Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Licencja Pulsonix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty regulator obrotów wentylatora/wentylatorów.

kazkowicz 25 Lis 2010 11:43 27422 35
    mirkap
    Poziom 12  
    odświeżam temat zapytaniem:
    jak przerobić układ na dwa wentylatory, z których jeden pompuje powietrze a drugi je wypompowuje z obudowy, ale w taki sposób aby wewnątrz panowało lekkie nadciśnienie?
    pomysł jest taki, aby na wejściu zastosować filtr przeciwpyłkowy, a wytworzone nadciśnienie ma uniemożliwić zasysanie brudów do wnętrza innymi otworami.
    posiadam dwa wentylatory 80cm, 12V, 130mA, 1,6W, 61 m3/h.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Licencja Pulsonix
  • Licencja Pulsonix
    kazkowicz
    Poziom 14  
    Witam,

Jak dla mnie sprawa nie jest oczywista. Dmuchając do wnętrza obudowy ryzykuje się powstanie swoistej poduszki powietrznej, która utrzyma nadciśnienie, ale nie zapewni skutecznej wentylacji. Chodzi tylko o nadciśnienie, czy również o wentylację (czytaj chłodzenie)?
    mirkap
    Poziom 12  
    oczywiście chłodzenie w najwyższym stopniu.
    uważam jednak, że utrzymanie niewielkiego nadciśnienia w niczym nie przeszkadza, wszak powietrze jest wydmuchiwane w cyklu ciągłym, co zapewnia jego bieżącą wymianę.
    volt1
    Poziom 27  
    mirkap napisał:
    odświeżam temat zapytaniem:
    jak przerobić układ na dwa wentylatory, z których jeden pompuje powietrze a drugi je wypompowuje z obudowy, ale w taki sposób aby wewnątrz panowało lekkie nadciśnienie?
    pomysł jest taki, aby na wejściu zastosować filtr przeciwpyłkowy, a wytworzone nadciśnienie ma uniemożliwić zasysanie brudów do wnętrza innymi otworami.
    posiadam dwa wentylatory 80cm, 12V, 130mA, 1,6W, 61 m3/h.

Po prostu wentylator pompującu powietrze musi mieć większą wydajność od wentylatora wyciągającego powietrze z obudowy. Można zatem zmniejszyć obroty wentylatora wyciągającego powietrze z obudowy jeśli wiatraki są takie same, albo wentylator dmuchający powietrze do środka musi mieć większą wydajność nominalną, czyli generalnie być większym.
    Zmniejszenie obrotów w układzie z watku można zrealizować w bardzo prosty sposób, mianowicie zmieniając wartości w dzielniku napięcia R1 R2.
    daniel93
    Poziom 29  
    Odkopuje temat, ale mógłby mi ktoś powiedzieć w jaki sposób zmienić R1, R2 i R3 żeby wentylator załączał się na ok 35*C i żeby przy tej temp. było dopiero 3,3V?

Najchętniej wstawiłbym potencjometr, ale nie wiem gdzie :-/