Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

moje nowe podłogówki - co o nich sądzicie?

Krzychu_185 14 Lip 2008 11:39 7066 18
  • Witam wszystkich
    Chciałbym się pochwalić moimi nowymi kolumnami

Założenia
    Na starych kolumnach miałem pasmo które kończyło się przy 14kHz i mało basu a po za tym były za niskie więc postanowiłem zrobić cos lepszego i żeby miały minimum 1m wysokości

Materiały
    Do budowy wykorzystałem płytę wiórową o grubości 18mm zakupiona w obi większość mi wycieli tam ale nie obyło się bez wycinania wyrzynarka w domu , do skręcenia wykorzystałem koło 1kg wkrętów + klej aby się nic nie rozpadło i żeby zalatać wszelkie nie szczelności

Głośniki
    W kolumnach użyłem następujących głośników
    wysoki to stx 10/100/8 pj
    Nisko-średni arn 188
    I w subach stx22/120/8

Odsłuch
    Jest tak jak chciałem szerokie pasmo wyraźny sopran dużo basu,

Koszt
    Deski 50zł
    Wkręty 10zł
    Stxy wysokie 60zł
    Stxy do subów 100zł
    Arny 30zł
    Terminale 31zł
    Reflexy 50zł
    Kable głośnikowe 2mm 10zł
    Okleina 45zł
    Szpachle miał kumpel
    Reszta nie pamiętam w każdym razie cena nie przekroczyła 400zł
    Za taka cenę nie dostał bym tak dobrych kolumn w żadnym sklepie
    Cena może jeszcze wzrosnąć gdyż nie mam jeszcze zwrotnic i arn gra całym pasmem a do odcięcia syczków użyłem po dwa elektrolity 4,7uF łącząc je plusami aby uzyskać 2,2uF bez określonej polaryzacji, spełnia to swoje zadanie bardzo dobrze

Wzmacniacz
    Kolumny zasilam Toską aws303 i nie odnoszę wrażenia żeby sobie nie radziła natomiast suby moim wzmakiem który kiedyś zrobiłem na dwóch tda7294 w którym odciąłem pasmo przy 150 Hz , w przyszłości planuje kupić do nich diore ws504/504b

Wstępne rozrysowanie otworów pod głośniki i deskę dzieląca kolumnę
    moje nowe podłogówki - co o nich sądzicie? moje nowe podłogówki - co o nich sądzicie?
    Skręcone 3 ścianki , komora dla syczka i półka dzieląca
    moje nowe podłogówki - co o nich sądzicie? moje nowe podłogówki - co o nich sądzicie?

Pierwsza kolumna
    I w końcu druga skręcona
    Potem przyszedł czas na szpachlowanie .Łącznie kolumny były szpachlowane 4 razy
    moje nowe podłogówki - co o nich sądzicie? moje nowe podłogówki - co o nich sądzicie? moje nowe podłogówki - co o nich sądzicie?
    Do szlifowania używałem papierów 80 i 150

Po tym wszystkim nadszedł czas na oklejenie . Może i fornir był by tu lepszy ale za dużo przy nim roboty i dałem sobie spokój, mimo że to okleina to wyszło też bardzo ładnie
    moje nowe podłogówki - co o nich sądzicie? moje nowe podłogówki - co o nich sądzicie? moje nowe podłogówki - co o nich sądzicie?
    W środku kolumny wygłuszyłem watą
    Terminale podwójne bo suby zasilane oddzielnie

Obie kolumny skończone
    Tak wyglądają w świetle dziennym

No i ja z moimi sprzętami

Serdeczne podziękowania dla kumpla Kamila za pomoc w pracach
    Pokazałem je wielu osobom i bardzo sie im podobały :)
    I teraz mam pytanie ..... co o nich sądzicie ?

