Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa lampki rowerowej na diodach Cree Q4

Galejos 14 Lip 2008 14:58 8522 13
  • #1 14 Lip 2008 14:58
    Galejos
    Poziom 9  

Witam, chcę zbudować sobie lampkę rowerowa na w/w diodach
    zakupiłem juz : 2x dioda Cree XLamp XR-E Q4 - 100-107lm
    2x soczewka 14*
    1x przetwornica 1600mA
    Chciałbym Was prosić abyście rzucili okiem na moje podłączenie tego bo nie chciał bym spalić diody za 22 zł

przesyłam również opis przetwornicy

Cytat:
    Opis
    Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w odpowiedzi na zapytania klientów, przedstawiam nowy produkt.
    Układ do sterownia diod LED dużej mocy. Prąd wyjściowy regulowany potencjometrem montażowym w szerokim zakresie 400-1600mA. Posiada możliwość przełączania prądu wyjściowego 100/33%. Przełączanie następuje za pomocą zewnętrznego włącznika.
    Na wyjściu przetwornicy występuje napięcie stałe. Jego wartość jest zależna od spadku napięcia na diodzie LED przy określonym prądzie - typowo 3,2 - 3,7V na jednej diodzie przy 700mA. Nie zmienia się natomiast ze wzrotem napiecia zasilania. Zasilanie LEDów mocy stałym prądem daje najlepszy efekt, a więc zapewnia dużą jasność oraz wysoką trwałość diody w szerokim zakresie napięć wyjściowych. Układ cechuje się wysoką sprawnością, dzięki czemu straty mocy na stabilizację prądu są niewielkie. Nie wymaga więc radiatora!

Parametry przetwornicy

* Maksymalne napięcie zasilania +30V;
    * prąd wyjściowy regulowany w zakresie minimum 400-1600mA;
    * przełączanie mocy 100/33% - domyślnie zworka z cyny;
    * stabilizacja prądu wyjściowego także przy zwarciu wyjścia;
    * wysoka sprawność rzeczywista;
    * minimalne napięcie zasilania, przy napięciu wyjściowym 3V -> 4,6V
    * minimalne napięcie zasilania musi być większe o minimum 1,5V od napięcia wyjściowego, nawet przy prawie wyładowanej baterii;
    * maksymalne napięcie wyjściowe 15V (max. 3 diody szeregowo na wyjściu) - nie wolno podłączać przetwornicy bez obciążenia, przy zasilaniu powyżej 14V.
    * wysoka częstotliwość pracy - typowo 250kHz;
    * zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem zasilania;
    * zabezpieczenie przed zwarciem, przeciążeniem i przegrzaniem;
    * układ scalony przetwornicy z kluczem MOS 2,5A 0,25ohma;
    * rodzaj pracy - przetwornica obniżająca - step-down;
    * maksymalny współczynnik wypełnienia klucza - 100%;
    * wymiary: 33,5x24,5x7mm;
    * możliwość zasilania do 3 diod szeregowo o napięciu do 4V;
    * produkt nowy, nieużywany;
    * płytka drukowana z soldermaską, montaż SMD;

Ta wersja posiada diodę zabezpieczającą przed błędną polaryzacją. Dzięki temu, że nie uszkodzimy przetwornicy omyłkowo błędnie podłączając do zasilania. Jednak takie zabezpieczenie nieco zmniejsza sprawność całkowitą oraz zwiększa wymaganie, co do minimalnego napięcia zasilania. Jeśli zależy nam na zmaksymalizowaniu sprawności można zewrzeć diodę prostowniczą na wejściu (tracąc zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem do zasilania). Sprawność dochodzi do 85% i zależy od parametrów na wejściu i wyjściu. Często określana sprawność jest głównym parametrem reklamowym. W proponowanym układzie sprawność samego układu scalonego dochodzi do 93%, a układ stabilizacji prądu oraz dioda zabezpieczająca wprowadzają niewielkie dodatkowe straty.
    Podłączenie
    Zasilanie podłączamy do pól lutowniczych oznaczonych 'I+' - pad kwadratowe - biegun dodatni. Wyjście 'O+' pole kwadratowe - biegun dodatni (do Anody Power LEDa), okrągłe - ujemny (do Katody Power LEDa). Standardowo jest wykonana zworka z cyny, która wymusza pracę FULL - do 1600mA. Jeśli podłączymy przełącznik, uzyskamy możliwość zmiany trybów. Przełączniki dźwigienkowe ON-OFF-ON także posiadam.

Uwaga! Bieguny ujemny wejściowy oraz ujemny wyjściowy nie są ze sobą bezpośrednio podłączone i nie można ich łączyć jako wspólna masa.

Jakim najlepiej napięciem to zasilić gdy diody będą podłączone w szereg( z akumulatorków 1,2V) ??

