Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator funkcji - wasza opinia

Gizmoń 14 Lip 2008 10:56 4489 7
  • #1 14 Lip 2008 10:56
    Gizmoń
    Poziom 28  

Jest to ostatnia rzecz, jakiej brakuje mi w "pracowni". Powiniem być tani, mieć spory zakres od kilku herców do kilkuset kiloherców oraz kształty fal sinusoidalny, trójkątny i prostokątny. Wyjście sygnałowe o regulowanej amplitudzie 0-12V oraz wyjście TTL. Poszukałem i znalazłem coś, o co mi chodzi. Tu jest schemat orginalny:

Jest też drugi schemat (niestety obraz TIFF). Identyczny z powyższym, ale zasilanie z ±12V oraz zakres 0-200kHz (dodano kilka kondensatorów w układzie regulacji częstotliwości).

Jakie są Wsze opinie, warto to robić czy nie? (Może ktoś już wykonał to urządzenie?). Jak dla mnie bardzo dziwny jest układ kształtowania sygnału sinusoidalnego, a dla was?

0 7
  • #2 14 Lip 2008 11:16
    adyrian
    Poziom 23  

Moja rada: zainteresuj sie układem ICL 8038 lub -lepiej XR2206. ICL 8038 jest prostszy, łatwiejszy do zdobycia i tańszy; XR2206 jest bardziej przydatny do zaawansowanych, rozbudowanych układów. Z tym pierwszym robiłem wiele różnych generatorów wychodząc od podstawowej prostej aplikacji aż do bardziej rozbudowanych generatorów przestrajanych logarytmicznie bez przełączania zakresów.
    Ten układ kształtowania sinusoidy na podanym schemacie jest bardzo prosty i daje bardzo duże zniekształcenia, za duże jak na układ do zastosowań audio. Z ICL 8038 uzyskasz o wiele lepszego sinusa.
    Pozdrox

0
  • #3 14 Lip 2008 11:30
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zgadzam się z opinią "przedmówcy". Niedawno wykonałem generator na ICL8038 - ruszył bez problemów. Dorobiłem prosty częstości0mierz i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
    Przedtem eksperymentowałem z różnymi "wynalazkami" podobnymi do rozwiązania w temacie - efekty były ...hmm - mierne, szkoda czasu i pieniędzy.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #5 16 Lip 2008 16:31
    prezeswal

Schemat z karty katalogowej jest OK.
    Ja zrobiłem to tak:

Jak wspomniałem, uzupełniłem przyrząd częstościomierzem (synchronizowanym siecią). Nie musisz oczywiście tego robić lub możesz zastosować inny układ. Zakresy częstotliwości dobierasz w/g uznania jak również poziomy sygnałów wyjściowych.
    W tym wykonaniu uzyskałem fmax≈250kHz
    Pozdrawiam :D

0
  • #6 17 Lip 2008 11:21
    Gizmoń
    Poziom 28  

Wielkie dzięki za schemat. Jak to dobrze, że na wyjściu jest UA741. Ponieważ są tanie (100gr/szt) zrobię oddzielny dla każdego wyjścia. Częstotliwościomierz już mam, też na 4026, tylko z zakresem do 5MHz :D

Wszędzie widzę, że wisi w powietrzu nóżka Sine adjust (nr 1). Ciekawe po co ją robili, skoro nie jest używana. Może więc do schematu kolegi (już wyodrębniłem z niego generator) dodać potencjometr 100kΩ i rezystor 10kΩ do regulacji przebiegu sinusoidalnego?

Zadam już chyba ostatnie pytanie: jak wyglądają przebiegi na wyjściach (chodzi o zniekształcenia) i jaki jest zakres ich regulacji (właśnie to sine adjust i podobne)?

0
  • #7 17 Lip 2008 12:28
    prezeswal

Po 741 w tym układzie nie można oczywiście zbyt wiele oczekiwać (pasmo!). Jeśli przebiegi wyjściowe mają być regulowane w większym zakresie amplitud i częstotliwości należy zastosować bardziej "wyrafinowane" rozwiązanie.
    W bardziej rozbudowanych aplikacjach stosowane są także układy regulacji składowej stałej na wyjściach - mój układ jest bardzo "oszczędny" :D

Opcjonalna regulacja zniekształceń sinusa jest szczególnie znacząca przy najwyższych częstotliwościach Nie było to dla mnie zbyt istotne - pominąłem tę regulację, ale możesz ją zastosować, działa poprawnie.
    Pozdrawiam :D

1
  • #8 17 Lip 2008 18:16
    Gizmoń
    Poziom 28  

No to będzie TL081, gdyż powinien przy zasilaniu ±8V spokojnie "pociągnąć" aż do 250kHz (a mam kilka po wymianie na uA741 w moim nowym zasilaczu laboratoryjnym). Bardzo dziękuję za tą uwagę, gdyż bym się mógł potem niemile zaskoczyć :D

0