Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SEE Electrical i rysowanie schematów

15 Lip 2008 21:19 12129 5
  • Poziom 12  
    Mam kilka pytań odnośnie rysowania schematów zasadniczych automatyki. Obecnie używam See Electrical firmy IGE XAO. Namówiłem szefa na zakup tego programu bo do tej pory firma używała Auto Cad, który do rysowania schematów elektrycznych jest tak samo użyteczny jak młotek :) tzn. nie ma żadnych powiązań między rysunkami. Ok ale do rzeczy o co mi chodzi:

Chciałbym utworzyć wszystkie nasze istniejące schematy w See Electrical wg najnowszych standardów. Wiem że ostatnio żadna norma dotycząca symboli nie obowiązuje ale chciałbym się czegoś trzymać.

I. Czy ktoś może mi powiedzieć czy jest sens używania funkcji i lokalizacji np A1 C1 i jak to się ma w praktyce?

II. Jak tworzyć nowe symbole ponieważ istniejąca biblioteka jest bardzo uboga i posiada podstawowe symbole. Nie chodzi mi przy tym w jaki sposób w programie tworzyć symbole ale jak je klasyfikować? Np. na istniejących schematach w firmie wiele rysunków jest przeplatanych blokowym symbolem użądzenia i jego fizycznym wyglądem. Mam dużo połączeń RS232 i Sieciowych i jak je w takim wypadku rysować na schematach tak żeby były zgodne z bazą danych jaką tworzy see electrical.

III. Czy mam jakoś specjalnie pogrupować te schematy i jak najlepiej to zrobić bo w istniejących jest bałagan.

IV. Jak najlepiej utwożyć symbol urządzenia ww SEE tak żeby móc rozdzielić jego poszczególne wej/wyj ale żeby pozostawał widziany jako jeden element?

Wiem że mógłbym poprostu przerysować istniejące schematy i nie zawracać sobie tym głowy ale nie o to chodzi chciałbym się przy tym jak najwięcej nauczyć i po to właśnie kupiłem See Electrical. Dla ułatwienia załączam screeny starych schematów. Z góry dziękuję za pomoc.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 14  
    witam
    ja zakupiłem oryginalny program w firmie w Krakowie,
    dodatkowo otrzymałem dwa podręczniki z opisem co jak,oraz po
    zawarciu umowy serwisowej mogę korzystać z pomocy online
    koszt jak za normalne połączenie telefoniczne
    ponadto zassałem program demo z francuskiej strony i pobrałem
    plik z symbolami jest ich tam wiele więcej niż w polskiej wersji
    pozdrawiam
    uki_12
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 13  
    Witam
    Szkoda bo to już tak zwana "musztarda po obiedzie" . Ja testowałem ten program ale zdecydowałem się na Pcschematic , można go pobrać bezpłatnie ze strony firmy ""Informik"" . Jest moim zdaniem bardziej funkcjonalny i zdecydowanie prostszy w obsłudze.
    Można używać bezpłatne demo w pełnej wersji do 40 elementów , proszę pobrać i sprawdzić , no i zdecydowanie tańszy od SEE.
    Naprawdę polecam i wszystkiego dobrego życzę , TJordan
  • Poziom 11  
    I Czy ktoś może mi powiedzieć czy jest sens używania funkcji i lokalizacji np A1 C1 i jak to się ma w praktyce?

Ad. I. Lokalizacja określa miejsce zainstalowania np. Szafa 1, funkcja określa do czego dany podzespół jest przeznaczony. Jest na to norma.

II. Jak tworzyć nowe symbole ponieważ istniejąca biblioteka jest bardzo uboga i posiada podstawowe symbole. Nie chodzi mi przy tym w jaki sposób w programie tworzyć symbole ale jak je klasyfikować? Np. na istniejących schematach w firmie wiele rysunków jest przeplatanych blokowym symbolem użądzenia i jego fizycznym wyglądem. Mam dużo połączeń RS232 i Sieciowych i jak je w takim wypadku rysować na schematach tak żeby były zgodne z bazą danych jaką tworzy see electrical.

Ad. II. Proszę przesłać jakiś przykład na mój e-mail. Sprawdzę o co chodzi. Ogólnie wydaje się że symbole które Pan potrzebuje albo mam, albo są łatwe (prostokąty z końcówkami).

III. Czy mam jakoś specjalnie pogrupować te schematy i jak najlepiej to zrobić bo w istniejących jest bałagan.

Ad. III. Jeśli ma Pan duże projekty - powyżej 150 schematów, to dobrze znaleźć klucz do organizowania schematów. i tu się kłania odpowiednie oznaczanie symboli zgodnie z normą na oznaczenia.

IV. Jak najlepiej utwożyć symbol urządzenia ww SEE tak żeby móc rozdzielić jego poszczególne wej/wyj ale żeby pozostawał widziany jako jeden element?

Ad. IV. Proszę sobie pobrać z naszej strony trochę wyłączników z zestykami dodatkowymi. Jeśli nie ma Pan hasła, proszę o e-maila. jozef.koczor...gmail.com
  • Poziom 16  
    Chciałem zapytać czy nie znacie jakiegoś programu do tworzenia schematów sterowania i automatyki (styczniki, przekażniki itp ) z możliwością symulacji. W tamtym roku na praktyce robiłem w jakimś programie który to spełniał tylko nie wiem jak się on zwał
  • Poziom 11  
    Moim zdaniem, nie ma profesjonalnego programu do symulacji na podstawie schematów: problem polega na tym, ze de facto trzeba by zasymulować działanie nie jednego schematu - lecz całego projektu elektryki i to w powiązaniu ze sterownikami oraz projektem automatyki.
    Do tego dochodzą problemy z charakterystykami nieliniowymi.