Fajne!
  • #2 14 Lip 2008 12:02
    Marcin230693
    Poziom 13  

mi się nawet podobają ale średnica br wydaje mi się strasznie duża i na boczny głośnik zrobiłbym maskownice

• #3 14 Lip 2008 12:06
    cool_as_ice
    Poziom 15  

Czyli to jest konstrukcja 2 drożna + suby tak? dobrze rozumiem??
    to nie lepiej było zrobić 3-drożną paczkę?
    A jak tniesz suby?
    Wizualnie 6/6
    a co do potencjalnego dźwięku to się nie wypowiadam bo nie ma zwrotnicy i nie rozumiem takiego połączenie sub + satelity w jednej paczce...

• #4 14 Lip 2008 12:11
    cwanish
    Poziom 10  

Bardzo ładnie sie prezentują. W skali od 1 do 10 oceniam na 9 :p. Też miałem kupywać słupki ale po tym co zobaczyłem tez bym takie skonstruował tylko nie wiem od czego zacząć :( Nie mam nic :p.

• #5 14 Lip 2008 12:18
    Krzychu_185
    Poziom 16  

górny br ma 7cm a dolny 10 tylko takie sa specjalnie ze wyglądają na duże bo dolnego oblamówka ma 14cm a górnego 10

chciałem zrobić 3 drożna ale już dawno miałem te stxy i mają duze pasmo te arny tez wiec uznałem ze nie jest aż tak bardzo potrzebny średni :) testowałem na generatorze i jest pełne pasmo a słyszałem do 17kHz . Co do subów porostu zamieniłem konda w filtrze dolnoprzepustowym tda żeby mi odcinał pasmo . Zaprezentował bym jak grają ale mam tylko cyfrówkę i nie jest z niej dźwięk pierwsza klasa :) Nie mam dużego pokoju a suby chciałem mieć to skoro kolumny sa już wysokie to czemu tego nie wykożystac :)

Kolego najpierw kup głośniki pod nie zaprojektuj budy potem deski wkręty i jedziesz :)

• #6 14 Lip 2008 20:15
    izbic
    Poziom 28  

Wykończenie fajne może się podobać, ale powiedz mi dlaczego porwałeś sie na te suby z boku? mam nadzieje, że zdajesz sobie sprawę ile będzie problemów z zaprojektowaniem zwrotnicy do tego bo tu wchodzą w grę niezłe przesunięcia fazowe....? Moim zdaniem lepiej było wybrać zestaw 2+1 czyli 2 monitorki i sub. Ogólnie ocena i tak wysoka bo konstrukcja moze sie podobać i w tej cenie jest bardzo konkurencyjna.

• #7 14 Lip 2008 21:29
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

Wizualnie całkiem przyzwoicie się prezentują. Wykonanie obudów na poziomie. Z projektem jest już gorzej, za duża obudowa na Arn'a jeśli ma spełniać role średniaka. BR do suba mógłby być troszkę mniejszy (kwestia gustu i obliczeń). STXami z boku sie nie przejmuj, gdy odetniesz je na 120Hz i tak ciężko będzie zlokalizować skąd dochodzi dźwięk. Ogólnie 8/10 ;).

• #8 14 Lip 2008 21:56
    Krzychu_185
    Poziom 16  

wstępnie chciałem dać głośniki subów od dołu ale kolega mnie przekonał bo tak bym mógł dać max głośnik 20cm a że dałem z boku to mogę 23cm bo kolumny są dłuższe jak szersze dokładnie 20/27

• #9 15 Lip 2008 20:52
    cmal
    Poziom 15  

9.5/10 Wizualnie świetne, tylko jest jedemały minusik... brak maskownicy na wooferze. Taką samą konstrukcje widziałem ostatnio na Alledrogo.pl była to bodajże konstrukcja JBL, ale nie jestem pewien...

