Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Xenon Omega B 1998 Fabryczne HELA i licznik

Drzeń Rafał 15 Jul 2008 00:14 6048 9
Helukabel
 • #1
  Drzeń Rafał
  Level 22  
  Witam

  Mam problem z reflektorami. Jakiś miesiąc temu komputer pokładowy wywalił komunikat że coś nie tak ze światłami. Wtedy nie świecił lewy xenon (czasmi zaświecił czasami nie ale jak już zaświecił to świecił dopóki się nie wyłączyło) Rozebrałem i było na 12V "zielono". Teraz podobna sytuacja dzieje się z prawej strony ale nie zupełnie. Xenon się załącza trochę świeci i się wyłącza. Trzeba wyłączyć poczekać chwilkę i znowu się na ok 20-30 sekund załączy. Rozebrałem, ale konektory czyste. Rozebrałem przetwornicę też czysto./ Podłączyłem na stole. Po podaniu 12V startuje, podpinam miernik napięcie ok 70V i rośnie tak do 95-98 i wtedy się wyłącza. Przetwornicę słychać jak pracuje (w drugim reflektorze nie słychać jej wcale) i wydaje mi się że palnik też słychać. W momencie załączenia przetwornicy i wyłączenia błyska element ( na zdjęciu wygląda jak duża dioda biały z niebieskim napisem siemens 600 pod wejściem 12V) (starter albo dławik nie wiem co to. CZy może być to uszkodzenie żarówki że przeciąża przetwornicę i się wtedy wyłącza? Ewentualnie poproszę o jakieś sugestie. Pewnie najlepiej byłoby podstawić do tej przetwornicy drugi palnik ale w omie tak świetnie to się wyciągą że lepiej nie mówić.

  Dzięki z góry za pomoc i pozdrawiam


  Xenon Omega B 1998 Fabryczne HELA i licznik
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Helukabel
 • #2
  Pfemek
  Level 23  
  A napięcie mierzyłeś jak? Bez obciążenia? Zapłon żarówki xsenonowej odbywa się przy około 25kV więc jak to chcesz zmierzyć? Dopiero po zapłonie wartość napięcia spada do około 80V dla podtrzymania łuku. Podmień żarówki. Prawdopodobnie tylko one są uszkodzone...
 • Helukabel
 • #3
  Drzeń Rafał
  Level 22  
  Witam

  Może się nieprecyzyjnie wyraziłem co do pomiaru napięcia mierzyłem oczywiści z 2 3 sekundy po starcie żeby mi miernik nie odjechał. Wyciągłem drugi reflektor i popodstawiałem i się okazało że uwalona przetwornica. Bawił się ktoś w naprawę? Może jakaś pierdoła (jakiegoś elka wymienić :-).

  Pozdrawiam


  Moderated By Błażej:

  "Wyciągłeś" bo nie trzeba było daleko sięgać? Bo jakby było dalej, to już trzeba by WYCIĄGNĄĆ pewnie.

 • #4
  Drzeń Rafał
  Level 22  
  Dzisiaj doszedł mi jeszcze problem z licznikiem kilometrów. Wcześniej nie zwracałem na niego uwagi a dzisiaj zauważyłem że kręci się tylko ostatnia cyfra i to 10x szybciej niż powinna (razem z białą cyfrą dolnego licznika). Rozłożyłem i okazało się że ktoś majstrow (więc nie wiem ile moje nowe autko ma przejechane naprawdę). Poskładałem po partaczach do kupy i chciałby jakoś wysterować silniczek aby trochę pokręci aby się przed zmontowaniem upewnić że jest OK (wiertarki nie ma za bardzo jak dopiąć). Silnik ma 3 wyprowadzenia. Proszę o pomoc i pozdrwiam
 • #5
  Drzeń Rafał
  Level 22  
  Witam

  Przetwornica pojechała do serwisu HID. Po rozmowie z specjalistą od HID-ów opkazało się że zaobserwował bardzo dużo przypadków padania przetwornic w niedługim czasie po montażu automatycznych włączników świateł mijania. A ja u siebie jakieś dwa miesiące temu założyłem moduł skandynawski, a za dużo nią nie jeżdżę bo głównie drugiego auta używam. Co o tym sądzicie ???
 • #7
  Drzeń Rafał
  Level 22  
  WItam

  W uszkodzonej przy odpalaniu błyska kilkanaście razy bardzo szybko natomiast w sprawnej tylko 1 raz.

  Pozdrawiam
 • #8
  androot
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Drzeń Rafał wrote:
  WItam

  W uszkodzonej przy odpalaniu błyska kilkanaście razy bardzo szybko natomiast w sprawnej tylko 1 raz.

  Pozdrawiam


  Tak, błyska kiedy są podawane impulsy zapłonowe. Jeśli lampa lub w jakiś sposób przetwornica jest uszkodzona to błyska kilkakrotnie.
  Miałem taki przypadek w projektorze VPL-X600, że przetwornica "cykała", ale nie podawała impulsów zapłonowych na palnik.
 • #9
  autoas
  Level 42  
  Ja założyłem moduł" skandynawski ale z opóźnieniem, bo ten normalny włącza światła już, jak ciśnienie oleju wzrośnie, ale to następuje jeszcze w czasie kręcenia rozrusznikiem i jest duży spadek napięcie i "ksenon" potrafi zgasnąć
 • #10
  kopernik8
  Level 21  
  Witam!
  U mnie ten sam problem wystąpił również po założeniu modułu skandynawskiego.
  Z tym że padły mi obydwa ksenony. Zdemontowałem moduł i sytuacja się nie zmieniła, po paru minutach gaśnie lewy ksenon po chwili prawy, ciężko się jeździ takim samochodem.
  W serwisie chcą pchać nowe przetwornice gdzie koszt to około 900 PLN za sztukę ?(to jakaś herezja) Jako że przetwornice to przecież elektronika toteż czy zna ktoś sposób na naprawę przetwornic opla?