Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

liczniki do "owijarek" z kalkulatora, jak zrobić t

19 Lip 2008 10:36 5391 5
  • Poziom 2  
    Witam.

Mój kolega robi liczniki do owijarek z kalkulatora, wszystko jest umieszczone w nowej obudowie. Kalkulator, bateria, włącznik zasilania, trzy przyciski, jeden jest podpięty pod zero, drugi pod plus, trzeci pod jedynkę,a pod = kontaktron. Wszystko działa świetnie, tylko jest skomplikowane w użyciu dla niektórych klientów (za dużo przycisków). Szukam kogoś z pomysłem, kto wie jak zrobić, aby na obudowie był tylko włącznik i kontaktron, a te trzy przyciski załączały się automatycznie przy włączaniu. Pozdrawiam.

[]
  • Poziom 39  
    Można zrobić na zasadzie licznika do trzech który po włączeniu zasilania przeszedłby jeden cykl, a następnie się zatrzymał.
    Jeszcze prościej - jakikolwiek up, zasilanie.... :)

Problemem może być tylko dopasowanie potencjałów układu "zadającego" i kalkulatora.
  • Poziom 2  
    Pomysł wydaje się dobry, tylko jak to zrobić i jakich podzespołów użyć? Pozdr.
  • Poziom 2  
    Tak ten pomysł znam, o co innego mi chodzi. Jeden przycisk wł/wył. i żadnych klawiszy. Interesuje mnie sposób, w jaki mógłbym uzyskać sekwencje trzech klawiszy zaraz po włączeniu, bez naciskania czegokolwiek.

Pozdrawiam
  • Pomocny dla użytkowników
    Propozycja układowa:

liczniki do "owijarek" z kalkulatora, jak zrobić t

Po włączeniu zasilania, elementy R2,C2 i U4C zerują licznik sterujący U2

Po zakończeniu impulsu zerowania licznik zaczyna zliczać impulsy z generatora na R1,C1 i U4A buforowane przez inwerter U4B.

Z co drugiego wyjścia licznika (symulacja wciśnięcia i zwolnienia klawisza) wychodzą sygnały sterujące kluczami CMOS z układu 4066. Zwierają one odpowiednie wiersze i kolumny klawiatury kalkulatora symulując wciskanie klawiszy:

0,+,1

ustawiając stan początkowy kalkulatora.

Gdy na wyjściu 7 licznika pojawi się stan 1 to spowoduje on:

- zablokowanie zliczania -> wymuszając 1 na nóżce 13 licznika
    - zablokowanie generatora (zmniejszenie poboru prądu) -> przez U4E i D1 (zwarcie C1)
    - odblokowanie wejścia zliczającego -> przez U4E i D2

Styk S1 jest stykiem impulsatora i przez układ kształtujący impulsy
    ( R4,R3, C4, R5 oraz U4F, U4D) steruje kluczem "wciskającym" klawisz "=" powodujący kolejne dodawanie jedynki (oczywiście należy sprawdzić czy wybrany model kalkulatora realizuje kolejne dodawania po wciśnieciu klawisza "=", bo nie wszystkie to robią).

Przy uruchamianiu trzeba dobrać R1 tak, by kalkulator nie gubił wciśnięć (R1 zbyt małe) i start układu nie trwał zbyt długo (R1 zbyt duże).
    Konkretną wartość trudno jest podać, bo częstotliwość generatora zmienia się z napięciem zasilania i trzeba go stroić do konkretnych warunków pracy.

Najlepiej w miejsce R1 wstawić potencjometr 220k szeregowo z rezystorem np. 82k a po doregulowaniu (z uwzględnieniem zapasów na rozrzut elementów) zastąpić go najbliższym rezystorem stałym z szeregu.

Doborem R2, C2 regulujemy odstęp rozpoczęcia pracy licznika od momentu włączenia zasilania (to trzeba dobrać do typu kalkulatora, każdy ma trochę inny czas zerowania). Zwiększając R2 wydłużamy czas odstępu.

Klucze wyjściowe są włączone do co drugiego wyjścia licznika licząc od wyjścia 1 (wyjście 0 pozostaje niepodłączone), by po włączeniu układu klawisz 0 nie był wciśnięty.

K_x - oznacza kolumnę klawiatury gdzie jest klawisz X
    R_x - oznacza rząd klawiatury gdzie jest klawisz X

Oczywiście należy pamiętać o zasileniu układów scalonych czego nie pokazałem na schemacie:

40106 i 4066 -> Masa na 7, zasilanie na 14 nóżkę

4017 -> Masa 8, zasilanie 16