Gdy odwróciłem przetwornice od dołu jest ona cała pokryta jakimś metalem, to trzeba wytrawić czy co???????

0 13
  • Pomocny post
    #2 14 Lip 2008 21:07
    mariann
    Poziom 35  

Witam
    Piszesz, że diody łączysz szeregowo, a na zdjęciu masz źle połączone.

Przy dwóch takich diodach połączonych szeregowo, minimalne napięcie zasilania wynosi 8,5V. Lepiej dać minimum 9V.
    Musisz zmniejszyć prąd z tej przetwornicy, bo nowa ma ustawione na maksymalny prąd.
    Pamiętaj, by diody zamontować na radiatorach. Przy dużym prądzie bez odprowadzania ciepła, niedługo pociągną.
    Nie rób nic z tą spodnią warstwą przetwornicy.
    Pozdrawiam

0
  • #3 15 Lip 2008 08:54
    Galejos
    Poziom 9  

Cytat:
    na zdjęciu masz źle połączone

dzięki za poprawienie :)

a z tym prądem przetwornicy to ona jest tak fabrycznie ustawiona i nic sie chyba nie stanie jeśli biedzie pracować z obciążeniem 1600mA a czasem z mniejszym bo ma regulacje natężenia prądu.

całość zasilę 8 akumulatorkami 1,2V co w sumie mi da 9,6V
    czy to nie za dużo na 2 diody??????

0
  • Pomocny post
    #4 15 Lip 2008 20:56
    mariann
    Poziom 35  

Witam
    Masz rację, przetwornicy raczej nic się nie stanie, ale diody się spalą. Tu masz kilka danych tej diody.

W opisie przetwornicy jest, że prąd można regulować więc go zmniejsz zanim podłączysz diody. Chyba, że Ci na nich nie zależy.
    Pozdrawiam

0
  • #5 16 Lip 2008 22:40
    Galejos
    Poziom 9  

Witam
    Prace nad lampka trwają nadal :D przesyłam parę fotek 2 pierwsze to wnętrzności lampki a trzecia to obudowa.
    zasilanie to 7 akumulatorków 1,2V

dziwi mnie jeszcze to, ze gdy kręcę potencjometrem na przetwornicy jedynie
    początkowo widać różnicę w świeceniu a kolejne 70% obrotu juz nic nie zmienia ?
    później dam fotki jak świeci a jest na co popatrzeć :D:D

ps
    taki radiator wystarczy ?????

0
  • #6 29 Lip 2008 23:55
    Galejos
    Poziom 9  

Witam chciałbym Wam teraz zaprezentować moje dzieło :)
    zrobiłem kilka fotek prezentujących jak świeci lampka.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fecb030511d2c631.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fb3a74d9849fa49a.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e1d735768ca57189.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a02035fe7e4001b7.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/06292bf72719ce36.html

Gdy dzisiaj mierzyłem prąd jaki płyną przed przetwornica wynosił ok 1A a przetwornica max może dać 1600mA czym to jest spowodowane wie ktoś może????? przetwornica ustawiona na max.

0
  • #7 30 Lip 2008 00:48
    Madrik
    Moderator Robotyka

Ja mam lampkę na jednej takiej diodzie, sterowanej na jakieś 650mA.
    Już jej nie używam, bo tyle jobów co dostałem od pieszych i nadjeżdzających z przeciwka, to nikomu nie zycżę... A moja jest z kolimatorem 15*... Włóż lepiej poduszkę w spodnie. Będzie mniej bolało... :D

0
  • #8 03 Sie 2008 11:34
    ronwald
    Poziom 27  

Trzeba zrobić przełącznik, światła długie/krótkie :). Robótka prosta, regulowane dwustopniowo źródło prądowe 1A ; 0,05A

0
  • Pomocny post
    #9 05 Sie 2008 01:25
    rzymo
    Poziom 31  

Galejos napisał:
    (...)
    Gdy dzisiaj mierzyłem prąd jaki płyną przed przetwornica wynosił ok 1A a przetwornica max może dać 1600mA czym to jest spowodowane wie ktoś może????? przetwornica ustawiona na max.

Zapewne zbyt małe napięcie wejściowe (7x aku AA to za mało).

Diody masz w końcu szeregowo czy równolegle? Jak szeregowo to usmażysz te diody - maksymalnie każda dostanie 1.6A (dopuszczalny max to 1A), a to już jest b. dużo. Jak połączyłeś ten mały radiatorek z diodami do obudowy? Jakiś klej termo?

0
  • #10 05 Sie 2008 10:06
    Galejos
    Poziom 9  

Tak diody są połączone w szereg.

