Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chłodzenie wodne domowym sposobem :)

sztorm 13 Jul 2008 21:40 37903 31
 • Chłodzenie wodne domowym sposobem :)Witam...
  Właściwie jest to pierwszy projekt wstawiony przeze mnie na elke i w zasadzie jest to projekt mojego znajomego (holka) i umieszczam go tu grzecznościowo w celu zaprezentowania jak tanio i domowymi sposobami można wykonać bardzo wydajny system chłodzenia wodnego.
  Projekt jest dosyć stary ale może stanowić alternatywę dla ostatnio zamieszczonego tutaj chłodzenia olejowego. J

  Założenia:
  - jak najprostsza konstrukcja możliwa do zrobienia domowymi sposobami
  - tanie materiały
  - dosyć dobra wydajność
  - cicha praca układu chłodzenia
  - całość mieszcząca się w obudowie komputera

  Materiały:
  - nagrzewnica od żuka
  - wentylator 220V z przemysłowego wyciągu wentylacyjnego
  - rurki i kształtki miedziane
  - trochę węża ogrodowego
  - pleksy
  - pompka akwarystyczna
  - zawór odpowietrzający do grzejnika
  - kawałek rurki pcv
  - śrubki, nakretki
  - klej do armatury pcw
  - pasta lutownicza
  - cyna
  - palnik
  - klucz

  Elementy zestawu

  Wymiennik ciepła – jest to nagrzewnica od żuka przez którą przepuszczony jest płyn z układu chłodzenia. Nagrzewnica obudowana z boku i od góry plexy i chłodzona cichym wiatrakiem wymontowanym z przemysłowego wyciągu wentylacyjnego. Układ praktycznie bezgłośny.


  Pompa obiegowa – pompka akwarystyczna zakupiona na allegro, dodatkowo dorobiona komora ciśnieniowa zapewniająca odpowiednie ciśnienie cieczy w układzie. Komora zrobiona z kawałka rurki pcw. I jakiejś przezroczystej obudowy sklejonej klejem do armatury pcw. U góry zbiorniczka zamontowany zawór odpowietrzający z grzejnika c.o..

  Blok wodny – miedziana płytka z żebrowaniem zamknięta w obudowie z plexy klejonej klejem do armatury pcw z wklejonymi zaworami.

  Całość połączona na sztywno rurkami miedzianymi i kawałkiem węza ogrodowego.  Koszty:
  - nagrzewnica (na złomowisku) – ok. 15 zł
  - wentylator znaleźiony – 0 zł
  - plexy – ok. 30 zł
  - klej – ok. 30 zł
  - pasta, cyna – użyczona J
  - rurki, kształtki – ok. 15 zł
  - wąż, zaciski, śrubki – znalezione w piwnicy
  - pompka akwarystyczna – 70 zł


  Osiągi:
  Układ jest dosyć stary i dokładniej nie pamiętam wszystkich wartości jakie osiąga a komputer już dawno poszedł w „świat” i nie mam możliwości sprawdzić ich dokładnie.
  Ale ogólnie o ile dobrze pamiętam to siedzi tam procesor pentium 4 2,4 ghz wykręcono do coś około 3,5 ghz (maxymalne podkręcenie zapewniające stabilność pracy płyty głównej) pracujący przy temperaturze ok. 55 stopni C. Dodatkowo zostały założone radiatory na ram który się dosyć mocno grzał. Blok wodny dla karty graficznej nie był potrzeby przy tamtej konstrukcji, nie mniej nie ma problemu z rozbudową zestawu. Wystarczy obudować jakiś miedziany radiator w plexy, pokleić klejem do armatury pcw i dołączyć do układu.

