Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Acer Aspire 5100, problem z dyskiem, wyłącza laptopa

hudyaspm 15 Jul 2008 19:44 5401 9
    hudyaspm
    Level 10  
    Witam kolegów.
    Mam problem z Dyskiem w Acerze (nie moim), po włożeniu nowego dysku po kilku sekundach laptop wyłącza się,
    oryginalnie był tam seagate 80GB 4200 obr, nowy to Seagate 120 5200obr, prąd pobierany przez dyski - stary 460mA, nowy 476mA,
    podobnie jest przy włączaniu laptopa bez dysku, też po kilku sekundach wyłącza się, (test z WD 120 GB 5200 obr prąd 550mA daje to samo, sprzęt się wyłącza)

aktualizacja Biosu nie pomogła,
    dziwnym jest fakt, że jak sprzęt postoi nie używany, to zpo włączeniu zanim się wyłączy wytrzyma kilkadziesiąt sekund,
    pomócie, bo już nie wiem co może mu być.
    pozdrawiam
    hudyaspm
    Level 10  
    Przyznam szczerze, że taka odpowiedź mnie zaskoczyłą, nigdu nie łączyłem chłodzenia procka z dyskiem, zasilanie raczej jest ok.

Dzwoniłem do serwisu, stwierdzili, że trzeba wymienić płytę główną na nową, według nich to może być wina że nowy dysk ma 8MB cache, prawde mówiąc sami nie wiedzieli co jest grane.
    hudyaspm
    Level 10  
    Procek się nie przegrzewa, wenylator pracuje płynnie na niezbyt wysokich obrotach.
    Jeżeli było bu jakieś pęknięcia, lub zimny lut, to nie działałby prawidłowo z dyskiem zamontowanym fabrycznie, a z nim śmiga bez problemu,

Podjerzewam, że może być problem z zasilaniem, skłaniam się do przeróbki i ręczne wpięcie zasilania dysku prostu z któregoś portu USB. Ciekaw jestem czy to coś pomoże.
    misiupan
    Level 35  
    Witaj , mogłeś w pierwszym poście napisać ,że po włożeniu starego dysku komputer działa poprawnie , nie wiem w takim razie jak ci pomóc , jedynie może coś by dało jakby założyć zworkę w dysku ustawiając go na slave lub lepiej na cable select - być może problem polega na tym że ,, gryzie'' się z napędem cd , mają takie samo przerwanie itp... , łatwiej wyjąć napęd cd i bez niego włączyć laptopa z nowym dyskiem na pokładzie . W napędzie cd można ustawić cable select też zworką ,ale należy otworzyć napęd i tą zworkę zlutować , gdyby nie pomogło ustawienie zworki w dysku .Innych pomysłów nie mam.
    hudyaspm
    Level 10  
    Niedawno testowałem różne ustawienia dysku SL,CS,MA, nic nie pomaga, stary dysk wykrywany jest jako master.

Przymierzałem się do wyciągnięcia nagrywarki, ale nie wiem, jak w tym sprzęcie się ją wyciąga, obejrzałem go dokładnie z każdej strony i nie mogę znaleźć blokady (śrubki), a właścicielka nie chce dopuścić do demontowania obudowy, chyba, że trzeba ściągnąć zaślepkę napędu i może tam jest jakiś zatrzask, przyznam, żę mój DELL jest pod tym względem o niebo przyjemniejszy.
    hudyaspm
    Level 10  
    mam taką kieszeń, ale chodziło o przyśpiezenie go, jednak większe obroty i bufor znacznie dopalają system gdyby nie to, już dawno dałbym sobie spokój.
    hudyaspm
    Level 10  
    I znalazłem rozwiązanie.
    Acery bardzo się grzeją pod czystym systemem, czytaj DOS. Podczas ładowania systemu procek działą z max prędkością, nie obniżaną w żaden sposób, przez to osiąga extremalne temperatury.

Po jakimś czasie zawsze zabrudzi się radiator i chłodzenie nie daje rady, Najbardziej mnie zadziwia fakt, że pod windą jest ok. a tu takie cuda się dzieją...

Rozwiązanie jest proste, trzeba się do niego dostać, czyli za klawiaturą przed ekranem po bokach są dwie osłonki, mniej więcej od zawiasu ekranu do brzegu obudowy, trzba ja delikatnie na bok odsunąć, wtedy pojawią się śrubki, po odkręceniu pozostanie podważenie reszty osłony wiatraka i radiatora, tu trochę delikatności ze dwa małe płaskie śrubokręty, bo jak prawie każdy laptop, wszystko trzyma się na zatrzaskach, trochę stresu i widzimy radiator.

Przed przystapieniem do następnego kroku musimy się upewnić, że mamy trochę pasty termoprzewodzącej. Pasta musi być dobra, czyli najdroższa, niestety procki AMD lubią dobrą pastę.

Jeżeli nie posiadasz pasty, możesz spróbować tylko okręcic osłonę wiatraka, ale jeżeli to czytasz, to pewnie oryginalana pasta już dość mocno podeschła i warto ją wymienić, nowa pasta do 20zł za tubkę na 10 użyć (przy tego typu procku).

teraz trzeba go odkręcić, schodzi cały moduł, moduł trzyma się na czterch śrubach, które dociskają sprężyny do radiatora, tu trzeba trochę ostrożności, każdą śrubę po pół obrotu, by nie ukruszyć rdzenia, po chwili mamy procka na wierzchu, teraz trzeba go wyczyścić (koniecznie) ze starej pasty, pozostawienie zaschniętej pasty na procku może spowodować, że procek może się ukruszyć podczas zakładanie ponownie radiatora, ja polecam środki do elektroniki, lub spirytus czysty.

pozsotanie rozebrać moduł, wyczyścić - pędzelek, odkurzacz, potem wyssać odkurzaczem kurz ze wnętrza laptopa - tak profilaktycznie 8)

poskładać w odwrotnej kolejności i Acer jak nowy :D

Jeżeli komuś uratowałem laptopa to prosze o punkcik, pozdrawiam