Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o anteny do skanera - wlasne wykonania

michu_998 19 Lip 2008 12:59 1678 1
  • #1 19 Lip 2008 12:59
    michu_998
    Poziom 9  

Mam pytanie odnosnie dipola na pasmo 2m.
    Znalazlem na forum w innym temacie schemat zrobienia takiej anteny i teraz moje pytanie.
    Dlugosc ramion wyliczalem wg wzoru: 75/czestotliwosc
    czyli dla czestotliwosci np 149 MHz dlugosc jednego ramienia wynosi 50cm.
    Promiennik wykonalem ze starych aluminiowych przeciwwag i przymocowalem do plytki z tworzywa sztucznego, odleglosc miedzy promiennikami wynosi 10mm, promiennik skierowany w gore podlaczony pod goraca zyle a dolny do oplotu.
    Dylemat mam z tym jak zarobic wtyczke do skanera. Czy mam byc zrobiona tak ja do zwyklego CB, czy moze goraca zyla do skanera a oplot do oddzielnego uziemienia ??? (jezeli oddzielne uziemienie to jak radzicie je wykonac)
    Z czego lepiej jest zrobic taki dipol: ze starych przeciwwag, miedzianych rurek czy moze z miedzianego drutu ??

Jezeli cos wykonalem nieprawidlowo to prosze o poprawienie mnie gdyz nie jestem zaawansowanym kunstruktorem anten, to sa dopierop moje pierwsze kroki.

Ma ktos moze dokladny schemat wykonania anteny do skanera mniej wiecej takiej jak Scanmaster lub Discone, jezeli tak to bardzo bym prosil o przeslanie. Chodzi mi glownie o odbior w zakresie 148-170 MHz

Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam 73

Popraw błędy ! Nie olewaj czytających.

0 1
  • #2 19 Lip 2008 14:07
    Markbur
    Poziom 15  

Wtyk do skamera tak jak w CB czyli żyła środkowa do środkowego pinu złącza a oplot do obudowy złącza. Mam tego typu antenę (taki sam układ i długości dipoli) tylko wykonane z miedzi i w paśmie ok. 2 m jest OK. Aluminium może być, tylko połączenia należy dobrze skręci i zabezpieczyć przed korozją.

0