  Zapraszam do oglądania i komentowania J

  Chłodzenie wodne domowym sposobem :)

  Chłodzenie wodne domowym sposobem :)

  Chłodzenie wodne domowym sposobem :)

  Chłodzenie wodne domowym sposobem :)

  Chłodzenie wodne domowym sposobem :)

  Chłodzenie wodne domowym sposobem :)

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  sztorm
  Level 13  
  Offline 
  sztorm wrote 132 posts with rating 17, helped 3 times. Been with us since 2007 year.
 • #2
  VIGOR_PICTURES
  Level 20  
  Bardzo sympatyczna konstrukcja, najbardziej mnie zaciekawiło wykonanie bloku wodnego dla procka, oraz użycie takich małych (szukałem właśnie takich :P ) wymienników ciepła.

  Pompka nie hałasuje/hałasowała zbytnio?

  Pozdrawiam.
 • #3
  discolitez
  Level 13  
  Ta nagrzewnica no nic innego jak chlodnicaXD Mozesz narysowac jak Zrobiles odporwadzienie ciepla z procja (jak jest zbudowany ten radiator procesora)
 • #4
  sztorm
  Level 13  
  Witam...
  W drodze przypomnienia to nie moja konstrukcja tylko mojego znajomego (aczkolwiek uczestniczyłem w realizacji tego projektu) – umieściłem ją tylko grzecznościowo i w celach edukacyjnych :]

  Nie pamiętam już dokładniej osiągów bo to dosyć stara konstrukcja ale procek przekręcony o ponad 1 ghz (czytaj pierwszy post) miał ok 55 stopni więc nie jest źle. Pompka nie hałasuje gdyż jest to dosyć wysoki model który nowy jest stosunkowo drogi właśnie ze względu na swoją bezgłośna pracę (i tu przychodzi z pomocą allegro :] ).

  Poniżej uproszczona konstrukcja bloku wodnego cpu.

  Chłodzenie wodne domowym sposobem :)

  Można też zrobić to inaczej, łatwiej - wziąść najzwyklejszy miedziany radiator i obudować go plexy na klej do armatury pcw. W ogóle ten układ można usprawnić na potrzeby aktualnych bardziej wymagających konstrukcji budując bloki wodne do grafiki, na mostki płyty głównej, chłodzenie dla ramu (trzeba by zastąpić wodę np płynem do chłodnic).
  Pozdrawiam...
 • #5
  slu_1982
  Level 26  
  Po twoim rysunku sądzę że nie dużo czytałeś o WC... ta płytka powinna być przynajmniej 0,6mm a plastyk z uszczelkami przykręcony, woda ma przepływać wzdłuż żeberek... pompka jest przytwierdzona do tej blachy której wibracje są tłumione poprzez gumki.


  Mi się jeszcze nie podoba oprowadzacz powietrza przy nagrzewnicy, wydaje mi się że właśnie w nagrzewnicy znajduje się trochę powietrza... wstrząsałeś nią chociaż ?


  Co do rozwinięcia chłodzenia to na allegro można kupić same miedziane podstawki, Ty wycinasz plexiglas i dopasowujesz uszczelki.


  Zastosowane przez ciebie rury miedziane mi się nie podobają...

  Nie widzę sensu w kupieniu dużej nagrzewnicy i odbudowaniu ją w plastyk... Co do tej twojej nagrzewnicy to ja bym zastosował trochę większy wiatrak wolno obrotowy i oczywiście jakiś grill...

  Pa
 • #6
  beamer.kun
  Level 18  
  Takie zestawy się robiło parę lat temu jak nie było dobrych części w sklepach.... ba, nawet bloczki na procesor każdy sam lutował z miedzianych blaszek. Ten projekt w najmniejszym stopniu mnie nie zaskoczył, a autor z zamieszczeniem spóźnił się o dobre kilka lat...

