Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

President JACKSON nie działa nadawanie, odbiór

PLEXI 16 Jul 2008 22:56 8754 44
    PLEXI
    Level 24  
    Witam
    Mam radyjko jak w temacie , kupiłem je uszkodzone, nie grzebane, na początku nie zaświecała się dioda TX po naciśnięciu nadawania, usunąłem tą usterkę spalony był tranxystor TR33, wymieniłem go i dioda TX zaczęła działać poprawnie.
    Ale wydaje mi się że straciłem odsłuch ponieważ szum jest ale nikogo jakoś nie słuchać.
    Ponadto przy włączeniu radia odsłuch w głośniku- szum pojawia się dopiero po 2 sekundach.
    Po naciśnięciu nadawania nic się nie dzieje tzn. S-meter się nie wychyla, oczywiście z radia nie wychodzi żadna moc.
    MRF 477 oryginalny sprawny, co do tranzystora 2SC 2166 mam podejrzenie, ponieważ miedzy badając do między bazą a emiterem jest ok i między bazą a kolektorem też, ale nie wiadomo dlaczego jest jeszcze przejście między emiterem a kolektorem - około 610 na mierniku diod.
    Zasatanawia mnie jeszcze jedna rzecz, mianowicie dioda oznaczona na schemacie jako D24 strasznie się grzeje, wymontowałem ją i sprawdziłem , na wygląda na dobrą, jej symbol na schemacie to XZ 074, napięcie na diodzie jest równe 7,98V, odpowiada ona za zasilanie syntezy.
    Moje pytanie , na jakie napięcie jest ta dioda zenera ponieważ chciałbym ją podmienić ale nie wiem na jaką.
    Ponadto czy macie jakieś sugestie co do podejrzanego 2SC2166 oraz tego odsłuchu który pojawia się dopiero po 2 sekundach od włączenia radia.

Dodatkowo na kanałach od 1 do 8 nie ma odsłuchu wogóle,nic nie szumi.

Pozdrawiam i czekam na podpowiedzi :)

Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

Dodam ze soalona była dioda D15 czyli 1N4148, maiła zwarcie, wymieniłem ją ale nadal bez zmian.

Dodano po 1 [godziny] 39 [minuty]:

Jest jeszcze jeden objaw jaki udało mi się ustalić, mianowicie po naciśnięciu klawisza MOD/S RF na FM LSB i USB przy dmuchnięciu w mikrofon wskazówka wychyla się czyli mikrofon mam sprawny, ale na AM wskazówka od modulacji nie wychyla się.
    Podkreślam opisuję zachowanie się miernika przy wciśniętym klawiszu MOD.
    Nadawania nie ma w żadnym położeniu na żadnej bandzie
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    PLEXI
    Level 24  
    Po dalszych oględzinach radia znalazłem jeszcze spalony tranzystor TR38 2SC2086, miał zwarce mięcdy emiterem a kolektorem. wymiana nic nie pomogła.
    Nadal brak odsłuchu na kanałach 1 do 8 i brak nadawania na jkimkolwiek kanale, podejrzewam , że może być uszkodzona synteza MC 145106, lub układ przełączający nadawanie- odbiór BA715. Czekam na jakieś sugestie.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    Thaed
    Level 17  
    XZ074 --> ZENERKA 7,4v/1W, możesz podstawić 7V5
    Brak kanałów 1-8 --> sprawdź diody w matrycy i sumatory IC6, IC7
    Brak nadawania - sprawdź oscyloskopem/sondą w.cz./ czy masz przy nadawaniu przebieg na 9 pinie IC8 i po kolei na poszcególnych stopniach nadajnika.
    MRF477--> sprawdzenie na przejścia jest nie do końca miarodajne - duża ilość "malowanek" :(
    Czy diody D501, D502 - te montowane na końcówce i driverze są sprzwne?
    Pozdrawiam
    PLEXI
    Level 24  
    Diody D501 i D502 sprawne.
    Znalazłem na schemacie jeszcze jedna diodę typu XZ 074, jest to dioda D69 też jest uszkodzona ponieważ wogóle nie stabilizuje napięcia, przez co na punkcie COM 8V mam 13 V :(
    W poniedziałek kupię diody i wymienię.
    MRF 100% oryginalny ponieważ radyjko nigdy nie było naprawiane ani otwierane, kupiłem je z pewnego źródła.
    Znalazłem jeszcze dwa przebite kondensatory C199 i C203.
    Coś mi się wydaje , że radyjko jest po burzy:(

