Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zabezpieczenie przed przepieciem sieci 230v brak uziemienia

18 Lut 2004 11:59 6703 17
  • Poziom 20  
    Chce wykonac urzadzenie zabezpieczajace (kompa,audio,tv,itp) przed przepieciem sieci 230v brak uziemienia.

Prosze o rody i wsazowki
    Dzieki!!
  • Poziom 32  
    czy ma to być coś w rodzaju układu jakie są w listwach komputerowych -> dławik kondensator bezpiecznik warystor, czy może coś na triakach a może gotowe kostki gaszące przepięcia jakie są używane w energetyce - montuje się je obok wyłączników automatycznych na listwie w wskrzynce bezpiecznikowej
  • Poziom 20  
    Cos co moglbym sam wykonac. Bez kostki bo umnie stare budownictw.Chcialbym zeby bylo pewne i proste.Moze byc ciekawe na triakach.
  • Poziom 29  
    jeżeli chodzi o przepiecia to proste wylkucza pewne
    obowiązujaca koncepcja ochrony przed przepieciami zakłada zastosowanie 4 klas spd z uwzględnieniem koordynacji zadziałania i wszystkie wykorzystują uziemienie
    połrzewodniki złączowe wykorzystuje sie w torach sygnałowych, nie zasilających (szybkie diody zenera-transile)
    o zastosowaniu triaków nie słyszałem
    poza strona którą podałem ci w poscie o takim samym temacie lecz na innym dziale proponuję jeszcze przyjrzeć sie stronie firmy dehn -jednej z bardziej znanych firm produkujących spd
  • Poziom 20  
    Dzieki,Stasiekm strona ciekawa , ale ja nie chce zabezpieczac calego budynku, potrzebuje zabezpieczyc jedno gniazdo.CO do uziemienia nie mam skad zlapac, na drugi pietrze nie bede robil uziomu.Z tego co wycztalem to nic konkretnego, wszystko teoria.
  • Poziom 29  
    zacezpieczenie jednego pomieszczenia jest bardziej kłopotliwe niz budynku gdzyż należy dodatkowo zastosowac elementy koordynujące kolejnosć zadziałania odbiorników
    jeżeli mieszkasz w bloku zasilanym liniką kablowa ze stacji trafo takze zasilanej w ten sposób to z dużym poziomem bezpieczeństwa mozesz zrezygnować z spd klasy b (iskiernik)
    zalecem stosowanie klasy c (wysokoenergetyczne warystory, np dehn guard 275) gdyż bez nich klasa d (warystory takie jak w listwach zasilających sobie nie poradzą -zwykle zostaja z nich tylko nóżki)
    między klasę c a d proponuję wstawić filtr z polskiego tv kolorowego z lat '80 (zawierał podwójny dławik przeciwsobny i kondensator przelotowy)
    taki zestaw powinien ograniczyć wiekszosc przepięć (poza wyładowaniem bezpośrednio w linie zasilające) do poziomu 1kV a urządzenia powinny takie przepiecie wytrzymać
  • Poziom 20  
    Czy uklad filtra z at bedzie dobry? Moze czesci? Pytam bo nie bardzo kumam.Komp ma chyba cos takiego.
  • Poziom 29  
    każdy zaislacz impulsowy ma od strony zaasilania filtr (by nie wpuszczać do sieci zakłóceń) zestaw dławik przeciwsobny +kondensatory powinien zdać egzamin
  • Poziom 20  
    Co to jest dlawik przeciwsobny? Moze masz schemat takiego ukladu.Wybralem kl.3 przy sieci TN-C. Czy wystarczy (w kolejnosci) tylko warystor i filtr. Jezeli cos nie tak, to prosze o korekte.
  • Poziom 29  
    dławik przeciwsobny- dławik z dwoma uzwojeniami włączonymi w oba przewody zasialjące w ten sposób, ze wytwarzane strumienie magnetyczne mają przeciwne zwroty i sie znoszą (dużo skuteczniejszy od dwóch pojedynczych)
    układ połączeń znajdziesz na każdym schemacie urządzenia z przetwornica czy zasilacza komputerowego (polecam jednak schemat TV gdzie nie ma PE)
    warystor klasy III czyli D umiesć za filtrem -uzyskasz w ten sposób coś podobnego do komputerowej listwy zasilającej (przy większych przepięciach z warystora zostaną tylko nóżki...)
    dlatego nalegam na klasę II (C) przed filtrem (wspomniany dehn guard 275 kosztuje ok 200zł, ale podobne aparaty moellera widziałem już za ok 70)
  • Poziom 20  
    Stasiekm! Rany! To tyle kosztuje warystor, to jakies nieporozumienie.A moze to caly zestaw, bo przeciez zasilacz tyle nie kosztuje.Potrzebuje cos molego zeby to umiescic w puszce gniazda.W tv i komp. zabezpieczenie wytrzymalo.Same warystory nie sa drogie,a filtr zastosowac z kompa.Tylkojaki warystor.
  • Poziom 31  
    Jak wykonywaliśmy instalację zasilającą dla kilku komputerów w obwód zasilający, na każdą fazę zostały wstawione (żeby się nie machnąć z nazwą) ochronniki przepięciowe, wielkości bezpiecznika S191 na listwę. Tylko drogie cholerstwo na rok 2001 kosztowało to 200 zł.
  • Poziom 29  
    warystor klasy D do sieci 230 V kosztyje ok 3zł (przynajmniej w sklepie gdzie robie zakupy) i ma wiekosc dużego kondensatora ceramicznego
    gniazda z ochronnikiem kasy D produkuje (chyba) Elda Szczecinek, na pewno Legrand (nie znam cen niestety)
    Co do klasy C to nie widziałem niczego tańszego niż wspomniany Moeller, przyczym tej klasy nie stosuje sie do zabezpieczania pojedynczych gniazd tylko ostatnich rozdzielnic (jeden komplet ochronników na kilka-kilkanaście obwódów)
    polecam strone www.dehn.pl gdzie sa do pobrania materiały informacyjne na temat ochrony przecowprzepieciowej
  • Poziom 13  
    ostatnia cena jaka widzialem za ochronnik klasy C legranda to okolo 120PLN, tak wiec impreza ostatnio staniala. Dehn pewnie bedzie troche drozszy. U siebie w mieszkaniu zalozylem po prostu DehnGuarda 275 w rozdzielnicy :)
  • Poziom 20  
    Dzieki za wskazowki!
  • Poziom 26  
    Ja zrobilem zabezpiecznie wyjete (wyciete dosłownie z plytki zasilacza) od starego zasialacz AT, dodalem bezpiecznik szklany na 6,3A lub teraz na 4A i wszystko zamknelem w pudelku z wmontowanym gniazdkiem podtynkowym. podłaczylem uziemnienie (troche nieszczesliwie bo od rury gazowej bo w domu jest instalacja 2 zylowa)