  Quote:
  pozytywnie Very Happy
  to dopiero DIY Wink
  widać ze sie napracowałeś


  Jakby przy obecnym dostępie do części, kupując same węże i złączki, zrobił wszystko estetycznie, to uznałbym że się napracował... Pomysł stary jak świat, wykonanie mocno przeciętne...
 • #7
  wilku_sc
  Level 21  
  skoro robiłeś takie zestawy to wstaw foty. spóźnił się kilka lat?- w takim razie jak ktoś zrobi wzmacniacz lampowy to też się spóźnił, no bo teraz to masowo robią tranzystorowe...

  Jakby przy obecnym dostępie do części, kupując same węże i złączki, zrobił wszystko estetycznie, to uznałbym że się napracował... Pomysł stary jak świat, wykonanie mocno przeciętne...


  nie długo trzeba będzie np. do wzmacniaczy zrobić własne tranzystory, kondensatory i oporniki- no bo przecież zrobić z gotowego schematu każdy potrafi...
 • #8
  gregbo
  Level 11  
  hehe Wilku masz rację:) projekt bardzo ciekawy mam tylko zastrzeżenie do tych rur miedzianych... można było całość pociągnąć tym wężem ogrodowym. A co do tych bloczków wodnych to sam teraz coś kombinuję z WC wyciąłem z blachy miedzianej 1mm szablon i robię z niego blok dla cpu jak coś wyjdzie to umieszczę na Elce:)
 • #9
  sztorm
  Level 13  
  Nie ma to jak konstruktywna krytyka.
  Tylko tak na przyszłość to może trochę mnie napastliwie bo nikt na siłę nie każe nikomu tego projektu oglądać. Ale do rzeczy.

  Slu_1982 rysunek jest bardzo uproszczony i tylko poglądowy, gdybyś dokładniej przyjrzał się konstrukcji bloku wodnego cpu na foto to byś zobaczył że jest tak jak piszesz. Pompka owszem jest zamontowana w sposób w jaki zauważyłeś ale rozwiązanie takie doskonale zdaje egzamin. Przy nagrzewnicy nie ma zaworu odprowadzającego powietrze (znajduje się on w zbiorniczku ciśnieniowym przy pompce) jest to wlew cieczy do układu. Przy odpowiednim napełnianiu układu powietrze nie zbiera się w nagrzewnicy. Podczas napełniania otwieramy zawór odpowietrzający zbiorniczek, kiedy juz będzie pełny zamykamy zawór i napełniamy układ do końca, kiedy jest prawie po brzeg wlewu wystarczy lekko przechylić całą obudowę aby resztka powietrza z nagrzewnicy wyleciała. Na allegro podobnie jak i w wielu sklepach można i kupić gotowy układ chłodzenia ale nie o tutaj chodziło. Rur nie widać kiedy zamknie się obudowę.

  Można to modyfikować, dodać kolejne bloki wodne, przerobić nagrzewnice, wymienić wiatrak, dodać czujniki temperatury, czujnik prędkości przepływu wody, wyświetlacze lcd, sterownik pompki, sterownik prędkości pracy wiatraka itd. Jednak ten układ został zaprojektowany przy założeniach o których pisałem wcześniej więc nie ma w nim w/w modyfikacji.

  Beamer.kun owszem i to jest właśnie zestaw z przed kilku lat o czym informowałem w pierwszym poście. Wstawiłem go jako alternatywę dla ostatnio prezentowanego komputera w akwarium (czytaj chłodzenia olejowego). Co do jakości wykonania jednemu będzie się podobać innemu nie – różne są gusta i guściki. Najważniejsze że układ robo to do czego był stworzony i doskonale spełnia swoje zadanie.

  Dziękuje wszystkim zarówno za słowa uznania jak i krytyki.
 • #10
  skaktus
  Level 37  
  beamer.kun wrote:


  Jakby przy obecnym dostępie do części, kupując same węże i złączki, zrobił wszystko estetycznie, to uznałbym że się napracował... Pomysł stary jak świat, wykonanie mocno przeciętne...


  Ty idziesz do sklepu, kupujesz co gotowe, nożyczkami dotniesz węże i jesteś kozak bo coś sam zrobiłeś...hehe, ośmieszasz się.