Powiedz mi kolego co myślisz o tym 2SC21`66 o którym pisałem wcześniej, ponieważ według mnie to jest on uszkodzony:(

Pozdro i czekam na info ofdnośnie 2SC2166

Wponiedziałek dam znać jak radyjko zachowuje się po wymianie tych dwóch diod zenera.
  • Helpful post
    Thaed
    Level 17  
    2SC2166 wg mnie jest do wymiany - wg datasheeta nie ma on diody usprawniającej EC więć przejście wskazuje na uszkodzenie złącza. I od razu Ci powiem, że zdobycie tego tranzystora aktualnie graniczy z cudem:( - sam bezskutecznie szukam od 3 tygodni natykając się na wyłacznie na "malowanki"- łódzki TME, krakowskie Cyfronika i Monster, podbnie krakowska giełda elektroniczna. Jadąc na zakupy zrób sobie tester wg SP8JUX -
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic84610.html
    Jak gdziesz dostaniesz działające to daj znać:)
    PLEXI
    Level 24  
    Witam.
    Diody D24 i D69 typu XZ 074 wymienione, odsłuch jest na wszystkich kanałach :)
    2SC2166 jeszcze nie mam na wymianę , ale myślę , że koło środy będę miał, jest jeszcze jedne problem, który umknąl w ty gąszczu broblemów które napisałem,
    mianowicie na AM i wciśniętym klawiszu MOD S-METER nie wychyla się , na innych modulacjach działa poprawnie- bmuchnięcie w mikrofon i wskazówka wychyla się , na odsłuchu S-METER zachowuje się poprawnie , czyli wygląda na to , że nie mam modulacji w AMach tak ??
    Pozdrawiam i czekam na dalsze podpowiedzi co do modulacji w AM
  • Helpful post
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Modulator szeregowy. TR51 bodajże. Duży tranzystor na bocznej ściance radia obok gniazda zasilania.
    Michał
    PLEXI
    Level 24  
    Michał jedyny duży tranzystor blisko gniazda zasilania jaki znalazłem to według schematu to TR501 2SA473.
    Czy o ten tobie chodziło? jest on przykręcony to obudowy razem z układem
    IC501 uPC1242H , tranzystor sprawdziłem , jest ok
  • Helpful post
    Thaed
    Level 17  
    Plexi, zgadza się to ten tranzystor, sprawdź jeszce TR 34
    PLEXI
    Level 24  
    TR 34 sprawny, a przynajmniej był sprawny, obok jest dioda D69 ona była walnięta, już ją wymieniłem .
    Popołudniu przejrze jeszcze wszystko w tej gałęzi i napiszę co i jak.
    Mam jeszcze jedno pytanie , narazie nie mam 2SC2166 , na próbę podłożyłem 2SC3117 i gdy nacisne mikrofon, to w dwie sekundy robisie tak gorący , że możnaby na nim jajecznicę usmażyć :(
    MRF sprawny. co mogłoby być nie tak?
    Kondensatory w obrębie końcówek nadawania ok.
  • Helpful post
    Thaed
    Level 17  
    Po pierwsze- bez zamocowania na radiatorze to nawet 2SC2166 będzie gorący, po drugie - 2SC2166 ma prąd kolektora 4A, a 2SC3117 - 1,5A, no i oczywiście pozostaje kwestia ustawienia prądów spoczynkowych - przecież ten 2SC3117 ma inną charakterystykę. Nie napisałeś czy miałeś moc na wyjściu... - testujesz na sztucznym obciążeniu?
    PLEXI
    Level 24  
    Testuje na antenie od mobila.
    Acha , no to wszystko wyjaśnia dlaczego tranzystor zrobił się gorący.
    Mocy na wyjściu nie było -wskazówka na Smetrze nawet nie drgnęła, ale dzis po pracy podłączę Watomierz i juz będziemy mieli 100% pewności co do mocy wyjściowej.
    Właśnie propo prądów spoczynkowych, jaką wartość powinny mieć dla 2SC2166 i jaką dla MRF477 ?
    Pozdro
    Thaed
    Level 17  
    A jaki masz SWR na niej? Prąd spoczynkowy dla 2SC2166 - 50 mA, a dla MRF477 -80 mA.
    PLEXI
    Level 24  
    SWR na antenie 1.1, oczywiście przy podłączonym innym radiu.
    Zamiast 2SC2166 podstawiłem 100% sprawny - bo wymontowany z działającego CB 2SC2078.
    Oczywiście nadawania nie ma , a na watomierzu wskazówka ani nie drgnie , obojętnie cyz mam podłączoną antenę , czy rezystor 50 ohm.
    Prądów spoczynkowych nie ustawiałem, teraz wyjaśnię dlaczego:
    Mianowicie w tylnej części płytki jest taka zwora która łączy punkty TP6 TP7 TP8
    na zworze TP8 mam zasilanie , TP6 zgodnie ze schematem to zasilanie kolektora tranzystora TR503,
    a punkt TP7 to zasilanie kolektora tranzystora TR502.
    Obojętnie czy zwora jest włożona czy nie, czy też włączam zamiast zwory amperomierz miedzy punkt TP8 a TP6 i między TP8 a TP7 to przez amperomierz nie płynie nawet 1mA , a cały prąd pobierazny z zasilacza przez radio też się wogóle nie zmienia , czy zwora jest czy jej nie ma.
    Co dziwne , przy wciśniętym nadawaniu prąd pobierany przez radio jest równy 2,7A ale z radia nie wychodzą nawet miliwaty :(
    Koledzy , co robić?

