Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rzdzielnia estradowa prądu - jaka i gdzie ja dostać??

Dziub-Dziub 29 Lip 2008 17:21 15185 73
  • #31 29 Lip 2008 17:21
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

Witam

mam jeszcze wątpliwości dokładnie trzeba mi takiego podłączenia

Z rozdzielni na słupie elektrycznym podłączę rozdzielnię na scenę kablem 63A. dalej od niej muszę podłączyć:

1. światło:
    Dwa dimmery (5,4kW) z wtykami 32A plus sterownik DMX ze zwykłą wtyczką i dwa pary 64(2kW) na schucko wtykach.

2. nagłośnienie:

2x7kW na stronę zasilane dwoma wzmacniaczami z serii PLX. wtyki schucko.
    3 wzmacniacze do odsłuchów wtyki schucko o mocy łącznej ok 2KW. plus na scenę 4 podwójne gniazda z uziemieniem do podłączania backline'u.
    potem kabel (pewnie 32A) od rozdzielni do realizatorki i tam na końcu tego kabla rozgałęźnik na 8wtyków schucko dla miksera i peryferiów.

jeśli ktoś może to niech mi napisze lub rozrysuje drogę połączeń razem z ilością potrzebnych gniazd na rozdzielni (tak żeby światła się z nagłośnieniem nie gryzły i żeby to niezbyt drogo wyszło.) opis RAPELCa bardzo mi pomógł jeśli chodzi o budowę ale potrzebuję bardziej konkretów.

Bardzo proszę o pomoc bo już tyle razy próbowałem sobie to rozrysować i nic :( a nie chce, żeby koszty były ogromne :/

• Technik Elektryk - Faber CK
  • #32 29 Lip 2008 18:23
    bruns
    Poziom 30  

O Dziub-Dziub się pojawił po tygodniu ! A myślałem że temat porzucony i tylko tu zażarte dysputy się toczą jak i co zrobić .

Dziub-Dziub napisał:

Z rozdzielni na słupie elektrycznym podłączę rozdzielnię na scenę kablem 63A. dalej od niej muszę podłączyć ....
    Bardzo proszę o pomoc bo już tyle razy próbowałem sobie to rozrysować i nic :( a nie chce, żeby koszty były ogromne :/
    Rozumiem że chcesz aby było tanio ale jak nawet nie potrafisz rozrysować to lepiej nie leź na słup do rozdzielni i nie rób "partyzantki ". Daj zarobić parę złotych elektrykowi z uprawnieniami to przynajmniej wszystko będzie działać a w razie czegoś złego jestes kryty bo będziesz miał na to papier . A jak wystawi ci fakturę to puścisz to sobie w koszta i po kłopocie .

• #33 29 Lip 2008 19:37
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

człowieku o czym ty gadasz.. to jest dom kultury i niczego w koszta Sobie nie wpuszczę. I nikt tu nie mówi o partyzantce. chce te wszystkie elementy zamówić w sklepie specjalnym żebym mógł to tylko podłączyć. Chodziło mi o to jak to dobrze podłączyć, żeby mi mocy nie zabrakło nic się nie spaliło, żeby było to jak najprostsze i zużyć jak najmniej elementów i pieniędzy

• Pomocny post
    #34 29 Lip 2008 21:46
    Farad1985
    Poziom 21  

A jeśli mogę wiedzieć kabel 63A to jaki?

• #35 30 Lip 2008 08:31
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

no chodzi o ten większy wtyk 63A i o przekrojach takich jak pisał RAPELC.
    Tylko mi teraz nie chodzi o budowę poszczególnych elementów tylko o potrzebne elementy i połączenia żeby wyszło najtaniej i najkrócej :)

• #36 30 Lip 2008 08:40
    Farad1985
    Poziom 21  

Kolego to nie będzie tanie. Sam wtyk 63A kosztuje 120zł i do tego gniazdo męskie do montażu w obudowie kosztuje 180zł. Kabel musisz zasosować 5 x 10mm2 a on kosztuje ok. 27zł.mb. Do tego róznicówka jeżeli chcesz tylko jedną to na prąd 63A kosztuje 240zł. Wyłączniki nadpradowe np.32A to koszt ok. 100zł za sztukę. Także sam zobacz, że to wcale nie wyjdzie tanio.