  A co do konstrukcji - udana, jednak te miedziane rurki to chyba przesada.
 • #11
  aktus
  Level 17  
  A nagrzewnica odkamieniona dobrze była?
 • #12
  marcin_111_
  Level 16  
  Według mnie woda nie jest najlepszym rozwiązaniem do amatorskiego obiegu chłodzenia komputera ze względu na swoje przewodnictwo elektryczne. W razie jakiegoś przecieku mogły by się spalić różne podzespoły.
  Zamiast wody można by użyć jakiegoś płynu do chłodnic samochodowych,
  przy okazji zwiększyła by się wydajność chłodzenia ze względu na to że takie płyny mają większą przewodność ciepła.
 • #13
  _tad_
  Level 11  
  Witam,

  mam pewne wątpliwości co do odpowietrznika na zbiorniku ciśnieniowym (zakładam, że to jest ta przezroczysta "butelka" blisko pompki). Czy z tego odpowietrznika nie psika czasami troszkę płynu ? To może być chyba niebezpieczne...
 • #14
  Freddie Chopin
  MCUs specialist
  marcin_111_ wrote:
  Według mnie woda nie jest najlepszym rozwiązaniem do amatorskiego obiegu chłodzenia komputera ze względu na swoje przewodnictwo elektryczne. W razie jakiegoś przecieku mogły by się spalić różne podzespoły.

  bzdura. czysta woda nie przewodzi pradu. przewodza go zanieczyszczenia ktore w niej plywaja (pozadane jak i nie). dlatego kazdy kto choc troche mysli do WC leje wode demineralizowana lub destylowana. zeby nie byc goloslownym to powiem, ze kiedys pocieklo mi po karcie graficznej do tego stopnia, ze splynelo przez port AGP po plycie i z karty graficznej na ponizsza karte muzyczna. nic sie nie stalo.

  Quote:

  Zamiast wody można by użyć jakiegoś płynu do chłodnic samochodowych,
  przy okazji zwiększyła by się wydajność chłodzenia ze względu na to że takie płyny mają większą przewodność ciepła.

  przy okazji maja tez wieksza gestosc dzieki czemu pompka pracuje glosniej, grzeje sie bardziej i ciecz plynie wolniej. bez sensu. wystarczy zrobic WC tak, zeby nie cieklo - wbrew pozorom jest to calkiem proste, jesli uzyje sie odpowiednio duzo silikonu <:

  _tad_ wrote:
  mam pewne wątpliwości co do odpowietrznika na zbiorniku ciśnieniowym (zakładam, że to jest ta przezroczysta "butelka" blisko pompki). Czy z tego odpowietrznika nie psika czasami troszkę płynu ? To może być chyba niebezpieczne...

  cisnieniowym? psika? z tego co mi wiadomo w WC w kompie panuje cisnienie rowne 1.0000000000000000(0) atmosfery, wiec nie wiem dlaczego cos mialoby psikac gdziekolwiek. zbiornik ten mozna z powodzeniem odkrecic, a zakrecony jest tylko z dwoch powodow:
  1. z zakreconego mniej wody paruje, wiec nie trzeba tak czesto dolewac
  2. do zakreconego nie sypie sie syf.

  4\/3!!
 • #15
  Balu
  Level 38  
  sztorm wrote:
  nie mniej nie ma problemu z rozbudową zestawu. Wystarczy obudować jakiś miedziany radiator w plexy, pokleić klejem do armatury pcw i dołączyć do układu.

  Eeeee...
  Ja bym się nie odważył na coś takiego...:/
  I tak jak pisał kolega Freddie jedynie destylat!
  A co do bloku na procku nie wygląda na autorski:>

  IMHO nic specjalnego...
 • #16
  2kec
  Level 14  
  Quote:
  z tego co mi wiadomo w WC w kompie panuje cisnienie rowne 1.0000000000000000(0) atmosfery


  Bez przesady z tymi zerami, gdyby tak bylo, ciecz by nie plynela ;)

  Jednak mimo wszystko jest na tyle niskie ze nie powinno byc problemu.
 • #17
  discolitez
  Level 13  
  Możesz dokładnie opisać pompkę? Czy jest to pompka zanurzeniowa czy jakaś inna?
 • #18
  _tad_
  Level 11  
  @Freddie Chopin

  z tego, co widzę, w tym układzie nie ma zbiornika wyrównawczego, bo jest to układ zamknięty. Oznacza to, że wraz ze zmianami objętości cieczy spowodowanymi zmianami temperatury ciśnienie w układzie może się zmieniać, a zakres zmian w tym przypadku zależy przede wszystkim od elastyczności użytych węży. Stąd moje przypuszczenie o wydobywaniu się jakiś resztek cieczy przez odpowietrznik. Ten zbiornik w kształcie butelki można otworzyć jedynie w przypadku, gdy w układzie będzie mniej płynu. Nie rozumiem jednak, dlaczego ten system jest zamknięty - jakie zalety ma to rozwiązanie w porównaniu z otwartym (pytanie do Autora :) ) ?

  A, chyba zrozumiałem - jeżeli komputer "poszedł w świat", to musiał być w miarę bezpieczny, bezobsługowy itp. W tym wypadku rzeczywiście układ zamknięty jest lepszy - można chyba nawet komputer położyć na boku i nic się nie powinno stać :)
 • #19
  sztorm
  Level 13  
  Na szybko odpowiem na pytania.

  Tak nagrzewnica była bardzo starannie odkamieniona, odrdzewiona i wyczyszczona, z tego względu że w układzie nie przewidziano żadnego filtra aby nie ograniczał przepływu cieczy.

  Co do pompki to nie pamiętam już dokładnie, cos w rodzaju pompka akwarystyczna Silent ale głowy nie dam za to uciąć.

  Oczywiście woda przewodzi prąd i w razie przecieku mogą być problemy, dlatego ważne jest aby układ był szczelny, nie mniej jednak oczywistym jest do takiego układu leje się przynajmniej wodę destylowana (właśnie ze względu na zanieczyszczenia w zwykłej wodzie i brak filtrów ograniczających przepływ cieczy w układzie). Można także w celu poprawy przewodnictwa cieplnego zastosować mieszankę wody destylowanej i jakiegoś płynu do chłodnic, ograniczeniem tutaj jest gęstość uzyskanej cieczy (jak słusznie ktoś zauważył gęstsza ciecz bardziej obciąża układ) więc trzeba uważać. Jednak w przypadku chłodzenia jedynie procesora była by to przesada, choć w konstrukcji chłodzącej zarówno cpu, mostki płyty, cpu grafiki, ram, dysk twardy jak najbardziej nadaje się zastosowanie jakiegoś płynu chłodniczego.

  Co do odpowietrznika to woda z niego nie kapie/tryska ponieważ jest on podczas pracy układu zakręcony (służy do odpowietrzania zbiornika ciśnieniowego podczas napełniania układu). Takie odpowietrzniki stosuje się w grzejnikach w domowych instalacjach co i z powodzeniem wytrzymują 1,5 bara i więcej więc przy takiej konstrukcji nie ma prawa przeciekać. Zbiornik ciśnieniowy działa na zasadzie naczynia przeponowego stosowanego w zamkniętych instalacjach centralnego ogrzewania (np. w wielofunkcyjnych wiszących piecach gazowych), kompensuje on zmiany ciśnienia cieczy w układzie występujące na skutek zmiany temperatury cieczy.

