzał to specjalista z serwisu i niczego nie znalazł....

  Może ta cholerna uszczelka z rurką?
 • Level 17  
  W przyrodzie nic nie ginie. Powietrze musi się skądś dostawać więc posłuchaj rady kolegi wyżej. To, że sprawdzał to specjalista, nic nie oznacza. To tylko człowiek i mógł coś przeoczyć.
 • Home appliances specialist
  możesz uszczelnic to miejsce gdzie jest ta otulina wokół tej rurki np plasteliną . tamtędy też może dostawać sie powietrze
 • Level 10  
  latarka w zamrażalniku.
  żadnego światła na zewnątrz.
  ....

  jutro kupię plastelinę...i jeszcze raz rozmrożę zamrażarkę...

  ....ale powoli tracę wszelką nadzieję...