Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kasety czyszczące głowice magnetowidu - prośba o opinie

jok 14 Jul 2008 21:23 11326 16
 • #1
  jok
  Level 11  
  Chciałbym prosić o poradę.

  Czytałem opinie (nie wiem czy słuszne), że kasety takie niszczą głowice i lepiej oddać magnetowid do serwisu w celu ręcznego wyczyszczenia głowic.
  Ponieważ sam się boję rozkręcić magnetowid, a w serwisie żądają około 100zł, skłaniałbym się bardziej do zakupu kasety czyszczącej.
  Z drugiej strony, jeżeli mam uszkodzić magnetowid taką kasetą, wolę oddać go do serwisu.
  Jeżeli istnieją jakieś bezpieczne i skuteczne kasety czyszczące, prosiłbym o podanie konkretnych kaset (nazwy, producenci), które na pewno nie uszkodzą głowic.

  Jeżeli jest na forum ktoś z Gdańska, kto miał styczność z magnetowidem Panasonic NV-FJ622 i tanio wyczyściłby głowice, proszę o kontakt.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  Pablo1964
  Moderator
  Stosowałem z powodzeniem markowe kazety do czyszczenia na mokro - moim zdaniem stosowane sporadycznie nie powinny zaszkodzić - ważne, by po użyciu nie przewijać ich do początku; dany odcinek taśmy może być użyty tylko raz. Radzę natomiast unikać taśm do czyszczenia na sucho - przeznaczone są do bardzo zabrudzonych głowic, działają jak papier ścierny. Dobrą opinią cieszyła się swego czasu jedynie taśma EMTEC (d.BASF) z nagranym obrazem - podczas czyszczenia można było sprawdzić na wizji jego efekt.
 • #4
  power_box
  Level 11  
  Witam.
  Do czyszczenia głowicy nigdy nie używaj waty, ani jakichkolwiek wacików. Włókna waty mogą zaczepić się podczas czyszczenia o ferryty głowicy i po prostu je połamać. Wtedy pozostanie Ci tylko serwis i wymiana głowicy. Lepszym materiałem do czyszczenia jest nasączona kilkoma kroplami płynu zwykła płócienna chusteczka do nosa.
  Pozdrawiam.
 • #5
  jok
  Level 11  
  Dziękuję za opinie.
  Jak mam się dowiedzieć czy głowice są mocno zabrudzone czy słabo?

  Jak odtwarzam to obraz jest OK, czasem pojawiają się na sekundę te kreski, ale jak cofnę taśmę i ponownie odtworzę to ich nie ma.
  Podobnie z dźwiękiem - w większości przypadków jest OK, czasem zdarza się, że na sekundę zanika, ale jak cofnę i ponownie odtworzę jest OK.

  Z nagrywaniem jest tak, że czasem się nagra cały film dobrze (wizja i fonia), czasem nagra się, że na sekundę występują te kreski oraz zaniki dźwięku. Niestety cofnięcie taśmy i ponowne odtworzenie w tym przypadku nie pomaga.

  Czy w tym przypadku kaseta czyszcząca pomoże? Dodam, że magnetowid ma około 7 lat, nigdy nie był otwierany i nie miał czyszczonych głowic. Ma samoczyszczące głowice.
  Czy taką kasetę się puszcza na odtwarzanie i kaseta czyści głowicę odtwarzającą i nagrywającą? Czy może trzeba puścić taką kasetę również na nagrywanie? Ile tego płynu trzeba wlać?

  Kolejna rzecz, która mnie niepokoi, to to, że czasem podczas odtwarzania pojawia się delikatny śnieg (po jakimś czasie zanika sam, wyjęcie kasety i ponowne jej włożenie też pomaga).
  Zdarza się również, że magnetowid lekko zagina taśmę na brzegu (nie powoduje to zakłóceń).
  Czy ma to również związek z zabrudzeniem głowicy, czy coś się rozstroiło?
 • #6
  power_box
  Level 11  
  Z tego co piszesz, to do czyszczenia nadaje się cały tor przesuwu taśmy (wałek napędowy, rolka dociskowa, głowica dźwięku, głowica kasowania, głowica video). Tzw. "samoczyszczące głowice" czyszczą tylko głowicę video i to też niekiedy niedokładnie. W tym przypadku po zastosowaniu kasety czyszczącej powinna być znaczna poprawa. Do każdej kasety czyszczącej dołączona jest instrukcja jej stosowania.
 • #7
  -Obywatel-
  Level 17  
  Te zakłócenia, o których piszesz mogą być też efektem uszkodzonych fragmentów taśmy, także ja bym nie panikował. A głowice czyścić najlepiej ręcznie - kasety czyszczące to półśrodek. Większy jest problem z czyszczeniem laserów napędów komputerowych - w magnetowidzie zdejmujesz pokrywę i masz dostęp do wszystkiego jak na dłoni.
 • #8
  graczykshow
  Level 19  
  najlepiej czyscic recznie nie żadnymi ulepszaczami
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  jok
  Level 11  
  Mam poważny problem!

  Włożyłem jakąś starą kasetę i na obrazie po chwili pojawiły się same kreski (takie jak w przypadku odtwarzania nienagranej jeszcze kasety).
  Wyjąłem tą kasetę i włożyłem w miarę nową (nagraną oczywiście). Niestety nie mam obrazu (tylko kreski), dźwięk jest.
  Co się mogło stać? Czy coś się mogło uszkodzić od tamtej kasety, czy tylko coś zabrudziło?
  Po kilku odtwarzaniach i przewijaniach pojawił się brzydki, falujący, zaśnieżony obraz ale tylko w trybie SD. W trybie LP i EP nadal nie ma obrazu.

