Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powielacz częstotliwości.

191083 16 Lip 2008 22:56 2039 2
  • #1 16 Lip 2008 22:56
    191083
    Poziom 2  

Witam.
    Tematem mojej pracy dyplomowej jest "miernik fazy dla częstotliwości 20Hz do 20kHz". Jednym z jego części jest pętla synchronizacji fazowej powielająca sygnał x360. Na poniższym rysunku jest schemat miernika fazy zaczerpnięty z książki Pana Klashe i Hofera "Układy elektroniki profesjonalnej". Pętla PLL doskonale pasuje do mojego układu aczkolwiek tranzystory zastosowane przy budowie generatora są już nieosiągalne w sprzedaży.
    I tu moja prośba o pomoc w przebudowie poniższej pętli tak aby działała poprawnie przy sygnale wejściowym 20-20kHz (czyli na wyjściu po przemnożeniu przez 360 odpowiednio 7,2kHz-7,2MHz).

Lub projekt układu opartego na gotowym już scalaku np.: 74hct4046 lub ne564 oraz dzielniku 74hct4059.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)

Powielacz częstotliwości.

[Proszę dokładnie przeczytać regulamin forum. Jest to praca dyplomowa i w związku z tym oczekujemy, że w następnym poście zobaczymy jakąś propozycję układu. Ze strony forum może być tylko korekta lub ogólna propozycja rozwiązania problemu. Mariusz Ch.]

0 2
  • #2 16 Lip 2008 23:11
    -RoMan-
    Poziom 42  

Czyja to ma być praca? Twoja czy autora układu sprzed ponad 20 lat i czytelników tego forum?

Niedostępne tranzystory da się zastąpić innymi - to nie problem. Układ pętli ma swoje zalety i bym ich nie lekceważył. Tak szerokiego zakresu przestrajania i trzymania pętli nie uzyska się tak łatwo na scalonych układach PLL.

Problem tkwi w układzie licznika, czyli najprostszej do zmiany części układu. Jest to wyraźnie napisane w książce na stronie 239 - wystarczyło poczytać opis.

0
  • #3 17 Lip 2008 12:30
    Quarz
    Poziom 43  

O stosownym do tego celu generatorze napisalem TAM.

0