Pozdrawiam
    Thaed
    Level 17  
    Prądy spoczynkowe tranzystorów w końcówce mocy ustawiasz przy nadawaniu, całą procedurę masz tutaj: http://malzev.tripod.com/cb-radio/jack_tra.htm 2SC2078 przykręc do radiatora ( oczywiście przez podkładkę izolacyjną) bo inaczej go usmazysz:) Diody D501 i D502 też mają być na swoich miejscach bo odpowiadają za zmianę charakterystyki w funkcji temperatury.
    PLEXI
    Level 24  
    Tak tak, wiadomo :) że diody są związane z temperaturą , oczywiście 2SC2078 przykręcony do radiatora, przez podkładki izolujące i tulejki!

Dziękuję za linki , poczytam i jutro będę walczył ze sprzętem, więc jutro dam znać co i jak.
    Kolega Thaed pisał o oscyloskopie , żeby sprawdzić przebiegi niestety nie mam oscyloskopu w domku, więc muszę pewne rzeczy robić troszkę na ślepo :(
    Thaed
    Level 17  
    Przy braku oscyloskopu możesz użyć sondy w.cz. - najprostsza zrobiona na diodzie germanowej i kondensatorze - sprawdzisz dokąd dochodzi Ci w.cz w torze nadajnika.
  • Helpful post
    birband
    Level 23  
    W załączonym linku masz takie pozycje jak: "Transmitter portion i receiver portion". Znajdziesz tam punkty pomiarowe wraz z wartościami jakie tam powinny występować. I jeszcze jedno - musisz postępować w sposób przemyślany i sukcesywnie uruchamiaj poszczególne układy. Proponuje wpierw uruchomić m.cz. Potem reszta odbiornika. Jak z tym się uporasz zabierz się dopiero za nadajnik. Dlatego to pisze bo skakając po różnych miejscach nigdy nie dojdziesz do ładu z tym CB.
    PLEXI
    Level 24  
    Ok poszukam jakiegoś schematu na sondę w.cz.

Z odbiorem jest już wszystko ok, odsłuch jest na wszystkich bandach, na każdym kanale, jedyne co mnie teraz trapi to jak sądzę po S-metrze brak modulacji AM , ponieważ przy wciśniętym klawiszu MOD wskazówka wychyla się przy dmuchnięciu w mikrofon na USB LSB I FM, natomiast na AM leży martwa, co sugeruje brak modulacji w AM no i brak nadawania .
    OK zacznę od ustawiania prądów spoczynkowych w stopniu końcowym, postaram się złożyć jakąś sondę w.cz. i będę badał co i jak, ale to zrobię jutro - w środę ponieważ dziś niestety nie dam rady się tym zająć.
    Bardzo dziękuję za podpowiedzi.
    Pozdrawiam
    Grzesiek
    PLEXI
    Level 24  
    Witam. :)
    Skonstruowałem dziś sondę w.cz. Sonda działa poprawnie.