Ps. nowe zasilacze nie maja takiego porzadnego zabezpiecznia jak ja wyciagnelem ze strego, teraz sie na wszyskim oszczedza :(
  • Poziom 2  
    [quote="lukiiiii"podłaczylem uziemnienie (troche nieszczesliwie bo od rury gazowej bo w domu jest instalacja 2 zylowa)([/quote]
    Nie wolno stosować rur gazowych jako uziemienie, To ZAKAZANE prawem. Grozi eksplozją lub pożarem.
  • Poziom 33  
    Warystor klasy "D":
    http://www.allegro.pl/item420223799_warystor_s20k275_10szt_kod0823.html
    Bez problemów zmieści się pod zaciski każdego gniazdka w Twoim mieszkaniu. Nic tańszego nie wymyślisz.
    Niestety, w Twoim przypadku (stara instalacja TN-C) możesz go tyko włączyć pomiędzy L i PEN. Nie zabezpieczy Ciebie to od sytuacji kiedy potencjał zarówno L jak i PEN wzrośnie w stosunku do "Ziemi". Nie zabezpieczy Ciebie to też przed impulsami o dużych energiach. A na to to tylko odpowiednio skoordynowane układy ochronników o których już pisali przedmówcy.

Dodano po 10 [minuty]:

kris137 napisał:

... Nie wolno stosować rur gazowych jako uziemienie, To ZAKAZANE prawem. Grozi eksplozją lub pożarem.

Poza tym każde przyłącze gazowe wykonywane kiedyś rurami stalowymi bez szwu posiadało tzw. "wstawkę izolacyjną". Wstawka ta miała ograniczyć przepływ prądów "wynoszonych" z budynków do sieci gazowej, które to mogły by w znaczący sposób przyspieszać procesy korozyjne. Nowsze przyłącza to wyłącznie PCV. Tak więc kiepskie to uziemienie.
    Rury gazowe normy nakazują przyłączać do wspólnego uziemienia - Głównej Szyny Uziemiającej budynku właśnie aby uniknąć eksplozji lub pożaru. Jeżeli nie bezpośrednio, to przez iskiernik. Niestety, często gazownikom ciężko jest to wytłumaczyć. Pojęcie ekwipotencjalizacji jest dla nich tak wirtualne jak dla elektryka odmiana czasowników w języku chińskim.
    Wszystkim niedowiarkom polecam wieloarkuszową normę PN-IEC 60364 "Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych", a szczególnie Arkusz 5-54:1999 "Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Uziemienia i przewody ochronne".

W bloku w którym mieszkam jest instalacja elektryczna wykonana w systemie TN-C. Czyli bolec ochronny w gniazdku mam "zerowany" (połączony z przewodem PEN). Mam kuchenkę gazową połączoną z rurą gazową elastycznym przewodem z osłoną stalową typu "peszel". Obudowa kuchenki jest "zazerowana". Tak więc poprzez moją kuchenkę i pozostałe 30 kuchenek gazowych w bloku instalacja gazowa jest "zerowana". A co w przypadku bloków gdzie jako system ochrony od porażeń przyjęto przed wielu, wielu laty "uziemianie"? Tam też "uziemione" kuchenki połączone są galwanicznie z instalacją gazową. Jakoś nic nie wybucha i się nie zapala.