Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Windows XP i BIOS nie widzi DVD-ROM-u i nagrywarki DVD

ekopunx 16 Jul 2008 05:45 18454 11
    ekopunx
    Level 10  
    Mam problem ze stacją dysków DVD-Rom i nagrywarką DVD. Obie stacje nie są widziane przez System Windows XP i przez BIOS. Przestały być widoczne po wymianie spalonego zasilacza. Wcześniej wszystko działało poprawnie. Sprawdzałem połączenia, nawet wymieniłem taśmę. Oba napędy zachowują się tak jakby było z nimi wszystko w porządku, po naciśnięciu przycisku na ich obudowie wysuwają kieszeń, przyjmują płytę słychać ze pracują, dioda na ich obudowie się świeci, ale płyt nie odczytują i komputer ich nie dostrzega. Proszę o pomoc, jak poradzić sobie z tym problemem.
    Bartek_Arabski
    Level 19  
    Sprawdź na:

1. Innej taśmie
    2. Innym kontrolerze
    3. Innym komputerze
    opiate
    Level 17  
    Witam,

Możesz spróbować zmienić literę napędów, Start>Ustawienia>Panel sterowania>Narzędzia administracyjne>Zarządzanie komputerem>Zarządzanie dyskami. Najlepiej na jakąś odległą.
    User removed account
    User removed account  
    Pitaquo
    Level 13  
    Marcin230 wrote:
    Możliwe też, że poprzedni zasilacz zabił napędy.

Gdyby napędy były spalone przez stary zasilacz to by nie pracowały w ogóle, a jak autor poinformował, wszystko co wymaga zasilania działa. Więc ja bym wykluczył tą diagnozę. Możliwe że zasilacz coś uszkodził w płycie gł i kontroler wysiadł. Osobiście podpoiłbym napędy w miejsce dysku twardego i zobaczył w biosie czy je widzi. Pzdr
    User removed account
    User removed account  
    ekopunx
    Level 10  
    Napędy są dobre, sprawdziłem na innym komputerze, taśma też jest w porządku.
    Wymieniony zasilacz to RAIDMAX RX-450K 450W ATX12V
    Zworki w obu napędach ustawione są na cable select.
    Niestety nie mam możliwości podpiąć napędów tam gdzie twardy dysk, ponieważ napędy są połączone z płytą główną taśmą, a twardy dysk podpięty jest kablem SATA.
    Mam płytę główną Asus PTGD1-LA, na niej nie ma tez dodatkowych gniazd by podpiąć i wypróbować w innych miejscach.
    Czekam na podpowiedzi co mogę dalej robić by rozwiązać problem nie działających napędów.
    User removed account
    User removed account  
    ekopunx
    Level 10  
    Marcin230 wrote:
    Zmień ustawienie zworek na Master Slave. Master dla napędu na końcu taśmy, Slave dla napędu w środkowej wtyczce.

Zmieniłem ustawienie zworek na Master dla DVD R/RW, podpiąłem na koncu taśmy i na Slave dla DVD-ROM, podpiąłem w środku taśmy.
    Po włączeniu komputera wszystko w porządku BIOS widzi oba napędy i system też widzi, płyty grają, ale do czasu, wykonałem procedurę wyłączania poprzez Start, Turn Off Computer, Turn Off i komputer zamiast wyłączyć się wykonuje restart.
    Po tym napędów znów nie widać w BIOS, nie widzi tez ich system.
    Pomaga jedynie wyłączenie komputera wyłącznikiem z tyłu obudowy przy zasilaczu, po ponownym włączeniu zasilania komputer znów widzi napędy.
    User removed account
    User removed account  
    ekopunx
    Level 10  
    Z podmianą zasilacza będzie większy problem, nie mam odpowiedniego w domu, chyba raczej nie może być jakikolwiek z innego komputera?

Kupił bym nowy, gdyby diagnoza była w stu procentach pewna.
    Jakie mogą być jeszcze przyczyny, znikających napędów.

Dziękuje za wszelką pomoc i pozdrawiam.
    User removed account
    User removed account