• #37 30 Lip 2008 09:22
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

wiem ale tam co RAPELC Pisał t nie wyszło aż tak drogo chyba

Chodzi mi o coś w stylu produktu eurolite I ja tego składać nie będę tylko sklep zaznajomiony

http://www.prosklep.com/product_info.php?cPath=128_265&products_id=8443

Tu jest ten produkt i chodzi mi o podobny

tanio to będzie w granicach 2000zł A zbyt tanio nie może być bo w końcu kupa prądu przez to ma lecieć

Skleciłem rysunek poglądowy:

Niech ktoś mi powie czy tak może być i czy nie będzie konfliktu światła - nagłosnienie

• #38 30 Lip 2008 10:00
    miszkoo
    Poziom 28  

RAPELC z to Tobą się nie będę kłócił z mojej praktyki wynika że jeżeli jest wył różnicowo prądowy 30mA to do póki się nie dotknę jednocześnie fazy i nutrala to mi się nic nie stanie tylko mi adrenalina skoczy do góry.

PE zabezpiecza mnie tylko przed tą adrenaliną bo jeżeli przebicie pójdzie na obudowę do zamiast odwód się zamknąć przeze mnie do zimi to zamknie się przez PE do ziemi tak że mnie adrenalina nie skoczy do góry.

A o instalacji bednarek radzę poczytać bo to nie jest po prostu drut w ziemię.

• Technik Elektryk - Faber CK
  • #39 30 Lip 2008 10:47
    Farad1985
    Poziom 21  

Widzę że jesteś niereformowalny, mówiłem idź do szkoły i się naucz po co jest PE i nie opowiadaj bajek na forum...Mylisz instalacje odgromową z przeciwporażeniową. No to czyń swoje eksperymenty, wiesz co mozesz nawet włozyć L i N do buzi i czekać aż się róznicówka wyłączy..hehehehe A ockniesz się u św. Piotra heheheheh

• #40 30 Lip 2008 10:52
    dj arq
    Warunkowo odblokowany

Farad1985 napisał:
    Kolego to nie będzie tanie. Sam wtyk 63A kosztuje 120zł i do tego gniazdo męskie do montażu w obudowie kosztuje 180zł.***********Do tego róznicówka jeżeli chcesz tylko jedną to na prąd 63A kosztuje 240zł. Wyłączniki nadpradowe np.32A to koszt ok. 100zł za sztukę. Także sam zobacz, że to wcale nie wyjdzie tanio.

Jezu, gdzie wy kupujecie??? Nadprądowe 32A za 100zł?? Dżizas... Zobacz na allegro, różnicówki masz od 80zł a nadprądowe czasem trafisz za 7-10 zeta sztuka. Gniazd 63A nie znalazłem ale za to 32A/5p są już za... 13zeta!
    Nie przepłacajmy!

• Pomocny post
    #41 30 Lip 2008 11:00
    Farad1985
    Poziom 21  

To z dwóch faz chcesz ciagniąć oświetlenie a z jednej całe nagłośnienie??? Niezbyt szczęśliwe rozwiązanie...

Pod L1 daj lewą stronę nagłosnienia
    Pod L2 daj prawą strone nagłośniania
    Pod L3 daj światło.
    A reżeserke daj z z L1 bądź L2 wystarczy gniazdko 16A z bezpiecznikiem B16. Odsłucha też rozłórz na lewą i prawą stronę nagłośniania FOH.

Wtedy światło nie będzie kłócić się z nagłośnieniem.

Dodano po 7 [minuty]:

Arg nie opowiadaj bajek zobacz sobie ile kosztuje różnicówka na 63A. Oczywiście mówimy o osprzęcie nowym a nie z demonrażu. A wyłaczniki własnie mają takie ceny, a typy C są jszcze droższe oczywiście mówię tu o portójnym zespolonym wyłaczniku C32. Pojedyńcze esy 301 to koszt ok 17zł. Samo gniazdo i wtyk 63A to wydatek 300zł i napewno nie znajdziesz niżej.

• #42 30 Lip 2008 11:56
    dj arq
    Warunkowo odblokowany

Jak tam uważasz, ale jak ja kupiłem na allegro, wyglądały jak nowe i działają, a kosztowały właśnie 7zeta. No i gość od którego kupiłem wystawił wtedy 100szt, w kartonikach były i user nazywał się hurtownia elektryczna czy coś tam. Ale to już Twój wybór gdzie kupujesz.

• #43 30 Lip 2008 12:01
    Farad1985
    Poziom 21  

A jakiej marki te wylączniki??

• #44 30 Lip 2008 13:18
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

i po co się kłócicie :/ spokojnie niech arq da link :)

Dodano po 2 [minuty]:

farad ale jak mam dwa dimery z końcami 3x32A to co mam podpiąć pod jeden kanał tylko rozdzielaczem?? czy jak?? wytrzyma to wtedy??

Poza tym RAPELC napisał wyżej, że to nagłośnienie wystarczy podpiąć pod jedno gniazdo 3x32A. a będzie go mniej niż pisałem na początku

Nowy rysunek poglądowy. Czy tak lepiej??

Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

http://photos02.allegro.pl/photos/oryginal/404/36/52/404365269

Czy może być taki rozdzielacz do dimmerów??

• Pomocny post
    #46 30 Lip 2008 15:42
    RAPELC
    Poziom 17  

Jeżeli to instytucja budżetowa "Dom Kultury" to co się przejmujesz kosztami. Nie przesadzaj z tymi oszczędnościami. Sprawdż sobie ile bierze w tej gminie wójt i jego świta na wypłatę.
    Wymóg energetyki: instalacje elektryczne, w tym również rozdzielnice, powinien wykonywać elektryk z uprawnieniami (tutaj wystarczy - eksploatacja do 1kV). Twoja instytucja powinna tego przestrzegać. Ten elektryk podpisuje oświadczenie o wykonaniu i podaje nr uprawnień i załancza ich ksero (ważne są 5 lat od dnia egzaminu) - jeżeli jest dokonywany odbiór, bo jeżeli nie to może powstać problem "w razie czego". Jak nie masz uprawnień to się w to nie papraj. Zażycz sobie aby ta instytucja dała ci swojego elektryka z uprawnieniami do 1kV.
    Ceny niektórych materiałów orientacyjnie:
    gniazdo 5x16A (plastykowe) - 12 zł
    gniazdo 5x32A (plastykowe) - 15 zł
    esy B (1-fazowe) - 12 - 15 zł
    przepięciowy C (4-ro polowy) (dla rozdzielnic wenętrznych) - 350 zł, przy zasilaniu ze słupa wskazane by było założyć typ B+C ale cena już ponad 1000 zł
    różnicówki 4-ro polowe - 120 zł
    To są ceny z końca tej zimy w mojej okolicy, jak gdzie indziej i teraz??
    Trzeba sobie posprawdzać w kilku hurtowniach, Castoramie i innych dużych sklepach i allegro, bo może się to opłacać.
    Jeżeli urządzenia są przenośne to tym większe wymagania co do bezpieczeństwa. Ważne są jeszcze warunki środowiskowe (wilgoć deszcz) - obudowy całego sprzętu o odpowiednim IP. Minimum to chyba będzie IP44 albo może i więcej - norma IEC60529. Na budowie np za każdym razem po przemieszczeniu betoniarki powinno się wykonać pomiary skuteczności ochrony przeciwporażeniowej.
    Oprócz uziomów poziomych (bednarka) są też uziomy pionowe (pręt stalowy ocynkowany średnica 20mm).

• #47 30 Lip 2008 16:45
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

dobra chwila powiedzmy, że kupuje te wszystkie elementy ze schematu gotowe. Czy na podłączenie tego na estradzie na plenerze potrzeba elektryka?? Czy wystarczy, że elektryk podłączy rozdzielnie główna do tej rozdzielni na słupie i resztę my możemy zrobić??

• Pomocny post
    #48 31 Lip 2008 02:31
    Marcin Grabarz
    Poziom 24  

Jeśli sie nie myle to do podłączania sep nie jest konieczne. Bo tak to kazdy kto by sobie chciał włączyć jakieś urządzenie na siłe (wtyk do gniazda) musiałby mieć uprawnienia a tak przecież nie jest.
    Uprawnienia sa potrzebne do wykonania rozdzielni tj. dobrania odpowiednich zabezpieczeń i podpięcia wszystkich kabelków w środku. Zamontowanie wtyku na kabel też się pod to kwalifikuje.

PS. Backline najlepiej podpiąć pod tą sama faze co stół. całość i tak bedzie pobierała znikomy prąd w porównaniu z przodami i swiatłami.

• Pomocny post
    #49 31 Lip 2008 10:07
    Farad1985
    Poziom 21  

Te dwa dimery po 2,7kW spokojnie mozna zapięć na jedną faze.

• #50 31 Lip 2008 18:39
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

dimmery mają kabel połączeniowy 32A
    Dzięki wszystkim za pomoc :)

• #51 31 Lip 2008 19:14
    Farad1985
    Poziom 21  

32A tzn. jaki? Bo gniazdko jednofazowe ma 16A Więc jak to u Ciebie jest?

• #52 01 Sie 2008 10:46
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

No ma wtyk 32A Chyba, że czegoś jeszcze nie czaję bo piszecie 3x32A no to kapię, że trójfazowo 32A ale jak teraz na allegro spotykam się z opisem 5x32A?? O co chodzi??

• #53 01 Sie 2008 15:53
    Farad1985
    Poziom 21  

A możesz wstawić foto tego wtyku, bo teraz to już nie wiem o co chodzi.

• #54 01 Sie 2008 16:50
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

może namotałem ale wydawało mi się, że w zależności od wielkości czy tam ilości bolców to wtyki się nazywa 63A czy tam 32A lub 16A. Mój dimmer ma 5 bolcowy wtyk z opisem 32A i zapinam go w gniazdo 32A w Rozdzielni :)

Dodano po 23 [sekundy]:

• #55 03 Sie 2008 21:11
    jacek kaczmarczyk
    Poziom 12  

Panowie uziemnienie jest podstawowym sposobem ochrony przed porażeniem a wyłącznik różnicowo-prądowy dodatkowym. Wymogi stawiane odborcom przez zakłady energetyczne troche ten obraz zatarły. Tak więc przysłowiowy pręt w ziemie jest niezbędny ale oczywiście to nie takie proste bo jeszcze trzebe spęłnić odpowiednie warunki techniczne. Dodatkowo trzeba jeszcze połączyć z ziemią wszystko co metalowe i możliwe do dotknięcia odpowiednim przewodem. I dopiero teraz możemy podyskutować o B albo C o różnicówce i piwie. A na scenie wszystko się może zdażyć, na prawdę.

• #56 04 Sie 2008 03:05
    Marcin Grabarz
    Poziom 24  

A czy da sie podpiać przewód PE z zerem ale przed różnicówką (od strony skąd dochodzi zasilanie)? Zero jest przeciez uziemione.
    Chodzi mi o to że przecież mozna nieraz trafić na stara instalacje 4-ro przewodową a może nie być mozliwości "wbicia pręta w ziemie"
    W takim przypadku chcąc się podpiąc ze zwoja rozdzielnią i reszta nie zostaje nic innego jak połączyć PE z zerem w wyzej opisany sposób.

I teraz pytanie czy można tak robić i jakie ewentualnie zjawiska czy zagrożenia się moga pojawić?

• #57 04 Sie 2008 13:56
    Farad1985
    Poziom 21  

No to Twój dimmer jest trójfazowy czyli mogą powstawać zakłócenia na urządzeniach audio podpiętych na ta samą faze. Czyli nie podałeś nam prezyzyjnie jak wygląda zasilanie urządzeń, żebyśmy mogli zaproponować Ci konkrtne rozwiązanie musimy wiedzieć jak zasilane sa urzadzenia np. jakie mają wtyki i jaką moc pobierają z sieci.

Teoretyczne i praktycznie można połączyć N z PE przed różnicówką, nic się nie będzie działo, ale prawdopodobnie różnicówka nie będzie działać poprawnie. Czyli w efekcie końcowym, jeżeli np. zostanie uszkodzona izolacja przewodów w urządeniu i jakaś część napięcia popłynie na obudowę to może dojść do porażenia. U moich znajomych przewód PE jest połączony z N w skrzynce układu pomiarowo-rozliczeniowego zaraz przed wyłącznikiem nadmiarowoprądowym znajdującym sie za licznikiem. Mają instalacje z przewodem PE i róznicówką i nic się nie dzieje. Ale podejżewam że jak by zrobił pomiary to by nie było skuteczności zerowania poniaważ zero robocze połączone jest z ziamią dopiero na stacji Trafo. Także uprzedzam przed takimi eksperymentami i najlepiej robić zerowania we własnym zakresie, właśnie w taki sposób jak śmiał się z niego miszko. Szpilka 1,7m to wydatek ok 30zł, w większosci przypadków wystarczy.

• #58 04 Sie 2008 14:40
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

Farad pisałem jakie podłączenie. na schemacie jest narysowane podłączenia i oznaczenia wtyków chyba, że ja już coś mylę nie wiem :(

Dodano po 5 [minuty]:

a reszta urządzeń jest na zwykłe wtyki jednofazowe

• #59 22 Wrz 2008 11:05
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

Witam

zamówiłem jedną rozdzielnie którą mi zrobili w skrzyni naściennej na kółkach i się przewraca na bok w dodatku przewody jednofazowe miały zwarcie a trójfaza wejścia miała zero zamienione z fazą no i oczywiście nie wziąłem tego.

mam za to pytanie co do produktów tej firmy konkretnie dwa:

http://pce.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=246&Itemid=346

http://pce.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=227&Itemid=297

jak z jakością tego??

Powiedzieli mi, że taka konfiguracja rozdzielni jak podałem wyniesie mnie ok 1600zł netto w tworzywie lub 1900 w gumie czy się opłaca??

• #60 22 Wrz 2008 21:06
    bruns
    Poziom 30  

Witam! Jak z jakością tych z podanych przez Ciebie linków to nie wiem ale chętnie bym zobaczył to "cudo" co pada na bok i ma pozamieniane przewody . Może zrobiłeś jakieś fotki ?

Szukaj w 5mln produktów