Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trzask głośnika w subie (No name) + buczenie

16 Lip 2008 18:12 2380 14
  • Poziom 20  
    Witam, ponieważ nie jestem doświadczonym elektronikiem zwracam się o pomoc do Was. Mój problem polega na tym, że subwoofer buczy nawet przy ściszeniu na max. Podejrzewam, że winny jest kabel sygnałowy, ponieważ po odłączeniu go, buczenie jakby było znacznie mniejsze, praktycznie niesłyszalne. Natomiast drugim problem który mnie irytuje jest trzask głośnika po wyłączeniu zasilania suba. Wygląda to tak: kiedy włączam suba zaraz zaskakuje przekaźnik i włącza się głośnik, praktycznie opóźnienie niezauważalne. Natomiast po wyłączeniu zasilania, słychać trzask w głośniku i po około 2sek. słychać jak przekaźnik rozwiera. Moim zdaniem powinno być na odwrót, że podczas włączania przekaźnik załącza się z opóźnieniem, a przy wyłączeniu rozwiera w tym samym momencie co wyłączenie suba, aby właśnie zapobiec owym trzaskom głośnika. Rozebrałem suba i zauważyłem "coś" dziwnego w okolicy elektrolitów. Nie wiem czy wylały czy jest to po prostu klej. Z tego co mi wiadomo wylane kondensatory śmierdzą, a tu nic nie śmierdzi. Proszę o pomoc głównie w tym drugim problemie dotyczącym trzasku głośnika. Co ewentualnie można zrobić z tym.
    Trzask głośnika w subie (No name) + buczenie

W tytule postu należy podać markę i model urządzenia o którym mowa.
    Regulamin p.11
    Proszę poprawić.
    [Art]
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 19  
    To co się wylało nie wygląda na klej ;/
    Za dużo tego i w byle jakich miejscach

a z tym włączaniem to na odwrót rzeczywiście powinno być że włącza się z opóźnieniem

U mnie jest tak że jak włączam przełącznikiem to za chwile dopiero gra muza
  • Poziom 20  
    Szymciosek napisał:
    To co się wylało nie wygląda na klej ;/
    Za dużo tego i w byle jakich miejscach

a z tym włączaniem to na odwrót rzeczywiście powinno być że włącza się z opóźnieniem

U mnie jest tak że jak włączam przełącznikiem to za chwile dopiero gra muza

U mnie w amplitunerze jest identycznie jeżeli chodzi o załączanie kolumn. Dlatego wnioskuje, że coś z tym subem jest nie tak.

Zastanawiam się czy może to być winna tych elektrolitów. Dodam jeszcze, że poza tymi dwoma jest jeszcze jeden, obsmarowany tym "czymś", który jest połączony z przekaźnikiem. Ogólnie wizualnie te kondziorki wyglądają na ok, nie są spuchnięte, tylko niepokoi mnie to coś co jest pod nimi.
    Czy ewentualna wymiana tych kondensatorów może pomóc?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 20  
    Dzięki za zainteresowanie, czekam jeszcze na inne opinie. Mimo wszystko jutro zakupie w/w elektrolity i je wymienię.
  • Poziom 27  
    Aby zlikwidować buczenie zmien kondensatory filtrujące na takie o większej pojemności a ta wydzielina to klej.
  • Poziom 20  
    A co z tym trzaskiem głośnika podczas wyłączania zasilania?
  • Poziom 27  
    Jak miałem kiedyś subwofer 5.1 też tak miałem zbytnio się nad tym nie zastanawiałem czym to jest spowodowane. Może to już wina konstrukcji niektórych subwoferów czasami na elektrodzie widzę projekty opóźniacz włączania sygnału na głośniki dzięki temu głośniki dostają sygnał chwilę po włączniu wzmacniacza.
  • Poziom 20  
    darek23422 napisał:
    Jak miałem kiedyś subwofer 5.1 też tak miałem zbytnio się nad tym nie zastanawiałem czym to jest spowodowane. Może to już wina konstrukcji niektórych subwoferów czasami na elektrodzie widzę projekty opóźniacz włączania sygnału na głośniki dzięki temu głośniki dostają sygnał chwilę po włączniu wzmacniacza.

Ale tam dokładnie jest taki układ, tj. załącza głośnik z lekkim opóźnieniem, ale rozłącza nie tak jak powinien. Po wyłączeniu zasilania powinien rozewrzeć od razu, a on jeszcze trzyma jakiś czas. Wystarczający na tyle, żeby pojawił się trzask w głośniku.

Przypominam o konieczności wykonania polecenia moderacyjnego z pierwszego postu.
    Regulamin p.6
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 13  
    Witam co do opóźnienia załączenia głośnika, to radzę sprawdzić ten kondensator co masz przy przekaźniku, najlepiej wymienić na nowy o takiej samej pojemności, i rezystor połączony z nim w szereg, który jest odpowiedzialny za ładowanie tego kondensatora. Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    rusekwronki napisał:
    Witam co do opóźnienia załączenia głośnika, to radzę sprawdzić ten kondensator co masz przy przekaźniku, najlepiej wymienić na nowy o takiej samej pojemności, i rezystor połączony z nim w szereg, który jest odpowiedzialny za ładowanie tego kondensatora. Pozdrawiam.

Postaram się wymienić je. Wygląda to tak jak pisałem wcześniej. Załącza się z około 0.5sek opóźnieniem, natomiast wyłączenie (po odłączeniu zasilania) trwa około 2-3sek. Tak jakby trzymał go jeszcze kondensator.

Do moderatora: Niestety nie wiem co to za model i marka suba, bo brak na nim tabliczki.
  • Poziom 13  
    Jeśli chodzi o buczenie, to owe buczenie może być efektem złej jakości kabla sygnałowego, lub sygnał w kablu może być zakłócony przez np. kabel sieciowy.
  • Poziom 20  
    scythe1123 napisał:
    Jeśli chodzi o buczenie, to owe buczenie może być efektem złej jakości kabla sygnałowego, lub sygnał w kablu może być zakłócony przez np. kabel sieciowy.

Tak, dokładnie tak jest, bo już sprawdzałem z innym kablem. Dopiero w weekend będę miał czas podjechać i kupić nowy.

Gdzieś kiedyś widziałem jakieś filtry na kable audio, ale nie wiem co to było. Może ktoś ma pojęcie co to mogło być?

Co do przekaźnika, to problem już rozwiązany. Przysiadłem tak dokładniej do tego suba i zacząłem "studiować" ścieżki na płytce i okazało się, że przekaźnik jest za kondensatorami filtrującymi i to one podtrzymują go jeszcze jakiś czas po wyłączeniu zasilania. Swoją drogą dość głupie rozwiązanie wstawiać przekaźnik za filtrami - moim zdaniem mija się to z celem.

Także jeśli ktoś wie, co to mogły być za filtry to proszę o ewentualne info. Jeśli nie to temat uważam za zamknięty.

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Weź daj dodatkowy mostek Graetza za trafo tam gdzie masz uzwojenie o napięciu max 24V, i potem dajesz jako filtr zamiast tych dużych kondzi (czyli odłączasz cały układ filtrujący napięcie od tego opóźniacza załączenie, najlepiej przerwij jakoś ścieżki co idą od kondensatora tego dużego do tego układu) dajesz kondensator o malej pojemności: 47uF i stabilizator 12V. Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Ok jeszcze raz dzięki wszystkim.

rusekwronki już leci do Ciebie 3pkt.