Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiana napędu DC na falownik

18 Lip 2008 18:36 1786 9
 • Poziom 9  
  W niewielkiej tokarce gdzie wcześniej zamontowany był napęd prądu stałego napędzający wrzeciono i posuwy chcę zamontować falownik.,
  kupiony po okazyjnej cenie.I tu mam wątpliwości ,czy przy małych obrotach
  np. 50obr/min nie spadnie drastycznie moment który uniemożliwiał by gwintowanie.Falownik SEW 5.5 kW. i takiej mocy silnik.
  Proszę o radę.
 • Poziom 20  
  trochę więcej szczegułów, bo z tego co mi się kojarzy to "sew" to są motoreduktory , jeśli to faktycznie falownik to jakiej firmy (pytam z ciekawości), i o jakiej charakterystyce , jeśli wektorowej to są szanse że pociągnie i co ma duże znaczenie to obroty znamionowe silnika bo jak ma 2900 obr/min to szanse marne , jeśli np. 720 to duże zwłaszcza że nowoczesne falowniki wektorowe startują praktycznie od zera..
 • Poziom 12  
  SEW produkuje nie tylko motoreduktory, ale i falowniki, silniki, serwonapędy i wiele innych produktów techniki napędowej. W Twoim przypadku musisz zwrócić szczególną uwagę na moment obrotowy silnika i tryb pracy falownika. Kolega "ingabriel" ma rację, iż falownik powinien pracować w trybie wektorowym (najlepiej ze sprzężeniem zwrotnym). Napędy DC z reguły mają lepszą charakterystykę obrotowo-momentową. Niemniej jednak w mojej praktyce wielokrotnie z powodzeniem zamieniałem silniki stało prądowe na asynchroniczne. Nie zawsze jednak jest to możliwe.
 • Poziom 9  
  Falownik to SEW EURODRIVE
  typ MDX 61B0055-5A3-4-00
  3 ×380V I 12.5A AC F-0-180 Hz
  Silnik 1450obr/min.
  Układ ma pracować nie tylko w zakresie niskich ale i wysokich obrotów .
 • Spec od Falowników
  Obawiam się, że w takim zakresie falownik pójdzie jedynie z enkoderem sprzężenia zwrotnego, zwykle potrzebna jest dodatkowa karta interfejsu - nie są to rzeczy do okazyjnego kupienia od ręki.
  Np. falownik TECO Taian 5,5kW wektor bez sprzężenia kręci maszyną (poprzednio był silnik Schragego) przy prędkościach roboczych na częstotliwościach 16-50Hz - ale JOG (podjazd) musiałem ustawić minimum 2,5Hz - niżej buczy, ale nie ruszy.
 • Poziom 9  
  Z jakimi kosztami musiałbym się liczyć gdybym chciał kupić enkoder i interfejs?Nie mam również do falownika żadnej instrukcji czy ktoś wie jak go zdobyć?
 • Poziom 11  
  Witam
  Jeżeli moment będzie zbyt mały to stosowanie enkodera nie rozwiąże problemu. Tak naprawdę to uchyb prędkości bez sprzężenia jest w przypadku wrzeciona sprawą marginalną.
  Z doświadczenia mogę powiedzieć, że zazwyczaj silnik asynchroniczny był przewymiarowany mocą ok 1,5 do 2 krotnie (przy tak niskich obrotach). Najlepiej będzie po prostu zamontować silnik o stopień większy mocą od falownika np 2,2 zamiast 1,5.
  Koniecznie zamontuj dodatkowy wentylator, żeby nie sfajczyć silnika. Idealnym rozwiązaniem byłby silnik z pomiarem temperatury uzwojenia.
  W trakcie pracy trzeba obserwować prąd silnika i dopiero wówczas okaże się czy napęd jest niedowymiarowany czy akurat.
  Wszystko zależy jakich prędkości posuwu używasz, jaki materiał obrabiasz.
  Falowniki Movidrive używałem do napędu wrzeciona i spisują się świetnie, oczywiście silnik z obcym chłodzeniem.
  Pozdrawiam
 • Poziom 24  
  enkoder w tokarce?? to przerost formy nad treścią. sparametryzuj porządnie falownik, ustaw rodzaj pracy i ewentualnie pobaw się parametrem kompensacja poślizgu( przynajmniej w lenze się to tak nazywa).
  Jeżeli silnik ma długotrwale pracować na niskich obrotach to pasowało by jeszcze obce chłodzenie do niego.
  pozdrawiam