Poszedłem tropem aby zlokalizować czy w.cz. wychodzi z układu TA 7320 (pin 9) niestety w.cz. z 9nózki układu nie wychodzi.
    Okazało się , że przed rezystorem R253 jest zasilanie w trakcie wciśniętego nadawania, niestety za rezystorem tylko około 0,5V.
    Rezystor R253 100ohm sprawny, wymontowałem układ IC8
    czyli TA 7320 okazało się , że między 1 (Vcc) a 5(GND) rezystancja układu wynosi 10 Ohm.
    Czyli spalony jest układ TA 7320 , zamówię nowy w internecie założę i dam znać o efektach.
    Pozdrawiam i dziękuję za okazaną pomoc,
    Proszę czekajcie na dalsze info ode mnie.
    Pozdrawiam
    PLEXI
    Level 24  
    Witam.
    Po wymianie TA7320 nic za bardzo się nie zmieniło , modulacji w AM nadal brak , no i oczywiście nadawanie też nie działa.
    Mam jeszcze jedno pytanie , jakie wskazanie powinienem mieć na mierniku gdy podłączę sondę w.cz. do 9 nóżki owego układu? ponieważ przedtem nie było nić , a teraz mam tam jakieś mV.
    Pozdrawiam
    birband
    Level 23  
    Jak wcześniej już podawałem linka do strony tak i teraz proponuje zajrzeć tu:http://malzev.tripod.com/cb-radio/block_ja.gif.
    Masz tam schemat blokowy z którego wynika, że TR10 jest przełącznikiem modulacji AM. I tu bym szukał Twoich problemów. I korzystaj ze schematów które Ci podsuwamy.

I jeszcze jedno PTT przełącza IC4
    Pozdrawiam.
    Thaed
    Level 17  
    Sygnał na pin 9 TA7320 pojawia się w momencie nadawania, jak go masz to, tak jak pisałem wcześniej - sprawdzaj po kolei sondą w.cz.stopnie PA.
    Pozdrawiam
    PLEXI
    Level 24  
    Ok ok , wiem , że w trakcie nadawania, ale jakie powinienem mieć wskazanie na mierniku ?
    np. 100mV , albo 0,5V ??
    a może więcej niż 1V?
    Dlatego zadałem pytanie jakie napięcie powinno być na 9 nóżce TA7320 w trakcie nadawania. :)
    Pozdrawiam
    Thaed
    Level 17  
    A skąd wiesz co pokazuje Twoja sonda w.cz - przecież nie jest wykalibrowana? Na 9 pinie oscyloskop wykazuje ok. 100 mVpp.
    Pozdrawiam
    PLEXI
    Level 24  
    ok dziekuję :)
    Sondę wykonałem zgodnie ze schematem umieszczonym pod linkiem , który mi napisałeś w poście :)
    To po pracy dziś ostro zabieram się za robotę.

Odnośnie sondy, podłączając ją pod miernik na woltomierzu nic nie wskazuje, czyli jest ok, a jak przykładałem sondę w różne miejsca- tak aby sprawdzić czy reaguje, to miernik wskazywał jakies tam wartości , więc sonda wygląda na to , że działa poprawnie :D
    Thaed
    Level 17  
    Działa poprawnie, ale pytałeś jaki poziom napięcia w.cz. jest na 9 pinie - skoro sonda nie jest wykalibrowana - więc informacja o poziomie napięcia zmierzonego sondą skalibrowaną nic by Ci nie dawała :)
    PLEXI
    Level 24  
    Witam pomownie wszystkich zainteresowanych.
    Przepraszam , że tak długo nie kontynuowałem tematu- czekałem na częstotliwościomierz.
    Dokonałem niezbędnych pomiarów i na 9 nóżce układu IC 8 nie ma w.cz. na żadnej bandzie i na żadnym kanale.
    Na 2 nóżce tego układu mam przebieg o częstotliwości około 8Mhz- tylko w trakcie wciśnięcia PTT
    Na3 24Hz w trakcie wciśnięcia PTT
    Na 6 nóżce 6,406 MHz zarówno na odsłuchu jak i na nadawaniu.
    Na 9 nózce sygnał w trakcie naciśnięcia PTT wacha się w częstotliwości od 60 Hz do 100 Hz i cały czas skacze, nie ma stałego odczytu.
    Na syntezie na poszczególnych nóżkach mam następujące przebiegi:
    NÓŻKA nr :
    2- 1,870MHz
    3- 10,239MHz
    4- 10,240MHz
    5- 5,120MHz
    7- 10Hz
    8- 10Hz

Sygnały te mają taką samą częstotliwość zarówno na RX jak i TX.

Czyżby do wymiany była synteza?

Proszę o podpowiedzi :)

Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Dodam iż pomiary na syntezie częstotliwości były prowadzone na 13 kanale podstawowej bandy