Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kasety czyszczące głowice magnetowidu - prośba o opinie

jok 14 Lip 2008 21:23 9025 16
  • #1 14 Lip 2008 21:23
    jok
    Poziom 10  

Chciałbym prosić o poradę.

Czytałem opinie (nie wiem czy słuszne), że kasety takie niszczą głowice i lepiej oddać magnetowid do serwisu w celu ręcznego wyczyszczenia głowic.
    Ponieważ sam się boję rozkręcić magnetowid, a w serwisie żądają około 100zł, skłaniałbym się bardziej do zakupu kasety czyszczącej.
    Z drugiej strony, jeżeli mam uszkodzić magnetowid taką kasetą, wolę oddać go do serwisu.
    Jeżeli istnieją jakieś bezpieczne i skuteczne kasety czyszczące, prosiłbym o podanie konkretnych kaset (nazwy, producenci), które na pewno nie uszkodzą głowic.

Jeżeli jest na forum ktoś z Gdańska, kto miał styczność z magnetowidem Panasonic NV-FJ622 i tanio wyczyściłby głowice, proszę o kontakt.

0 16
  • #2 14 Lip 2008 21:52
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 14 Lip 2008 21:53
    Pablo1964
    Moderator

Stosowałem z powodzeniem markowe kazety do czyszczenia na mokro - moim zdaniem stosowane sporadycznie nie powinny zaszkodzić - ważne, by po użyciu nie przewijać ich do początku; dany odcinek taśmy może być użyty tylko raz. Radzę natomiast unikać taśm do czyszczenia na sucho - przeznaczone są do bardzo zabrudzonych głowic, działają jak papier ścierny. Dobrą opinią cieszyła się swego czasu jedynie taśma EMTEC (d.BASF) z nagranym obrazem - podczas czyszczenia można było sprawdzić na wizji jego efekt.

0
  • #4 14 Lip 2008 22:39
    power_box
    Poziom 10  

Witam.
    Do czyszczenia głowicy nigdy nie używaj waty, ani jakichkolwiek wacików. Włókna waty mogą zaczepić się podczas czyszczenia o ferryty głowicy i po prostu je połamać. Wtedy pozostanie Ci tylko serwis i wymiana głowicy. Lepszym materiałem do czyszczenia jest nasączona kilkoma kroplami płynu zwykła płócienna chusteczka do nosa.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 14 Lip 2008 22:46
    jok
    Poziom 10  

Dziękuję za opinie.
    Jak mam się dowiedzieć czy głowice są mocno zabrudzone czy słabo?

Jak odtwarzam to obraz jest OK, czasem pojawiają się na sekundę te kreski, ale jak cofnę taśmę i ponownie odtworzę to ich nie ma.
    Podobnie z dźwiękiem - w większości przypadków jest OK, czasem zdarza się, że na sekundę zanika, ale jak cofnę i ponownie odtworzę jest OK.

Z nagrywaniem jest tak, że czasem się nagra cały film dobrze (wizja i fonia), czasem nagra się, że na sekundę występują te kreski oraz zaniki dźwięku. Niestety cofnięcie taśmy i ponowne odtworzenie w tym przypadku nie pomaga.

Czy w tym przypadku kaseta czyszcząca pomoże? Dodam, że magnetowid ma około 7 lat, nigdy nie był otwierany i nie miał czyszczonych głowic. Ma samoczyszczące głowice.
    Czy taką kasetę się puszcza na odtwarzanie i kaseta czyści głowicę odtwarzającą i nagrywającą? Czy może trzeba puścić taką kasetę również na nagrywanie? Ile tego płynu trzeba wlać?

Kolejna rzecz, która mnie niepokoi, to to, że czasem podczas odtwarzania pojawia się delikatny śnieg (po jakimś czasie zanika sam, wyjęcie kasety i ponowne jej włożenie też pomaga).
    Zdarza się również, że magnetowid lekko zagina taśmę na brzegu (nie powoduje to zakłóceń).
    Czy ma to również związek z zabrudzeniem głowicy, czy coś się rozstroiło?

0
  • #6 14 Lip 2008 23:07
    power_box
    Poziom 10  

Z tego co piszesz, to do czyszczenia nadaje się cały tor przesuwu taśmy (wałek napędowy, rolka dociskowa, głowica dźwięku, głowica kasowania, głowica video). Tzw. "samoczyszczące głowice" czyszczą tylko głowicę video i to też niekiedy niedokładnie. W tym przypadku po zastosowaniu kasety czyszczącej powinna być znaczna poprawa. Do każdej kasety czyszczącej dołączona jest instrukcja jej stosowania.

0
  • #7 15 Lip 2008 00:05
    -Obywatel-
    Poziom 17  

Te zakłócenia, o których piszesz mogą być też efektem uszkodzonych fragmentów taśmy, także ja bym nie panikował. A głowice czyścić najlepiej ręcznie - kasety czyszczące to półśrodek. Większy jest problem z czyszczeniem laserów napędów komputerowych - w magnetowidzie zdejmujesz pokrywę i masz dostęp do wszystkiego jak na dłoni.

0
  • #8 15 Lip 2008 21:33
    graczykshow
    Poziom 19  

najlepiej czyscic recznie nie żadnymi ulepszaczami

0
  • #9 15 Lip 2008 21:57
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 16 Lip 2008 10:57
    jok
    Poziom 10  

Mam poważny problem!

