Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

polsat cyfrowy, siła sygnału a jakość obrazu

Arek84 14 Jul 2008 23:55 68074 10
 • #1
  Arek84
  Level 16  
  Witam
  zacznę od tego że posiadam polsat cyfrowy od dzisiaj i sam go montowałem za pomocą "miernika sygnału w dekoderz" czyli wyświetlały mi się dwa słupki sygnału:
  1. Siła sygnału
  2. Jakość sygnału
  Pierwszy słupek mam w kolorze zielonym i w 100% pełny czyli siła jest na max
  Drugi słupek mam ok 4 kresek przed max i jest zółty.
  Kanały zostały znalezione, dekoder to taki mały nazwany MINI (na marginesie straszny szajs, wykonanie i prędkość pracy)
  Niestety jakość obrazu na większość kanałów jest średnia z bliska widać coś jak mocno skompresowany film, za to z odległości z jakiej się powinno oglądać jest niby ok. Moje pytania to:
  1. czy taki sygnał jak osiągnąłem może być do dobrej pracy tego zestawu?
  2. może to wina telewizora? kiedyś miałem stare klasyczne kineskopowe SONY a teraz mam LCD PHILIPS HDready 37'
  3. czy są jakieś ogólne wskazówki jak ustawiać antenę sat? miałem kiedyś wizję/cyfrę i też cięzko mi było zawsze znaleść sygnał ale tam nawet 30% i obraz piękny tyle że na kineskopie
  :|
 • #2
  Tadeusz156
  Level 23  
  Witam.
  Znajdż w menu tunera wyjście video i ustaw na RGB.
 • #3
  Rafal_Pisz
  Level 12  
  1. czy taki sygnał jak osiągnąłem może być do dobrej pracy tego zestawu?

  Nie wspomniałeś jakiej wielkości antenę posiadasz, ale domyślam się że tą którą dają w zestawie więc raczej to będzie max co uda się na niej wyciągnąć. Na tej antenie raczej będziesz miał niewielki zapas na gęściejszy deszcz czy śnieg ale powinno dać się przeżyć.

  2. może to wina telewizora? kiedyś miałem stare klasyczne kineskopowe SONY a teraz mam LCD PHILIPS HDready 37'

  Raczej nie jest to wina telewizora ja co prawda posiadam inną platformę ale z tego co przypadkowo przeczytałem na innych forach to duże grono ludzi narzekało na jakość obrazu z tych dekoderów o działaniu ich już nie wspomnę. Raczej nie jest to udany wynalazek Polsatu, więc nie czepiał bym się telewizora spróbuj tak jak radzi kolega wyżej może coś pomoże.

  3. czy są jakieś ogólne wskazówki jak ustawiać antenę sat? miałem kiedyś wizję/cyfrę i też cięzko mi było zawsze znaleść sygnał ale tam nawet 30% i obraz piękny tyle że na kineskopie.

  W każdym przypadku antenę SAT ustawiamy podobnie pozycja wyjściowa południe, na początek talerz ustawiamy prawie że w pionie (w tzw. elewacji ) i powoli przesuwamy w poziomie na rurze ( w tzw. azymucie ) Jeśli złapiemy choć trochę sygnału korygujemy raz w pionie raz w poziomie do uzyskania max sygnału. Trudno było ci ustawić ponieważ zapewne miałeś małe anteny gdzie masz słabszy sygnał i należy je przesuwać powoli.
 • #4
  next22
  Level 18  
  A więc tak :
  -dekoder cyfrowy do prawidłowej pracy potrzebuje mieć jakośc sygnału (drugi pasek) około 60%
  -siła sygnału w DVB nie ma wpływu na jakość obrazu ,
  obraz albo jest albo go nie ma (zacina się )
  -jak napisałeś dekoder to szmelc a jakość kanałów polsatu cyfrowego jest okrojona do minimum przez nadawce (koszta transmisi via sat)
  -i to wszystko najlepiej widać na telewizorze fulHD ,(gdyż przekaz o bardzo marnych parametrach musi przeskalować do swojej rozdzielczości)

  pozdrawiam :D
 • #5
  Arek84
  Level 16  
  Tadeusz156 wrote:
  Witam.
  Znajdż w menu tunera wyjście video i ustaw na RGB.

  nie mogę znaleźć tego w menu :|
  A tv mam podłączone euro złączem z dekonderem
 • #6
  Rafal_Pisz
  Level 12  
  Arek84 wrote:
  Tadeusz156 wrote:
  Witam.
  Znajdż w menu tunera wyjście video i ustaw na RGB.

