Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o obliczenie dławika

grendel123 18 Lip 2008 21:02 4404 12
  • #1 18 Lip 2008 21:02
    grendel123
    Poziom 15  

Potrzebuję nawinąć na rdzeniu EI33 z materiału 3C90 dławik ograniczający prąd w obwodzie do wartości skutecznej 1A przy 50kHz. Dławik ten powinien być możliwie jak najbardziej nadmiarowy. Szczelinę powietrzną zamierzam zrobić na wszystkich kolumnach rdzenia przekładką. Napięcie odkładane na uzwojeniu dławika może sięgać 300V. Częstotliwość pracy to 50kHz, wypełnienie niemal 50% (- czas martwy).

Potrzebuję indukcyjność i ilość zwojów dławika, szczelinę ustawię miernikiem indukcyjności.

Jeśli dobrze liczę (pomijając rezystancję uzwojenia):
    L=U/(2 pi f I)=320/(2*3,14*50000)=732µH

Nie wiem jednak jak obliczyć taki dławik na podanym rdzeniu.

0 12
  • #2 18 Lip 2008 21:15
    -RoMan-
    Poziom 42  

Szczelina 0.6 mm (czyli przekładka 0.3 mm, papier ksero 80g/m^2 ma grubość 0.1 mm), 51 zwojów.
    Prąd nasycenia DC 3.25A, indukcja (p-p) przy 300V sinus - 227 mT, dla prostokąta trzeba pomnożyć razy 1.11.

W przypadku szczeliny 1 mm (przekładka 0.5 mm) odpowiednio: 62 zwoje, 3.98A, 185 mT

0
  • #3 18 Lip 2008 21:51
    grendel123
    Poziom 15  

Dziękuję, pozdrawiam serdecznie. Czy pojedynczy drut nawojowy 0,7 wystarczy przy tej częstotliwości?

0
  • #4 18 Lip 2008 21:54
    -RoMan-
    Poziom 42  

Tak. Ale lepiej dać grubszy, żeby dokładniej wypełnił okno - dławik będzie mniej siał polem rozproszenia.

0
  • #5 24 Lip 2008 21:33
    grendel123
    Poziom 15  

Nawinąłem, ale jednak moje obliczenia okazały się błędne (nie wiem do końca dlaczego), potrzebowałem mniejszej indukcyjności w związku z czym zwiększyłem szczelinę i jest OK.

Dławik ten jednak się dość mocno nagrzewa i potwornie "sieje". Wartość prądu (międzyszczytowa) wynosi 4A. Po kilku minutach temperatura rdzenia osiąga 55°. Czy może tak pracować w trybie ciągłym? Próby robiłem maksymalnie 30 minut i wygląda, że cieplejszy nie będzie.
    Jak można zmniejszyć zakłócenia pochodzące od dławika?

0
  • #6 24 Lip 2008 22:03
    -RoMan-
    Poziom 42  

Będzie ciężko - potrzebujesz albo wyższej częstotliwości albo większego dławika. I to dławika najlepiej na rdzeniu toroidalnym a one tanie nie są :(

Martwią mnie trochę te wysokie prądy. Dobrze, że zwiększyłeś szczelinę a nie odwijałeś zwoje. Ale zwiększenie szczeliny powoduje większe zakłócenia.

0
  • #7 24 Lip 2008 22:04
    lechoo
    Poziom 39  

Jakby osiągał 150*C to mógłbyś zacząć się martwić... A na zakłócenia emitowane przez dławik jest prosty sposób - szczelinę należy wykonać tylko na środkowej kolumnie.

0
  • #8 24 Lip 2008 22:34
    grendel123
    Poziom 15  

Pomyśle nad szczeliną na środkowej kolumnie, albo nad innym rdzeniem.

Troszkę nie na temat, ale nie chcę otwierać kolejnego wątku na jedno pytanie. Mam problem z ustaleniem mocy odbieranej z przetwornicy. Nie mam oscyloskopu dwukanałowego żeby ustalić przesunięcie między prądem i napięciem bezpośrednio na odbiorniku. Próbuje mierzyć prąd i napięcie zasilania po stronie sieci.
    Pytanie brzmi: jaką moc pobiera przetwornica (zawierająca mostek i kondensatory bezpośrednio na wejściu, później przetwarza DC/AC na IR2153 bez transformatora). Chodzi mi o to, czy jest to czysta moc czynna, czy też jest jakaś składowa bierna mocy. Jeśli jest, to jaki orientacyjnie współczynnik mocy mają przetwornice impulsowe?

0
  • #9 24 Lip 2008 22:47
    -RoMan-
    Poziom 42  

Nie ma odpowiedzi na to pytanie, niestety. Po prostu trzeba zainwestować w dobry watomierz z pomiarem cos(fi).
    Od strony sieci prosta przetwornica na IR2153 jest widziana jako typowy układ zasilacza z mostkiem i kondensatorami - wpływ IR2153 jest całkowicie niwelowany przez pojemność kondensatorów filtrujących. Oczywiście w kontekście współczynnika mocy.

Układ mostka i kondensatorów filtrujących jest układem nieliniowym i trudno tu w ogóle mówić o cos(fi). Prąd jest pobierany impulsowo w szczytach napięcia sieciowego i faza najniższej składowej jest dość bliska fazie napięcia. Ale pozostają harmoniczne, które też niosą energię i ich liczenie jest piekielnie trudne. Dlatego łatwiej zmierzyć dobrym watomierzem.

0
  • #10 25 Lip 2008 13:33
    grendel123
    Poziom 15  

A czy da się oszacować orientacyjne straty w rdzeniu w zależności od jego temperatury?

0
  • #11 25 Lip 2008 14:14
    -RoMan-
    Poziom 42  

Dla 3C90 minimum strat jest przy ok. 100 stopniach.

0
  • #12 26 Lip 2008 23:36
    grendel123
    Poziom 15  

Bardziej mi chodziło o określenie ilościowo strat cieplnych w rdzeniu przy określonej różnicy temperatur między otoczeniem i rdzeniem, tak jak się określa straty cieplne na radiatorach.

0
  • #13 27 Lip 2008 00:45
    -RoMan-
    Poziom 42  

W przyklejonych tematach znajdziesz temat o rdzeniach ferrytowych. W nim znajdziesz linka do katalogu Ferroxcube. Na samym początku katalogu masz całe mnóstwo teorii - w tym obliczanie przyrostu temperatury zależnie od strat. Jak sobie te wzory poprzekształcasz, to zapewne uda Ci się doliczyć mocy strat.

0