Włożyłem jakąś starą kasetę i na obrazie po chwili pojawiły się same kreski (takie jak w przypadku odtwarzania nienagranej jeszcze kasety).
    Wyjąłem tą kasetę i włożyłem w miarę nową (nagraną oczywiście). Niestety nie mam obrazu (tylko kreski), dźwięk jest.
    Co się mogło stać? Czy coś się mogło uszkodzić od tamtej kasety, czy tylko coś zabrudziło?
    Po kilku odtwarzaniach i przewijaniach pojawił się brzydki, falujący, zaśnieżony obraz ale tylko w trybie SD. W trybie LP i EP nadal nie ma obrazu.

Proszę o pomoc!

0
  • #11 16 Lip 2008 12:51
    -Obywatel-
    Poziom 17  

Raczej trudno uszkodzić magnetowid od kasety. Chyba żeby ktoś celowo wysmarował taśmę jakimś świństwem. Sama kaseta, choć stara, nie jest w stanie uszkodzić sprzętu.

0
  • #12 16 Lip 2008 21:44
    jok
    Poziom 10  

Jeżeli głowica się tylko zabrudziła to całe szczęście.
    Rozumiem, że wszystkie 6 głowic (kasujące, nagrywające, odtwarzające, od dźwięku i obrazu) to ten srebrny bęben. Wystarczy to przeczyścić i będzie OK?

Jaki płyn i jaki materiał użyć, tak aby nie uszkodzić niczego?
    Jedni mówią spirytus, inni izopropanol. Z kolei jeden serwisowiec polecił mi kupić jakiś specjalny płyn do czyszczenia głowic. Podobno dostępny w każdym sklepie elektroniczym.
    Jeżeli chodzi o materiał, to co będzie najbezpieczniejsze, aby nie porysować głowicy - chusteczka, zwykły papier, ściereczka? Wiem, że waciki odpadają.

Jeżeli chodzi o samo czyszczenie - ile płynu trzeba użyć? Czy trzeba kręcić tym bębnem, czy musi być nieruchomy? Ile razy trzeba go przetrzeć, aby dobrze wyczyścić, ale jednocześnie nie przesadzić i nie porysować? Czy po wyczyszczeniu materiałem z płynem trzeba przetrzeć jeszcze suchym materiałem, czy zostawić aby głowica sama wyschła? Po jakim czasie można puścić kasetę, aby sprawdzić rezultat?

0
  • #13 16 Lip 2008 22:31
    sebastian.rak
    Poziom 15  

Na tym "srebrnym bębnie" masz tylko głowice od wizji - a dokładnie te małe prostokąciki ( jakieś 0,5mm/3mm) rozmieszczone równomiernie dookoła tego "bębna"- ale wyczyść cały.
    Pozostałe głowice (kasująca i od fonii - kształt zbliżony do prostopadłościanu- wysokość trochę większa niż szerokość taśmy) umieszczone są przed i za głowicą wizji ("srebrnym bębnem") - je też należy przeczyścić.
    Do czyszczenia możesz użyć np. bawełnianej szmatki (watę i papier odradzam) i izopropanolu.
    Nie bój się zdejmować obudowy bo kiedyś musi być ten "pierwszy raz" ale zachowaj ostrożność. Odłącz zasilanie odczekaj kilka minut aby kondensatory miały czas się rozładować a po zdjęciu obudowy staraj się nie dotykać układów elektronicznych - zwłaszcza w pobliżu zasilania - na kondensatorach może być jeszcze napięcie.

0
  • #14 17 Lip 2008 02:59
    tvl
    Poziom 12  

Jeśli nie chcesz rozbierać VCR-a i czyścić bezpośrednio (popieram,łatwo uszkodzić głowice) to idealnym wyjściem i bardzo skutecznym jest środek w sprayu "video" z długą rurką.
    Postępuje się tak:włóż kasetę, naciśnij "play"
    Następnie wciśnij "eject", wyjmij kasetę, odchyl klapkę, skieruj rurkę w stronę kręcącej się jeszcze głowicy i naciśnij przez około 1s.
    odczekaj 30s i sprawdź efekt.

0
  • #15 17 Lip 2008 15:41
    Pablo1964
    Moderator

Jeżeli nie masz doświadczenia, lepszym wyjściem według mnie będzie zastosowanie kasety czyszczącej na mokro. Jeżeli to nie pomoże, pozostaw oczyszczenie serwisowi.

0
  • #16 20 Lip 2008 13:48
    jok
    Poziom 10  

Dziękuję wszystkim za porady i odpowiedzi.

Niestety nie wiem, gdzie są te pozostałe głowice (poza tymi, które są na bębnie). Nie widzę ich.
    Ponadto jak pisałem wcześniej magnetowid czasem zaginał krawędź taśmy - więc pewnie będzie też jakaś rolka (czy coś innego) do wymiany.
    W związku z powyższym zdecyduję się jednak na wizytę fachowca.

Zakładając scenariusz pesymistyczny, prosiłbym jeszcze o informację jaki typ głowicy jest w tym magnetowidzie (Panasonic NV-FJ622) i gdzie ją można kupić w miarę tanio.

Na koniec miałbym jeszcze takie pytanie - podczas odtwarzania na samym dole ekranu telewizora (Philips 21PT4475) przebiegały ze dwie kreski. Co ciekawe na innym TV tych kresek nie było. Czy to zatem wina telewizora, czy magnetowidu? Czy można w jakimś menu serwisowym (czy to telewizora, czy magnetowidu) obniżyć trochę obraz, aby ukryć te kreski? Czy aby wejść w to menu potrzeba specjalnego pilota serwisowego, czy wystarczy ten, którym obsługuje się sprzęt?

Pozdrawiam.

0
  • #17 20 Lip 2008 21:24
    WITEK1952
    Poziom 28  

Witam serdecznie.Z powodzeniem używałem specjalnego spray-u do czyszczenia głowic.Instrukcja jest na opakowaniu.

0