Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uprawnienia do robienia instalacji elektrycznej w domu

marcel_76 14 Lip 2008 14:50 10770 11
  • #1 14 Lip 2008 14:50
    marcel_76
    Poziom 13  

Mam pytanko czy do robienia instalacji elektrycznej w domu(gniazdka, włączniki, źródła światła) potrzebne są jeszcze jakieś uprawnienia - bo słyszałem żeod jakiegoś czasu nie trzeba mieć uprawnien sep itp.

0 11
  • #2 14 Lip 2008 16:40
    JK60
    Poziom 13  

Witam
    A to dobre jest:

marcel_76 napisał:
    bo słyszałem że od jakiegoś czasu nie trzeba mieć uprawnien sep itp.

W skrócie:
    żeby oddać instalację do użytku np. w domku - uprawnienia budowlane elektryczne (wpis do dziennika),
    uprawnienia SEP D pomiarowe do zatwierdzenia pomiarów instalacji(E pomiarowe do wykonania pomiarów).

0
  • #3 15 Lip 2008 12:40
    marcel_76
    Poziom 13  

JK60 napisał:
    Witam
    A to dobre jest:
    marcel_76 napisał:

W skrócie:
    żeby oddać instalację do użytku np. w domku - uprawnienia budowlane elektryczne (wpis do dziennika),
    uprawnienia SEP D pomiarowe do zatwierdzenia pomiarów instalacji(E pomiarowe do wykonania pomiarów).

Ok
    ale wykonać mogę sam tylko gość z uprawnieniami musi pobić

1
  • #4 15 Lip 2008 12:51
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

marcel_76 napisał:
    JK60 napisał:
    Witam
    A to dobre jest:
    marcel_76 napisał:

W skrócie:

Ok
    ale wykonać mogę sam tylko gość z uprawnieniami musi pobić

Nikt przy zdrowych zmysłach głowy pod gilotynę nie da.Pamiętaj, ten co podbija odpowiada za bezpieczeństwom, a prokurator jego będzie ścigał gdy Ty będziesz spał spokojnie.

0
  • #5 15 Lip 2008 13:45
    filip.s
    Poziom 23  

JK60 napisał:

uprawnienia budowlane

Jestem bardzo ciekawy po co uprawnienia budowlane ? Do jakich prac są potrzebne? :)

Jeśli kolega moze to oczekiwał bym konkretnych paragrafów.

Pozdrawiam!

0
  • #6 15 Lip 2008 13:55
    Łukasz6
    Poziom 16  

A jeśli ja sam wykonałem instalacje w domu, zrobiłem wszystkie pomiary tylko ze nie mam uprawnień SEP-owskich to moge zgłosić to do elektrowni. Nie wiem czy mnie nie wyśmieją bo mam dopiero 18 lat

0
  • #7 15 Lip 2008 14:53
    marcel_76
    Poziom 13  

Topolski Mirosław napisał:
    Witam
    Nikt przy zdrowych zmysłach głowy pod gilotynę nie da.Pamiętaj, ten co podbija odpowiada za bezpieczeństwom, a prokurator jego będzie ścigał gdy Ty będziesz spał spokojnie.

Słuchaj elektrycy też mają pomocników którzy nie koniecznie muszą mieć uprawnienia. Więc jeśli ja dogaduje się z jakims elektrykiem i on się zgadza to chyba problemu brak!

0
  • #8 15 Lip 2008 19:08
    JK60
    Poziom 13  

dj_stopa napisał:

Jestem bardzo ciekawy po co uprawnienia budowlane ? Do jakich prac są potrzebne? :)

Jedna sprawa to wykonanie instalacji, a druga to oddanie jej do eksploatacji (oczywiście jeżeli zachodzi taka potrzeba - nie rozmawiamy o "dorobieniu" gniazdka..)
    Uprawnienia budowlane potrzebne są by orzec o stanie technicznym instalacji nowopowstałych - chodzi o wpis do dziennika budowy (uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi przy wykonywaniu instalacji elektrycznej)

Jeżeli chodzi o podstawy prawne:
    Dz.U. 2006 nr 83 poz. 578 - Rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
    [b]Akty zmieniające:
    Dz.U. 2007 nr 210 poz. 1528 - Rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 5 listopada 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie

Z tego co słyszałem to w niektórych Urzędach wystarczy wpis (w książkę budowlaną) jedynie kierownika budowy i protokół pomiarów instalacji (osobiście się z tym nie spotkałem i myślę że ważne jest też jakie kier bud. ma uprawnienia).

[Swoją drogą widzę :"Posiadamy uprawnienia SEP i UB. itp."]

0
  • #9 15 Lip 2008 20:38
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Łukasz6 napisał:
    A jeśli ja sam wykonałem instalacje w domu, zrobiłem wszystkie pomiary tylko ze nie mam uprawnień SEP-owskich to moge zgłosić to do elektrowni. Nie wiem czy mnie nie wyśmieją bo mam dopiero 18 lat

Żeby zgłosić do ZE musi być podpis osoby mającej stosowne uprawnienia
    Marcel_75
    Oczywiście ,że elektrycy mają pomocników ale sami dane prace nadzorują (przeważnie kucie bruzd,itp) a łączenia i pomiary sami robią.

0
  • #10 15 Lip 2008 23:40
    filip.s
    Poziom 23  

Witam. Oczywiście mamy UB ale w domkach jednorodzinnych a o takich piszemy, są potrzebne tylko zeby podbić nowopowstały WLZ, tak przynajmniej jest na naszym terenie.

Pozdrawiam!
    Filip

0
  • #11 16 Lip 2008 21:15
    JK60
    Poziom 13  

Witam
    Nie żądają wpisu do dziennika budowy ?
    To tylko świadczy o tym jaki mamy porządek w urzędach, wszystko zależy od człowieka za biurkiem, a przepisy ....
    Pozdrawiam.

0
  • #12 04 Sie 2008 19:27
    aprzycho
    Poziom 16  

witam, Kolega ma racje w kwestii odpowiedzialności ale praktyka na budowach wygląda zupełnie inaczej. Zazwyczaj osoba wykonująca instalacje a zatwierdzająca to dwie różne osoby. Krótko mówiąc za jakieś 300 zł będzie wpis i znajdzie się gość co to podbije. Widocznie się tak nie przejmuje :)

0