Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

12V ze scart uruchamiające zasilanie dodatkowych głośników

turbaris 13 Lip 2008 23:25 1596 1
  • #1 13 Lip 2008 23:25
    turbaris
    Poziom 9  

Problem jest taki: mam tuner satelitarny podłączony do telewizora przez eurozłącze (scart). Niestety głośność z tunera jest dużo niższa niż kanałów naziemnych ustawionych w pamięci telewizora. Jednocześnie przedziwna akustyka w pokoju powoduje, że ustawiając jakąś normalną głośność z dowolnego źródła - niewiele się rozumie. Wymyśliłem zatem, że może dobrze byłoby wykorzystać stare głośniki komputerowe jako źródło dźwięku z tunera satelitarnego. Rozstawiłbym je sobie w innym miejscu aby uzyskać większą wyrazistość dźwięku. Kwestia tylko aby te głośniki nie musiały być cały czas włączone do prądu, bo o ile ja sam mogę je każdorazowo włączać i wyłączać, to żona na pewno nie będzie się tak "bawić".
    Chciałbym teraz wykorzystać napięcie 12V z 8 pinu eurozłącza do włączania i wyłączania zasilania głośników. Wiadomo - włączam tuner - napięcie na 8 pinie się pojawi i załączy głośniki. Po wyłączeniu tunera napięcie znika i wyłącza głośniki.
    Pytanie jak to zrobić najtaniej? Czy są jakieś styczniki 220V z cewką 12V? Może to bardzo laickie pytanie, ale życia by mi brakło gdybym w każdej dziedzinie chciał wszystko wiedzieć, więc tu akurat się poddaję.
    A może podsuniecie mi jakieś inne rozwiązanie sytuacji? W grę póki co nie wchodzi przemeblowanie ani wymiana telewizora czy tunera.

0 1
  • #2 14 Lip 2008 13:55
    cyberdar
    Poziom 31  

Witam

Przypuszczam, że wydajność prądowa tego wyjścia będzie niewielka wobec czego potrzebne będzie dodatkowe zasilanie. Układ proponowałbym zrobić w taki sposób, że sygnał +12V z tunera podawany byłby na bazę tranzystora poprzez rezystor powiedzmy 4.7kΩ. Emiter tego tranzystora musi być podłączony do masy tunera. Uzyskano w ten sposób bardzo praktyczne rozwiązanie, mianowicie wyjście typu open colector - otwarty kolektor. Jeśli między źródło zasilania a to wyjście podłączymy przekaźnik to w chwili pojawienia się napięcia na bazie przekaźnik się załączy. Poprzez styki robocze przekaźnika możesz doprowadzić napięcie zasilające do dodatkowych głośników. Problem może stanowić dodatkowe źródło zasilania przekaźnika, które oczywiście też musi być połączone masą z tunerem. Moż eto być np. zasilacz wtyczkowy 12V lub coś podobnego. Innym rozwiązaniem tego problemu może być rozebranie tuner i znalezienie odpowiedniego napięcia w zasilaczu. Problem ograniczy się wtedy do ewentualnego zakupu odpowiedniego przekaźnika. Zakładam, że tranzystor czy rezystor wylutujesz ze starej płytki. Tranzystor oczywiście NPN. W celu zabezpieczenia tranzystora należy zastosować równolegle do cewki diodę prostowniczą (1N4007, 1N4148) anodą skierowaną do kolektora tranzystora a katodą do plusa zasilania.

--
    pozdrawiam

0