Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wymiana podstawy pod licznikiem

15 Lip 2008 17:49 8542 15
  • Poziom 13  
    Witam przeprowadzam remont mieszkania w domu i ostatnio pojawił mi się problem. Mianowicie zmuszony jestem wymienić podstawę pod licznikiem a za bardzo nie wiem jak się do tego zabrać. Wiem że trzeba zgłosić w energetyce rozplombowanie licznika. Jaką też tablicę powinno się zamontować (mam jakąś ale ma parę ładnych lat).
  • Poziom 17  
    Jak masz starą instalację to lepiej z energetyką nie zaczynaj. Wystawią Ci nowe warunki. Wymiana przewodów na 3 żyłowe, różnicówka i bezpieczniki klapkowe.
  • Poziom 13  
    na taką ją wymieniłem wszystko zgodzenie z przepisami
  • Poziom 17  
    To idź do zakładu energetycznego i powiedz o co tobie chodzi. Wszystko Ci wytłumaczą, a deski pod liczniki są 2 rodzaje 1 fazowe i 3 fazowe. Kupisz w każdym sklepie instalacyjnym.
  • Specjalista elektryk
    Domek jednorodzinny czy blok?

Bardzo możliwe, że jeśli licznik jest w domu, to od razu nakażą Ci wyniesienie licznika na zewnątrz. Tzn. jeśli to domek, to na zewnętrzną ścianę, jeśli blok, to na klatkę.
    Ale nigdy nic nie wiadomo. Z resztą i tak kiedyś do tego dojdzie.

Ale mimo wszystko musisz zgłosić to do zakładu.
  • Poziom 13  
    Jest to dom jednorodzinny. Taka przeprowadzka z licznikiem to by napsuła trochę nerwów :(
  • Specjalista elektryk
    Bardzo prawdopodobne, że Ci to zlecą. Nie chcę straszyć :) , ale to mimo wszystko kiedyś nastąpi, chyba musiałbyś kupić skrzynkę na licznik (200-300 zł) , przewód od haku do skrzynki (zależy od długości, za metr około 15-20 zł)(jeśli przyłącze jest napowietrzne), zabezpieczenie przedlicznikowe (25 zł), przewód od skrzynki do rozdzielnicy domowej (5x10, coś około 15 zł/m) zatrudnić elektryka, żeby zmontował to wszystko, zgłosić przeniesienie licznika do zakładu, zrobić to i zaprosić panów do oplombowania licznika :)
    Ale na pocieszenie dodam, że jeśli przyłącze jest zrobione gołymi linkami, to na własny koszt wymienią ci na izolowane :)
  • Poziom 13  
    główne złącze jest na ścianie na zewnątrz budynku, licznik jest natomiast na korytarzu. Mówi się trudno tak czy siak muszę "zadrzeć" z energetyką bo nowej instalacji nie uruchomię. Raz kozie śmierć zobaczymy moze uda się bez boleśnie :wink:
  • Poziom 10  
    nie daj sie w konia zrobić ludze z energetyki nawet nie wiedzą że sa silniki wielofazowe jak masz sabezpiedzenia główne starego typ (tzw pion ) to dzwń do rejonu podaj stan licznika i wtedy bez problemu możesz odciąć ploby na zabezpieczeniach ale licznika nie ruszaj(troszkę walki z energetyką przeszedłem)
  • Poziom 20  
    Różnie Zakłady Energetyczne podchodza do tego tematu.Ja zadzwoniłem i poinformowałem iz robie remont mieszkania i bedę musiał zdjąc licznik.Energetyka wyraziła zgodę pod warunkiem ,że nie bedę przwprowadzał zmian w istniejącej instalacji (oczywiście wymieniłem wszystkie przewody jak i WLZ).Po tygodniu pojawił sie pan z Eneretyki i zaplombował licznik (koszt ok 35zł).Od kilku miesięcy troszke sie zmieniło , każde zgłoszone zerwanie plomby musi zgłaszć do Energetyki osoba uprawniona (wydatek ok200zł +35zł dla energetyki). Ale jak wyzej napisałem ,tak jest u nas w oddziele ENIONU.
  • Poziom 13  
    Dzięki za podpowiedzi tutaj wygląda to tak że trzeba mieć uprawnienia sep wtedy dzwoni się do energetyki i zgłasza zdjęcie plomb, później wymienia się kabelki i po całej zabawie znów telefon żeby ktoś przyjechał i zaplombował z powrotem. Koszt jednej plomby to ok.30zł Tak z ciekawości to czy wie ktoś czy podczas wizyty z energetyki sprawdzają całą nową instalację czy jak się to odbywa :?:
  • Poziom 20  
    To zależy od gościa z Energetyki , czy jest normalny czy karierowicz(wykrywca).
  • Poziom 13  
    Chciałem wiedzieć bo w jednym miejscu zrobiłem bubla, mianowicie w puszcze z włącznikiem światła złączyłem dwa kable w ten sposób że wszystkie żyły są w puszce (nie wiem jak to sie stało ale tak jest) i boję sie że podczas kontroli mogą sie doczepić. Reszta bez zarzutu. Ale mówi się trudno jakoś to będzie :wink:
  • Poziom 20  
    Spokojnie , puszek Ci nie bedą sprawdzać.
  • Poziom 13  
    Ufff dzięki za informacje
  • Poziom 13  
    Dzięki za pomoc i wszelkie informacje, sprawa załatwiona pozytywnie :wink: