Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przesyłanie sygnału nadawanego i odbieranego jednym torem

pako6666 18 Lip 2008 13:18 1368 4
  • #1 18 Lip 2008 13:18
    pako6666
    Poziom 2  

Muszę zaprojektować układ który sprzęgnie modulator/demodulator QAM z częścią mikrofalową (nadajnik/odbiornik). Założenie jest takie że sygnał z modulatora jest podnoszony do 350MHz a sygnał z części mikrofalowej przychodzi na 150MHz. Oba te sygnały wpuszczone są w kabel koncentryczny łączący jednostkę modulatora/demodulatorem z częścią mikrofalową razem z dodatkowym sygnałem sterującym o małej częstotliwości i zasilaniem dla części mikrofalowej. Poradziłem już sobie z konwersją częstotliwości, natomiast mam problem ze znalezieniem urządzenia (układu) sprzęgającego i rozdzielającego wszystkie te sygnały. Wiem, że w części mikrofalowej za rozdzielenie sygnału nadawczego i odbiorczego odpowiada cyrkulator. Czy ktoś wie jak to się realizuje dla takich częstotliwości - czy jest to jakiś zestaw filtrów? Jakich haseł mam szukać w Google? Z góry dziękuję za każdą pomoc.

0 4
  • #2 18 Lip 2008 15:54
    kondensator
    Poziom 36  

Jeżeli dobrze zrozumiałem w kablu p.cz. do łącza mikrofalowego jest:
    - uplink ok. 350MHz
    - downlink ok. 150MHz
    - zasilanie DC
    Potrzebna jest wtedy po prostu odpowiednia zwrotnica (inaczej: duplexer)
    z przenoszeniem zasilania na dodatkowy port (DC bias tee)
    Aby móc ją zrobić, trzeba znać:
    - impedancję (50ohm ?), max. dopuszczalny SWR wszystkich wrót
    - szerokości obu pasm przenoszenia B1, B3, B20, B30...
    - minimalną izolację i tłumienie częstotliwości niepożądanych dla obu pasm
    - max. dopuszczalne tłumienie przenoszenia
    - parametry toru DC (V, A), czy ma mieć zabezp. przeciwprzepięciowe, ESD
    - min. ekranowanie, rodzaje złącz, kategorię klimatyczną...
    Trochę niskie te częstotliwości. Kiedyś robiłem m.in. sprzęgacz pomiarowy
    z izolacją DC do podobnych zastosowań (kontrola ustawienia anteny VSAT).
    Downlink był >1GHz, sprzęgacz pracował od 10MHz do prawie 2.5GHz
    z nierównomiernością <1dB.

0
  • #3 22 Lip 2008 11:05
    pako6666
    Poziom 2  

Przepraszam, że się tak długo nie odzywałem. Może doprecyzuje o co chodzi. Mam zaprojektować moduł IF łączący jednostkę wewnętrzną radiolinii (IDU) z zewnętrzną mikrofalową (ODU). Parametry takie jak napisałeś:
    - uplink ok. 350MHz
    - downlink ok. 150MHz
    - zasilanie DC
    Dodatkowo sygnał do sterowania ODU na jakiś kilku MHz (najprawdopodobniej SPI lub coś podobnego),
    - pasmo kanału cyfrowego 28MHz.
    Zdecydowaliśmy, że ze względu na odległość pomiędzy IDU a ODU (max. 30 metrów) lepiej będzie przesyłać na niższej częstotliwości i dodać ewentualnie kolejną IF w ODU.
    Co do zwrotnicy to zastanawiałem się czy wystarczą same filtry SAW na uplink i downlink plus jakiś układ dopasowujący impedancję? Dzięki za informacje które już podałeś.

0
  • #4 22 Lip 2008 12:40
    irekr
    Moderator

Bardzo podobne urządzenie jakie miałem w rekach to morski odległościomierz dopplerowski. Również był sterowany przez jeden kabel a "po drodze" był blok filtru liniowego. Tor nadawczy pracował na częstotliwości około 70 MHz, tor odbiorczy około 270 MHz, w "skrzynce antenowej" była przemiana na kilkadziesiąt GHz.
    Rozbierałem taki moduł i wewnątrz były dwa zespoły filtrów, ten z toru nadawczego był dolnoprzepustowy i "na oko" miał częstotliwość graniczna około 120 MHz, ten z toru odbiorczego był górnoprzepustowy z częstotliwością graniczną około 170 MHz (celowo taki odstęp by nie było interferencji z pokładowymi radiotelefonami pasma VHF). Brak było układów dopasowania, najwyraxniej filtry były na tyle dobrze zrobione ze w pasmie uzytkowym transformacja była dokładna.
    Do tego było specjalne wejście dla zasilania prądem stałym (48V) oraz sterowanie po RS 232 - realizowane chyba w pasmie do 2 MHz.
    W Twoim przypadku potrzebny będą dwa filtry z częstotliwościami podziałowymi około 220 do 270 MHz

0
  • #5 24 Lip 2008 08:37
    pako6666
    Poziom 2  

Dziękuję za wszystkie informację. Wystarczy do ruszenia z miejsca z tym projektem.

0