Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pętla opóźniająca dźwięk i obraz

andrzejlisek 17 Jul 2008 21:03 1697 1
 • #1
  andrzejlisek
  Level 28  
  Wielu ludzi nagrywa filmy z telewizji na różne nośniki, kiedyś to były kasety VHS, obecnie jest to komputer lub stacjonarna nagrywarka DVD.

  I pewnie niejednemu zdarzało się że włączył nagrywanie nieco później od momentu rozpoczęcia filmu i stracił część czołówki.

  Teoretycznie najlepiej jest włączyć nagrywane krótko przed rozpoczęciem się filmu (nagra się końcówka animacji kończącej reklamy).

  Jednak w praktyce nie da się przewidzieć kiedy nastąpi moment nadawania filmu. Można to robić na dwa sposoby: Pierwszy to włączać nagrywanie w czasie domniemanej animacji poprzedzającej film, jak sie okaże, że jednak to nie ten moment to przerwać narywanie i poczekać na następny moment. Drugi to po prostu włączenie nagrywania w czasie reklam poprzedzających film.

  Jak się nagrywa do komputera to nie ma problemu, bo po nagraniu można dokładnie wyciąć niepotrzebne fragmenty filmu.  Natomiast w przypadku nagrywarek DVD, a być może ktoś jeszcze używa magnetowidu VHS, nie ma możliwości edycji nagrania. W przypadku DVD trzeba zgrać, obrobić i nagrać drugą płytę, gdzie w przypadku jednego filmu nagrywa się dwie płytki, z których jedna ląduje w koszu. Natomiast w VHS należy film zgrać, obrobić i przegrać z powrotem, Można na tą samą kasetę, ale przy przegrywaniu w jedną i w drugą stronę obniża się jakość.


  Przechodząc do sedna sprawy. Chodzi mi o to, jak zbudować pętlę opóźniającą dźwięk i obraz. Wtedy sygnał video z tunera zewnętrznego byłby prowadzony do telewizora bezpośrednio, a do sprzętu nagrywającego przez pętlę opóźniającego. Pętla opóźniałaby sygnał o 5 sekund. W takim razie jak rozpocznie się czołówka filmu, wystarczy mniej więcej 4 sekundy od rozpoczęcia nadawania filmu włączyć nagrywanie, a film będzie nagrywany od początku. To również ułatwiłoby wstrzymywanie nagrania na czas reklam w czasie filmu. Oczywiście przy rozpoczęciu, trzeba odczekać 5 sekund, żeby nagrywanie wstrzymać dopiero, jak do nagrywarki dotrze moment początku reklamy, a przy wznawianiu nagrywania postąpić tak, jak przy rozpoczynaniu nagrywania od początku filmu.

  Wiem, ze zbudować lub kupić pętlę opóźniającą dźwięk o kilka sekund, to żaden problem, bo, taka pętla jest w Radiu Maryja, zainstalowana po tym, jak jeden słuchacz zadzwonił i powiedział trzy słowa do ojca prowadzącego.

  W przypadku starszego sprzętu, jak jest sygnał Composite, SVideo i RGB (scart) to nie powinno być problemu, bo zbudowałoby się pętlę na każdą linię sygnału (jedna w CVBS, dwie w SVideo, cztery w RGB) z regulowanym czasem opóźnienia i po złożeniu bardzo dokładnie wyregulowałoby się to opóźnienie dla wszystkich sygnałów, bo nawet małe uchybienie spowoduje utratę zbieżności kolorów obrazu (wiedząc, że jedna linia obrazu trwa 64 mikrosekundy).

  Sygnał D-Sub też teoretycznie można opóźnić, bo do działania wystarczy przekazywać sygnały R,G,B,HSync i VSync, każdy opóźniany osobno dokładnie o 5 sekund.

  Natomiast nie wiem, czy w nowszych urządzeniach jest to możliwe w przypadku DVI/HDMI (w sumie to jest ten sam standard, tylko różni się wyglądem wtyczki) nie jest tak, że sprzęt nadający po każdym jakimś pakiecie bitów oczekuje otrzymania jakiś pakietów zwrotnych. Jeżeli sprzęt nadający w systemie DVI na bieżąco wymaga regularnego otrzymywania jakichkolwiek informacji z odbiornika, to zbudowanie pętli opóźniającej nie będzie możliwe.


  W takim razie, jak można zbudować pętlę opóźniającą dźwięk i obraz? Czy ktoś ma schemat czegoś takiego lub namiary, gdzie to można kupić?
 • #2
  Paweł Es.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zakładając, że dźwięk będziesz próbkował 32000 rzy na sekundę, to bufor pamięci musi mieć:

  5*32000=160 000 słów 16 bitowych

  (dokładniej próbkowanie dźwięku powinno wynosić 13500000/421=32066Hz aby zachować synchroniczność obrazu i dźwięku.

  Gorzej jest z obrazem, przyjmująć próbkowanie 13.5 MHz (aby przenieść całe pasmo wizyjne) to bufor opóźniania w torze wizyjnym
  musi mieć:

  5*13500000=67500000 słów 10 bitowych czyli licząc po dwa bajty musisz mieć ponad 128 MB pamięci z możliwością wpisu co 74 ns

  Ogólnie musiałbyś zastosować 2 bloki po 64 MB z czasem dostępu 60ns lub lepszym plus układ adresowania (czas opóźnienia 4.97s)

  Oczywiście do tego dochodzą przetworniki A/C i C/A do obrazu i dźwięku.

  Trochę było by z tym pracy.