  Proszę o pomoc!
 • #11
  -Obywatel-
  Level 17  
  Raczej trudno uszkodzić magnetowid od kasety. Chyba żeby ktoś celowo wysmarował taśmę jakimś świństwem. Sama kaseta, choć stara, nie jest w stanie uszkodzić sprzętu.
 • #12
  jok
  Level 11  
  Jeżeli głowica się tylko zabrudziła to całe szczęście.
  Rozumiem, że wszystkie 6 głowic (kasujące, nagrywające, odtwarzające, od dźwięku i obrazu) to ten srebrny bęben. Wystarczy to przeczyścić i będzie OK?

  Jaki płyn i jaki materiał użyć, tak aby nie uszkodzić niczego?
  Jedni mówią spirytus, inni izopropanol. Z kolei jeden serwisowiec polecił mi kupić jakiś specjalny płyn do czyszczenia głowic. Podobno dostępny w każdym sklepie elektroniczym.
  Jeżeli chodzi o materiał, to co będzie najbezpieczniejsze, aby nie porysować głowicy - chusteczka, zwykły papier, ściereczka? Wiem, że waciki odpadają.

  Jeżeli chodzi o samo czyszczenie - ile płynu trzeba użyć? Czy trzeba kręcić tym bębnem, czy musi być nieruchomy? Ile razy trzeba go przetrzeć, aby dobrze wyczyścić, ale jednocześnie nie przesadzić i nie porysować? Czy po wyczyszczeniu materiałem z płynem trzeba przetrzeć jeszcze suchym materiałem, czy zostawić aby głowica sama wyschła? Po jakim czasie można puścić kasetę, aby sprawdzić rezultat?
 • #13
  sebastian.rak
  Level 16  
  Na tym "srebrnym bębnie" masz tylko głowice od wizji - a dokładnie te małe prostokąciki ( jakieś 0,5mm/3mm) rozmieszczone równomiernie dookoła tego "bębna"- ale wyczyść cały.
  Pozostałe głowice (kasująca i od fonii - kształt zbliżony do prostopadłościanu- wysokość trochę większa niż szerokość taśmy) umieszczone są przed i za głowicą wizji ("srebrnym bębnem") - je też należy przeczyścić.
  Do czyszczenia możesz użyć np. bawełnianej szmatki (watę i papier odradzam) i izopropanolu.
  Nie bój się zdejmować obudowy bo kiedyś musi być ten "pierwszy raz" ale zachowaj ostrożność. Odłącz zasilanie odczekaj kilka minut aby kondensatory miały czas się rozładować a po zdjęciu obudowy staraj się nie dotykać układów elektronicznych - zwłaszcza w pobliżu zasilania - na kondensatorach może być jeszcze napięcie.
 • #14
  tvl
  Level 12  
  Jeśli nie chcesz rozbierać VCR-a i czyścić bezpośrednio (popieram,łatwo uszkodzić głowice) to idealnym wyjściem i bardzo skutecznym jest środek w sprayu "video" z długą rurką.
  Postępuje się tak:włóż kasetę, naciśnij "play"
  Następnie wciśnij "eject", wyjmij kasetę, odchyl klapkę, skieruj rurkę w stronę kręcącej się jeszcze głowicy i naciśnij przez około 1s.
  odczekaj 30s i sprawdź efekt.
 • #15
  Pablo1964
  Moderator
  Jeżeli nie masz doświadczenia, lepszym wyjściem według mnie będzie zastosowanie kasety czyszczącej na mokro. Jeżeli to nie pomoże, pozostaw oczyszczenie serwisowi.
 • #16
  jok
  Level 11  
  Dziękuję wszystkim za porady i odpowiedzi.

  Niestety nie wiem, gdzie są te pozostałe głowice (poza tymi, które są na bębnie). Nie widzę ich.
  Ponadto jak pisałem wcześniej magnetowid czasem zaginał krawędź taśmy - więc pewnie będzie też jakaś rolka (czy coś innego) do wymiany.
  W związku z powyższym zdecyduję się jednak na wizytę fachowca.

  Zakładając scenariusz pesymistyczny, prosiłbym jeszcze o informację jaki typ głowicy jest w tym magnetowidzie (Panasonic NV-FJ622) i gdzie ją można kupić w miarę tanio.

  Na koniec miałbym jeszcze takie pytanie - podczas odtwarzania na samym dole ekranu telewizora (Philips 21PT4475) przebiegały ze dwie kreski. Co ciekawe na innym TV tych kresek nie było. Czy to zatem wina telewizora, czy magnetowidu? Czy można w jakimś menu serwisowym (czy to telewizora, czy magnetowidu) obniżyć trochę obraz, aby ukryć te kreski? Czy aby wejść w to menu potrzeba specjalnego pilota serwisowego, czy wystarczy ten, którym obsługuje się sprzęt?

  Pozdrawiam.
 • #17
  WITEK1952
  Level 28  
  Witam serdecznie.Z powodzeniem używałem specjalnego spray-u do czyszczenia głowic.Instrukcja jest na opakowaniu.