Cytat:
    Jak szeregowo to usmażysz te diody - maksymalnie każda dostanie 1.6A

Jeżeli diody są połączone w szereg to każda dioda dostanie co najwyżej po 800mA :?::?::?: przy połączeniu równoległym każda by dostała po 1,6A
    chyba, że mi się coś poknociło :|
    Radiatory zostały zamocowane trochę po amatorsku otóż na środku diody jest pasta termo przewodząca a po obrzeżu klej patex.:D wiem, że nie jest to idealne wyjsci ale nic lepszego mi do głowy nie przyszło.

0
  • Pomocny post
    #11 05 Sie 2008 10:31
    rzymo
    Poziom 31  

Przy połączeniu równoległym prąd 'podzieli się' na dwie diody i na każdej z nich będzie o połowę mniejszy.
    Dodatkowa zaleta to możliwość zasilenia całości mniejszym napięciem - minimum to jakieś 5.5v (zamiast prawie dwukrotnie więcej przy połączeniu szeregowym), czyli np. 6x aku AA w zupełności wystarczy, oczywiście szeregowo. Nie jestem pewny, czy akumulatorki będą w stanie przez dłuższy czas oddawać z siebie 1.6A, przy takim prądzie zastanowiłbym się jednak nad zasilaniem li-jon.

Połączenie radiator -> obudowa prawdę mówiąc takie sobie, zwłaszcza przy prądzie, jaki serwujesz diodom. Połącz diody w szereg i może zmniejsz prąd? Nie wiem czy wiesz, ale im dioda cieplejsza, tym mniej światła emituje - może się okazać, że po zmniejszeniu prądu cały czas będziesz miał podobną ilość światła, gdyż dioda będzie chłodniejsza...

Przetwornica jest od spodu metalizowana, gdyż jest przystosowana do zamontowania jej na jakimś niedużym radiatorze - zależnie od róznicy napięć wejściowego i wyjściowego może się nieźle grzać.

0
  • #12 05 Sie 2008 10:52
    Galejos
    Poziom 9  

Cytat:
    Połącz diody w szereg i może zmniejsz prąd?

one są połączone w szereg czy możliwe jest , że to diody ograniczają prąd do 1A??????

0
  • Pomocny post
    #13 05 Sie 2008 11:12
    rzymo
    Poziom 31  

Mój błąd - oczywiście miało być równolegle ;) (dla zmniejszenia prądu).

Założmy że spadek napięcia na diodzie wynosi 3.7V, z przetwornicy wychodzi okrągły 1A i teraz:
    - diody szeregowo:
    spadek napięcia to 2x 3.7V = 7,4V + ok. 1.5V potrzebne przetwornicy do działania, czyli ok. 9V jest potrzebne na wejściu, te 9V musi być nawet przy prawie rozładowanych akumulatorkach, czyli potrzebujesz przynajmniej 9 sztuk aku AA
    prąd - przez każdą z diod przepłynie ten 1A
    moc - upraszczając 7.4V * 1A = 7.4 W

- diody równolegle:
    spadek napięcia to 1x 3.7V (z racji połączenia równoległego) + ok. 1.5V, czyli minimalne napięcie to niecałe 5.5v = wystarczy 6x aku AA
    prąd - jak pisałem w poprzednim poście, podzieli się na pół, przez każdą z diod przepłynie nie 1A, tylko 0.5A
    moc - upraszczając 3.7V * 0.5A + 3.7V * 0.5A = 3.7 W

Czego nie wziąłem pod uwagę:
    - napięcie na diodzie nie wynosi stałe 3.7V, zmienia się wraz z przepływającym prądem, np. przy 350mA wyniesie 3.3V, przy 700mA 3.5V
    - przy połączeniu równoległym jedna z diod zawsze będzie świecić trochę mocniej (nie musi być to zauważalny efekt), diody po prostu nie są identyczne
    - grzanie się przetwornicy - im mniejsza różnica napięć wejściowego i wyjściowego, tym grzeje się mniej, przy wyższym napięciu rośnie sprawność (pod tym względem lepsze byłoby połączenie szeregowe diod)
    - dla uzyskania tej samej ilości światła połączenie szeregowe dwóch diod wymaga 2-krotnie mniejszego prądu z przetwornicy niż połączenie równoległe, za to wymaga nieco poniżej 2-krotnie większego napięcia na wejściu

0
  • #14 05 Sie 2008 11:44
    Galejos
    Poziom 9  

Dzięki rzymo za pomoc:D punkciki wysłałem :)
    obecnie zostanę przy starej konfiguracji z tego powodu, że musiał bym całą lampkę przerabiać :/ (nie mam się jak dostać do kabli od diod).
    Na szczęście przetwornica ma regulacje i "skręciłem" prąd do ok 600mA na diodę.

Takie forum to jednak zajefajna rzecz :)

0