Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Multiswitch Viper 5/4 - wzmocnienie toru SAT

kasprzyk 17 Jul 2008 12:14 4318 6
 • #1
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Szukam specyfikacji tego urządzenia, interesuje mnie właśnie podział sygnału sat w tym urządzeniu, tzn - czy sygnał SAT jest wzmacniany ?

  NA mierniku bezpośrednio z konwertera Quatro (dla TVN na analogu ) mam poziom sygnału 67dB, za multiswitchem, przy otwartych tłumikach na wyjściach sygnał wynosi około 63,64 dB (regulacja działa, ponieważ można poziom zmniejszyć do 40-stu kilku decybeli.) I teraz nie wiem czy jest to uszkodzenie Vipera, czy wszystko w normie - jeżeli w normie, to po co regulacja sygnału na wejściu, skoro na wyjściu brakuje jeszcze kilku decybeli do zrekompensowania straty sygnału na rozgałęźniku wewnętrznym ?
  A może miernik przekłamuje po przejściu sygnału przez to urządzenie ?

  Proszę o podpowiedź

  POzdr
 • Helpful post
  #2
  pancur_psv
  Level 13  
  pod tym linkiem masz specyfikację

  http://www.emp-centauri.cz/products.php?id_kateg=5&id_pkateg=12&nazev=P.143-UP

  wychodzi na to że ta regulacja, to jedynie tłumienie sygnału, ale jest tam też info że max sygnał to 100 dB.... sprawdzę Ci na jutro jak on się zachowuje u mnie w domu, bo powiem szczerze że wtedy go zestroiłem "na oko" no cóż ponoć szewc w dziurawych butach chodzi

  pozdrawiam
 • #3
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Tak, na to wychodzi, czyli multiswitch powinien być ok.
  dzięki
  pozdrawiam
 • #4
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Problem już rozwiązany, napiszę o co dokładnie chodziło.

  Zanikały programy na Cyfrze+, na tunerze poziom (na zielono) wskazywał na skali troszkę ponad "2" - czyli wydawało mi się zbyt mało i zacząłem szukać strat.
  Na mierniku sygnały wyglądały następująco: bezpośrednio z konwertera 67dB, po multiswitchu około 63,64db, na gniazdku około 50dB.

  Ustawiliśmy optymalnie talerz - uzyskaliśmy 70/71dB z talerza, na gniazdku już około 54 dB - wszystkie programy zaczęły działać (na tunerze pasek skoczył na 2,5) oprócz np. TV4 i MINIMINI i tu zdziwienie, bo myślałem że problem załatwiony. Ominęliśmy multiswitch - brakujące programy wskoczyły - wniosek - uszkodzony multiswitch, jednak jeszcze zrobiłem jeden test - połączyłem wszystko po "staremu" i odłączyłem antenę naziemną - wszystko zaczęło działać prawidłowo. Ponieważ programy z naziemnej są nieoglądane - pozostawiłem ją odłączoną i nie wnikałem czy jednak multiswitch został uszkodzony, czy może antena zaczęła wprowadzać za mocny sygnał - chociaż raczej nie, ponieważ obraz z naziemnej był słabiutki.

  Pozdrawiam
 • #5
  pajo21
  Level 35  
  Dzisiaj robiłem instalacje na Viperze 9/8 i sygnał naziemny jaki uzyskałem na wejściu multi to ponad 80dB.Nie wystąpiły żadne problemy z sygnałem sat więc coś z Twoim Viperem jest nie tak.
 • #6
  kasprzyk
  Electrician specialist
  całkiem możliwe, ostatnio jakieś dwa lata działało wszystko od nowego dobrze.
  pzdr
 • #7
  pancur_psv
  Level 13  
  robiłem kilka instalacji na Viperach i tylko 1 raz poszło bez problemów, zawsze kłopoty były z naziemną. Przy jednej instalacji na 14 gniazdek wymieniałem switcha 3 razy.... szczerze mówiąc trochę się z nich wyleczyłem