Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar Benzing Quartz jaki układ scalony?

TOTRONIK 14 Lip 2008 09:02 4582 9
  • #1 14 Lip 2008 09:02
    TOTRONIK
    Poziom 10  

Jest to zegar dla gołebiarzy. Mechanizmem zegarowym steruje scalak z napisami 1171B i poniżej 8024. Jest to jakiś generator z dzielnikiem częstotliwości. Patrzałem oscyloskopem na kwarcu przebiegi są a na wyjściu (na cewce) nie ma.
    Jaki to może być scalak. Czym go zastąpić?
    Podam kilka danych ,które pomogą go zidentyfikować:
    - jest 8 pinowy
    -1 to + zasilenia
    -2 to masa
    -na 7i8 jest kwarc (4,194304)
    -zasilany z baterii 2x1,5V
    Może ktoś wie jaki to scalak? Gdzie go szukać (linki do katalogów).
    Proszę o pomoc.

0 9
  • #2 17 Lip 2008 00:41
    velsper
    Poziom 29  

Podobne wyprowadzenia (jeśli chodzi o kwarc i zasilanie) ma MC1210, MC1211, albo SAA3100, ale 3V zasilania trochę mi tu nie pasuje, bo to jest maksymalne dopuszczalne napięcie zasilania dla MC121x (nie wiem jak dla SAA3100, ale chyba podobnie)

0
  • #3 27 Sie 2008 10:57
    TOTRONIK
    Poziom 10  

Po dłuższej przerwie udało mi się zakupić MC1210. Jednak układ ten przy napięciu 3v generuje za szybko ( około 2Hz). Przy napięciu 1,7 częstotliwość jest dobra (1Hz). Przy niższym napięciu nie daje rady pociągnąć mechanizmu. Wygląda że potrzebny jest jakiś układ na napięcie 3v.
    Czy ktoś wie jaki?

0
  • #4 27 Sie 2008 21:33
    oj
    Poziom 42  

Przy 3V to zaraz będzie zgon

Zegar działa przy 1,2 - 1,7V (1,5V) i daje zawsze równo 0,5Hz przy rezonatorze 4,194,305Hz

0
  • #5 27 Sie 2008 23:19
    velsper
    Poziom 29  

Co do samego układu, to podejrzewam, że może to być jakieś specjalne wykonanie SAA3100 (MC1210), a sam układ jest już nieco stary i w dodatku nie produkowany od lat. Dopasowanie jakiegoś innego, bardziej współczesnego układu, który mógłby działać bez zbytnich przeróbek na płycie zegara było by nieco kłopotliwe.

Chyba łatwiej było by przerobić ten zegar na zasilanie 1,5...1,7V i wtedy zastosować MC1210. Rozkład wyprowadzeń (kwarc i zasilanie na pewno) się zgadza, częstotliwość rezonatora też...

0
  • #6 29 Sie 2008 09:17
    TOTRONIK
    Poziom 10  

Na 1,5v nie daje rady pociągnąć mechanizmu. Trzeba by pewnie cewkę przewinąć.

0
  • #7 31 Sie 2008 17:46
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

W zegarach kwarcowych z mechanizmem krokowym występuje kondensator elektrolityczny (połączony szeregowo z cewką mechanizmu zegara o pojemności kilkadziesiąt/kilkaset uF - bipolarny lub dwa szeregowo połączone polarne), który warto wymienić na nowy (lubi wysychać i występuje wtedy efekt o którym piszesz - brak siły "pociągowej"). Jeśli chodzi o scalak to przypomniało mi się, że kiedyś Intersil produkował układy zegarków o podobnym brzmieniu: ICM1115B (produkowała go również Tesla pod oznaczeniem: MHA1115B). Może jest to jakiś późniejszy klon: ICM1171B (ale to tylko moje gdybanie).

Pozdrawiam
    PS Tutaj masz pdf,a do ICM1115

W moim zegarku, który wisi u mnie na ścianie już 20 lat ze scalakiem MC1210 (kiedyś kupiłem taki moduł i dorobiłem do niego resztę) są dwa szeregowo połączone elektrolity polarne 100 uF (po to aby powstał elektrolit bipolarny 50 uF). I w tym czasie raz musiałem je wymienić. Same scalaki raczej chyba rzadko "padają", jak się przy nich "nie majstruje". ;-)

Dopisek z 6 września:

I co, wymieniłeś kondensator/y??

0
  • #8 12 Wrz 2008 21:46
    TOTRONIK
    Poziom 10  

Do r2d2004 . Przed awarią ten zegar działał. Miał siłę ciągnąć. Zepsuł się w nim scalak o którym pisałem na począdku. Więc nie sądzę żeby tu chodziło o ten kondensator. Ale sprawdzę to jak tylko znajdę trochę czasu.

0
  • #9 20 Wrz 2008 16:36
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

Wyżej pisałeś że:

TOTRONIK napisał:
    ... Patrzałem oscyloskopem na kwarcu przebiegi są a na wyjściu (na cewce) nie ma

... więc jeśli mierzyłeś tylko na cewce sygnał to przy uszkodzonym kondensatorze (przerwa) może tak być faktycznie, a układ niekoniecznie musi być uszkodzony. Poza tym sygnały na cewce to są "krótkie szpilki". Gdybam też, że sam układ zegarka krokowego musi być raczej zasilany z 1,5V (to przyjęta norma), a te 3V może potrzebne jest w układzie jeszcze do czegoś (jakieś podświetlenie, czy inne bajery, o których nic nie pisałeś - "zegar dla gołębiarzy" - co to znaczy??), albo do jakiegoś przemyślnego układu driverów sterujących samą cewką o większej impedancji??? Na pewno mierzyłeś multimetrem bezpośrednio na nodze +Uzas układu scalonego, że jest tam +3V ???

Pozdrawiam
    PS poniżej typowy schemat zegarka krokowego (Rys. 13) i opis układów MC1210/MC1211 :

Zegar Benzing Quartz jaki układ scalony?

Mam nadzieję, że te dane przydadzą się nie tylko Tobie.

0
  • #10 20 Wrz 2008 16:59
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Post zamykam.
    Poszukiwanie układu scalonego przeradza się w dział porad.
    Następnym razem będzie OSTRZEŻENIE.

0