• #10 15 Lip 2008 21:28
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Nie wiem może, ale nie wzorowałem sie na konstrukcji która już istnieje . dzięki za ocenę

• #11 17 Lip 2008 18:17
    daxsior
    Poziom 19  

Kolumny wizualnie niczego sobie =) widać, że sie postarałeś! Nie wiem jak grają, ale wydaje mi się że paczką 2+1 lepiej by zagrała, ale Twoje kolumny są i tak super. Ogółem od 1 do 6 (dla mnie) 5+ i daj jeszcze maskownice =)
    pozdrawiam

• #12 17 Lip 2008 18:31
    Krzychu_185
    Poziom 16  

dam dam i maskownice :) Właśnie skończyłem naprawiać sprzęt napędzający (toske) bo ciągle mi coś rozłaczało lewy kanał i jak grało cicho było to ostro wku......... Okazało sie ze wina leżała po stronie zacisków bezpieczników sygnału wyjściowego :) wiec wsadziłem wszystkie 4 nowe od razu i w drugim kanale a ze już była otwarta to zmieniłem elektrolity w zasilaczu i w wzmaku, od razu lepiej

• #13 19 Lip 2008 08:28
    aca
    Poziom 29  

Hi,
    wyglada ladnie , ale nie moge sobie wyobrazic ze bez zwortnicy wychodzi z tych kolumn cos dobrego (dzwiek ! ). I do tego stosowanie dwoch otworow stratnych na froncie kolumny bez liczenia ich musi wprowadzac straszne przesuniecia w fazie ( jak juz zauwazyl kolega powyzej ) i wygaszanie pewnych partii w najnizszym przedziale dzwiekowym.
    POzdrowienia

• #14 19 Lip 2008 21:24
    CoOcaiNe
    Poziom 15  

Witam
    Konstrukcja ładna , wygląda na solidną.
    Możesz podać wys. kolumn ?

• #15 03 Wrz 2008 13:04
    minigunmen
    Poziom 10  

piękne, tylko stawianie tych kwiatków na nich to świętokractwo moim zdaniem :) ja mam 4 podstawkowe i 1 podłogowy subwoofer, przy czym te boczne są z 2 zestawów innych producentów i nie wyglądają za fajnie, w związku z czym mam zamiar zrobić sobie podobne do tych cudeniek co zrobiłeś :)

• #16 03 Wrz 2008 17:44
    Krzychu_185
    Poziom 16  

przed oklejeniem stały bo nie miałem co z nimi zrobić :D ale po oklejeniu kwiaty wek :D

• #17 18 Paź 2008 17:13
    djdinitro
    Poziom 25  

Znam taką i podobne konstrukcje z Hi-End'owych produkcji mało znanych firm ceniących swoje wyroby na megazłote.Niektore maja 3way plus aktywny sub ewentualnie QuadraWirring i 4way.Takimi konstrukcjami to zajmuja sie Wyspecjalizowane zakłady majace zaplecze labolatoryjne rodem z Nasa.To co tu widze jest moze jeszcze nie w pełni dopracowaną konstrukcją ale juz widac zadatki na Wysmienity system.Dobra zwrotnica robiona pod te głosniki i tą konstrukcje powinna załatwic sprawe jednak nad dobraniem głosnikow tez warto było by sie zastanowic.Jesli jest ok i tak jak miało byc to juz tylko zmiana wzmacniacza(czy). Gratulacje odwagi i Swietny sprzęt! 10/10

• #18 19 Paź 2008 11:01
    Krzychu_185
    Poziom 16  

No zwrotnice będę musiał w końcu zrobić :) wzmacniacz narazie zostaje lecz gdy zrobię centrala a potem monitorki na tył to zainwestuje w jakis dobry amplituner :) dzięki za pochwale :)

• #19 24 Lis 2008 22:32
    dbialas
    Poziom 13  

Jakie są wymiary tych kolumienek ?
    Zastanawiam się nad zrobieniem czegoś takiego ( też mam już w domu stx'y i zastanawiam się co z nich wyczarować :)

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo