Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SPR: Generacja sygnałów Centronics

Grzesiek G 18 Lip 2008 12:50 606 0
    Grzesiek G
    Poziom 9  
    Witam!
    Pracuję nad emulatorem EPROMów pod LPT i chcę się upewnić, że dobrze rozwiązałem sprawę generowania sygnałów Centronics (korzystałem z datasheet'a emulatora AVT-270 z Elektroniki Praktycznej). W załączniku przesyłam schemat owego generatora z przebiegiem obok.
    Górny uniwibrator odpowiada za wywołanie sygnału BUSY, by powiadomić komputer o pracy. Jednocześnie zostaje wygenerowany /BUSY (negacja), która ma odblokować licznik Johnsona (74HCT4017). Końcówka /CO="0" dla Q5.....Q9="0", czyli przez drugą połowę cyklu i to właśnie ta końcówka posłużyła mi jako sygnał /ACK na szynę Centronics. Drugi uniwibrator służy do przełączania się emulatora w tryb "ZAPISZ/EMULACJA" (udostępnienie SRAM dla Centronics lub urządzenia docelowego przez układy 74HCT573). Pierwszy uniwibrator jest ustawiony na 3 µs a generator (przekreślony niepotrzebnie) na 0,5µs czyli licznik będzie pracował przez 6 taktów, gdzie po 4 /CO będzie równe 0 i tym samym /ACK będzie aktywne przez 1µs.
    Po co to piszę, skoro już to zrobiłem?
    Ponieważ nie wiem czy zrobiłem to dobrze (głównie chodzi mi o wartości elementów).
    Dlatego zwracam się z gorącą prośbą:
    Proszę sprawdzić czy ten układ spełni pokładane w nim nadzieje?