  Zaletą układu zamkniętego jest komfort jego użytkowania i bezobsługowość. Nie trzeba się martwić że coś się wyleje przy przestawianiu komputera, nie trzeba się martwić o poziom cieczy w układzie gdyż nie odparowuje ona z niego. Raz prawidłowo zalany układ najzwyklejszą wodą destylowaną może ciągle pracować bez żadnej obsługi.

  Pozdrawiam...
 • #20
  pietach
  Level 22  
  Co do pompki to jest dość często (kiedyś tam) stosowana akwariówka Hydor L20.
  Też taką miałem.
  Może pracować w zanurzeniu a dzięki uszczelnieniu oringami głowicy również jako niezatapialna - trzeba tylko dobrze odpowietrzyć układ bo zacznie terkotać.

  Chłodzenie wodne domowym sposobem :)

  Chłodzenie wodne domowym sposobem :)
 • #21
  Balu
  Level 38  
  @_tad_:
  Quote:

  A, chyba zrozumiałem - jeżeli komputer "poszedł w świat", to musiał być w miarę bezpieczny, bezobsługowy itp. W tym wypadku rzeczywiście układ zamknięty jest lepszy - można chyba nawet komputer położyć na boku i nic się nie powinno stać Smile

  Nie musiał mógł go kupić drugi napaleniec OC...

  @sztrom:
  Quote:

  Oczywiście woda przewodzi prąd i w razie przecieku mogą być problemy, dlatego ważne jest aby układ był szczelny, nie mniej jednak oczywistym jest do takiego układu leje się przynajmniej wodę destylowana (właśnie ze względu na zanieczyszczenia w zwykłej wodzie i brak filtrów ograniczających przepływ cieczy w układzie).

  Przynajmniej destylowaną? To jaką jeszcze można?
  I czy woda niedestylowana zwalnia obieg?:> Tudzież czy filtr w/g Ciebie byłby w stanie cokolwiek z niedestylowaną wodą zrobić? (Mikro i makro elementy...)...
  Quote:

  Jednak w przypadku chłodzenia jedynie procesora była by to przesada, choć w konstrukcji chłodzącej zarówno cpu, mostki płyty, cpu grafiki, ram, dysk twardy jak najbardziej nadaje się zastosowanie jakiegoś płynu chłodniczego.

  Więc jeden blok bardziej obciąża układ (po zalaniu cłodziwem) niż kilka bloków z tym samym chłodziwem? Ciekawego...
  Quote:

  Zaletą układu zamkniętego jest komfort jego użytkowania i bezobsługowość.

  Można podyskutować nad tą bezobsługowością...

  A co do hydora chyba jedna z lepszych pompek :-)
 • #22
  sztorm
  Level 13  
  Całkiem możliwe że to i ten model.

  A tak btw to bardzo udana konstrukcja. Z czego wykonany jest wymiennik ciepła, czy bloki wodne są kupne czy własnej roboty i czym jest to pod dyskiem twardym ? (czyżby chłodzenie ? – od spodu to chyba nie).

  @Balu – przynajmniej wodę destylowaną oznacza lanie wody destylowanej lub płynów chłodniczych. Proponuje poczytać uważnie. Woda nie destylowania nie zwalnia obiegu tylko filtr w układzie który zapycha się brudem i kamieniem wytrąconym z kranówki podczas długotrwałego używania jej w układzie.

  Quote:
  Więc jeden blok bardziej obciąża układ (po zalaniu cłodziwem) niż kilka bloków z tym samym chłodziwem? Ciekawego...


  Jeden blok odbierający ciepło z jednego źródła mniej obciąży układ niż kilka bloków odbierających ciepło z kilku źródeł. Ponownie proponuje czytać uważnie. Zwiększenie obciążenia układu przemawia za zastosowaniem chłodziwa o lepszym przewodnictwie cieplnym. Może przesadnie może nie.

