Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

moc transformatora, jak to jest?

koksss89 18 Jul 2008 20:51 11148 8
 • #1
  koksss89
  Level 10  
  Dlaczego moc transformatora obliczona jako iloczyn prądu i napięcia strony wtórnej jest zawsze mniejsza od podawanej przez producenta mocy pozornej? Czy wynika to ze strat w transformatorze?
 • #2
  matheus1990
  Level 16  
  w sumie tak.. masz racje.. ale to jeszcze zależy kjakie straty mocy.. bo masz i w żelazie i w miedzi.;] a normalnie jak podłączasz do jakiegos odbioornika to sprawność nawet do 90 --95 procent może podskoczyc;] ale wtedy to masz kaloryferek z trafa;] a pozatym moc mozesz wyliczyc z powieżchni przekroju rdzenia do kwadratu/ 1,56 i też wyjdzie ci moc.
 • #4
  koksss89
  Level 10  
  hm w tym linku są nie co inne informacje, ale także warte uwagi. Dlaczego akurat moc pozorna jest podawana a nie czynna?
 • #5
  matheus1990
  Level 16  
  czynna jest pobierana przez odbiornik.. nie ma urzadzeń o cos fi =1 wszystko zależy od tego co podłączasz.
  a moc pozorna to dla użadzenia o cos fi 1
 • #7
  Quarz
  Level 43  
  koksss89 wrote:
  hm w tym linku są nie co inne informacje, ale także warte uwagi. Dlaczego akurat moc pozorna jest podawana a nie czynna?

  zurs wrote:
  a dlaczego w literaturze podawane jest, że moc pozorna występuje na źródle jak to rozumieć?
  Ano dlatego, ze przez uzwojenie - wtorne - plynie prad, ktorego wartosc ma swoje ograniczenie co do wartosci maksymalnej, a w uzwojeniu wtornym indukuje sie napiecie o wartosci zaleznej od przekladni zwojowej (stala konstrukcyjna danego transformatora) i wartosci napiecia po stronie pierwotnej.
  Iloczyn tych dwoch wielkosci - w wartosciach skutecznych - (i dla wartosci nominalnych) to nominalna moc pozorna przenoszona (poprzez zjawisko indukcji elektromagnetycznej w obwodach magnetycznie sprzezonych) na strone wtorna transformatora i podawana jako wartosc charakterystyczna dla danego transformatora.
 • #8
  Aleksander_01
  Level 42  
  Witam.
  Quarz w poście powyżej doskonale wyjaśnił Twoje wątpliwości (dlaczego pozorna a nie czynna).
  Ja to uproszczę i wytłumaczę "na chłopski rozum" - moc pozorna to nic innego jak iloczyn wartości nominalnych prądu i napięcia (wartość skuteczna)bez względu na współczynnik cos φ (której to mocy nie wolno przekraczać).
  Zadasz pytanie - ale po co? Ano po to aby dobrać odpowiednie zabezpieczenia, przekrój przewodów (bezpieczniki, przewody "nie widzą" cos φ - inaczej przesunięcia fazowego, za to "widzą" wartość przepływającego prądu).
  Przykład : masz trafo jednofazowe 230/100 V o mocy nominalnej 100 VA.
  Do tego trafa podłączasz odbiornik (niech będzie kondensator) o mocy czynnej 50 W i cos φ równym 0,1 - policz i pomyśl co z tego wyniknie, czy taki odbiornik (o takich parametrach )można podłączyć do tego trafa?
 • #9
  romoo
  User under supervision
  Tak włąśnie podłączas kondensator który wymusza przepływ prądu a prąd grzeje uzwojenia trafo, ale moc czynna jest pobierana ok 0W.