  nie mogę znaleźć tego w menu :|
  A tv mam podłączone euro złączem z dekonderem


  Nie możesz znaleźć bo być może w tym dekoderze niema takiej opcji tak jak wspomniałem ja i Kolega wyżej ten dekoder to po prostu szmelc jest to dość nie udana wersja i okrojona produkowana prze Polsat.
  Co do jakości sygnału dorzucę jeszcze trzy grosze abyś nie sugerował się wskazaniami na innym tunerze każdy tuner a chodzi mi o markę interpretuje to indywidualnie zależnie jak to ujął programista np. Ferguson pokaże 90% a Pioneer 78% i to będzie to samo, więc najlepiej nastawić na max ile się da oczywiście jest i pewna granica minimum jak podał Kolega wyżej.
  Nie chce namawiać do złego ale jak masz możliwość to wymień go na coś lepszego może Samsunga czy Echostara.
 • #8
  Arek84
  Level 16  
  zmniejszyłem kontrast w tv który był na 95 (do100) i nie widać tak tej kompresji.
  Myślę o zmianie dekodera, niestety ten to już nieodwracalnie utopione 99zł. Czy mogę kupić dekoder np z allegro? z wejściem na kartę? Czy musi to być jakaś specjalna konstrukcja polsatu?
 • #9
  michcio
  Electrician specialist
  Najlepiej powiedz na jakich kanałach jest tak tragicznie?
  Zapewne TVN czy Polsat ma bardzo dobry obraz, natomiast na przykład TVP 1 czy TVP 2 wygląda jak film na YouTube, mam rację?

  Pewnie tak jest, to wina wyłącznie Cyfrowego Polsatu, nadaje kanały w tragicznej jakości i im lepszy telewizor tym bardziej to widać. Dekoder tu nie ma aż takiego znaczenia.
  Cyfra+ ma kanały nieco lepszej jakości, ale też nie jest wspaniale. "n" podobnie. Wszystko przez koszta transmisji satelitarnej, wykupują określoną ilość miejsca i mają to do dyspozycji, dają tam mnóstwo kanałów, co obniża ich jakość, zamiast dać mniej, ale lepszej jakości.

  Siła sygnału nie ma wpływu na jakość obrazu. Obecnie nawet jak się ustawi antenę na ziemię, to też pewnie jest dużo.

  Znacznie ważniejsza jest jakość sygnału, im więcej tym lepiej, choć to też nie ma żadnego znaczenia na jakość obrazu. W transmisji cyfrowej obraz jest albo go nie ma, nie ma gorzej lub lepiej.
  Warto mieć troszkę więcej zapasu jakości sygnału, żeby jak będzie padał deszcz czy prószył śnieg, nie zanikł odbiór. Oczywiście im większa antena tym wyższa jakość sygnału. Ważne jest też odpowiednie ustawienie konwertera poprzez jego "skręcanie" w obejmie, a jeśli jest możliwość, to także przez jego przesuwanie bliżej-dalej anteny. Ale przy tym wszystkim wymagana jest duża precyzja, często 1 mm wystarczy żeby odbiór znikł.
 • #10
  Rafal_Pisz
  Level 12  
  Niestety jesteś trochę uwiązany ponieważ karta jest przypisana do konkretnego odbiornika tzw. box key i jeśli włożysz ja do innego dekodera również polastu np. u sąsiada to i tak nie będzie działać. Z tego co pamiętam to kiedyś droższe dekodery oparte na systemie Linux miały możliwość sparowania karty po prze wpisanie tego klucza no ale, to najpierw trzeba go znać a i odbiornik taki to wydatek kilku stówek.
  Jednemu z moich znajomych padł dekoder który był kupiony na własność od polsatu w trakcie trwania umowy po gwarancji polsat zaproponował mu proste rozwiązanie rezygnacja z umowy i kupienie nowego zestawu. Miało go to kosztować 3 miesiące płacenia podwójnego abonamentu jeśli od razu wziął by drugi zestaw lub 3 miesiące bez TV i płacenie jednego abo. Po kilkunastu telefonach udało mu się kupić drugi dekoder od polsatu na nowa umowę.
  Tak że więc nie łatwo będzie ci rozwiązać ten problem, a dla innych będzie to nauczka żeby najpierw np. zapytać na forum co kupić a potem kupować
 • #11
  Arek84
  Level 16  
  Nie jest tak żebym żałował, po prostu z bliska to widać, jestem przewrażliwiony szczególnie jak odłączam konsole z hd na ten polsat, po paru minutach już mi się wydaje że jest kryształ, ale z bliska widać.
  Co do dekodera to już mi zdążył się raz wyłączyć sam a raz zwiesieć, cudo ;) .
  Pozdrawiam i dziękuję za pomoc!