  Nad bez obsługowością nie ma co dyskutować. Najwyżej w przypadku awarii pompki trzeba coś pogrzebać ale to już złośliwość rzeczy martwych.
 • #23
  pietach
  Level 22  
  O ile to do mnie to to coś pod dyskiem to jest zbiornik na ciecz.
  Chłodzenie wodne domowym sposobem :)
 • #26
  Freddie Chopin
  MCUs specialist
  sztorm wrote:
  Oczywiście woda przewodzi prąd

  zabawa dla wszystkich, ktorzy sa tego tacy pewni: wsadzcie omomierz do wody i dajcie znac jaka rezystancje otrzymaliscie. a potem napiszcie jeszcze raz, ze woda przewodzi prad.

  4\/3!!
 • #27
  beamer.kun
  Level 18  
  Ja po prostu mam dosyć nie dopracowanych estetycznie projektów...
  A co do sklepowych produktow - chyba nikt mi nie powie że te ogrodowe węże to własnoręcznie zrobione w garażu , a miedziane elementy odlewane na podwórku...
 • #28
  _tad_
  Level 11  
  beamer.kun wrote:
  Ja po prostu mam dosyć nie dopracowanych estetycznie projektów...
  A co do sklepowych produktow - chyba nikt mi nie powie że te ogrodowe węże to własnoręcznie zrobione w garażu , a miedziane elementy odlewane na podwórku...


  Według mnie to ma przede wszystkim działać, być niezawodne i spełniać oczekiwania Autora. O estetyce można dyskutować długo i bezskutecznie - nawet komercyjne systemy wyglądają tak, aby trafić w "poczucie estetyki" konkretnej grupy odbiorców, np. tanie zestawy audio, produkty na rynek azjatycki itd... :)
 • #29
  pipinet

  Level 18  
  Bardzo praktyczny projekt na towarzyszące nam upały.
  Najważniejszą sprawą przy takich konstrukcjach jest jest dokładne wykonanie instalacji żeby nie doprowadzić do wycieków chłodziwa i jeśli instalacja jest szczelna to musiał sie kolega postarać i włożyć w to troszkę pracy.

  No cóż... Nie ważne jaki byłby projekt zawsze znajdzie się ktoś kto będzie musiał skrytykować racę innych... Tak slu_1982 to do Ciebie!! Czepiasz się kolegi a kogo interesuje to że tobie się nie podobają zastosowane rurki?? Może miał takie pod ręką, może uznał że tak będzie lepiej, może tak mu się podobało, a komu ma się podobać konstruktorowi który będzie tego używał czy tobie? Jak coś piszesz to może przynajmniej poprzyj to stosownymi argumentami.
 • #30
  sztorm
  Level 13  
  Witam...
  @ Balu – nie koniecznie gęstsze lub nie aż tak gęste aby to nadwyrężyło układ. Są różne chłodziwa, o różnej przewodności cieplnej i o różnej gęstości. Trzeba odpowiednio dobrać doświadczalnie lub jeśli ktoś potrafi to policzyć :>

  Jak już wcześniej wspomniałem gusta są różne. Projekt nie był robiony jako pokazówka więc nie zastosowano tutaj bloków ze słota, rur ze srebra i zacisków z platyny bo i tak większość elementów na co dzień znajduje się w zamkniętej obudowie i nikt tego nie ogląda. Układ miał chłodzić procesor i robi to aż za dobrze. Poza tym warto oceniać konkretny projekt w oparciu o konkretne założenia, a nie generalizować. Założeniem dla tego projektu była wydajna i cicha praca, bardzo tanie elementy, dostępne bez problemu dla każdego i możliwość wykonania tego projektu w całości samemu i w domu bez korzystania z elementów fabrycznych, dostępu do frezarki, wycinarki laserowej czy innych. Powyżej można znaleźć bardzo ładny projekt kolegi który jest wykonany niemal pokazowo. Proszę tylko porównać założenia do projektu i koszty jego wykonania (nie wspominając już że część podzespołów jest kupnych). Odpowiedz nasuwa się sama.

  Pozdrawiam...