Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz całkowicie cyfrowy

MARCIN.SLASK 15 Lip 2008 14:16 678 3
  • #1 15 Lip 2008 14:16
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Kilka lat temu czytałem jako ciekawostkę o całkowicie cyfrowym wzmacniaczu (wejście sygnału cyfrowego i wyjście na głośniki również). Mam pytania, jaka to klasa wzmacniacza i czy są gotowe produkty (wzmacniacze takiej konstrukcji) do kupienia?

Pozdrawiam.

0 3
  • #2 15 Lip 2008 17:21
    Trafo888
    Poziom 17  

Nie istnieje coś takiego jak całkowicie cyfrowy wzmacniacz audio. Jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi. Wzmacniaczami "cyfrowymi" nazywa się potocznie np. wzmacniacze pracujące w klasie D. W takich wzmacniaczach sygnał wejściowy jest szatkowany z wysoką częstotliwością i podawany dalej na stopień końcowy. Pozatym jak niby chcesz zrealizować cyfrowo stopień końcowy podający sygnał na głośniki?

0
  • #3 15 Lip 2008 18:16
    Artur k.
    Admin grupy audio

Jak słusznie napisał mój przedmówca, wzmacniacze klasy D (i jeszcze T o czym kolega zapomniał) są potocznie zwane wzmacniaczami cyfrowymi.
    Wzmacniacze takie pracują impulsowo, czyli tranzystory końcowe pracują w dwóch trybach - w pełni otwarty lub w pełni zamknięty - można to porównać do cyfrowych stanów 0 i 1. Zapewne stąd wzięła się ich potoczna nazwa "wzmacniacze cyfrowe".

:arrow: Trafo888
    Stopień końcowy właśnie pracuje niejako cyfrowo - tylko w dwóch stanach.
    "Poszatkowany" sygnał zamieniany jest na swój pierwotny kształt w filtrze LC znajdującym się na wyjściu wzmacniacza mocy.

:arrow: MARCIN.SLASK
    Wzmacniacze klas D oraz T są powszechnie dostępne w sprzedaży.
    Coraz częściej spotyka się takie układy w mini oraz mikro wieżach. Są też produkowane estradowe wzmacniacze klasy D (np. Elmuz).
    Czy mają one wejścia SPDIF i jaka jest droga sygnału pomiędzy wejściem cyfrowym, a końcówką mocy - nie wiem.
    Nie mniej jednak takie urządzenia istnieją i mają się dobrze :)

Pozdrawiam

0
  • #4 16 Lip 2008 10:27
    Trafo888
    Poziom 17  

Artur k. masz całkowitą rację. Chodziło mi o to, że sygnał idący na głośniki ma już postać czysto analogową, bo niby jak inaczej.

0