Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Ariston AVTF 109 - problem z pobieraniem wody.

19 Jul 2008 14:16 7522 18
 • Level 10  
  Witam wszystkich .

  Mam problem ze swoją pralką ARISTON AVTF 109.
  Chodzi o to, że po uruchomieniu któregokolwiek z progranmów, pralka bardzo krótko pobiera wodę - ok 15 sekund, po czym słychac odciecie elektrozaworu . Pralka, zamiast kręcic bębnem, stoi w miejscu i odlicza czas. PO około 2-3 minutach na wyświetlaczu pojawia się komunikat H2O.

  Silnik, hydrostat, pompa - wszystko sprawne, ponieważ sprawdzałem - silnik kręci ( sprawdziłem na programie wirowanie) .

  Wyczytałem w archiwum, żeby podmienić zasilanie cewek elektrozaworu - tak też zrobiłem. Po włączeniu , pralka rozpoczęła pobieranie wody i pobierała ją non stop, do momentu uruchomienia hydrostatu - który zaczął wypompowywać nadmiar wody ( szybko to rozłączyłem, ponieważ elektrozawór non stop przepuszczał wodę, nawet wtedy gdy wyłączyłem pralkę przyciskiem OFF). Co najważniejsze - w momencie kiedy w pralce była wystarczająca ilość wody, zaczęła prać - tzn. bębęn zaczął się kręcić .
  Stąd właśnie wniosek - że problem jest z pobieraniem wody - pralka pobiera ją stanowczo za krótko.
  I tutaj pytanie - co może być powodem, że elektrozawór zamyka się tak szybko - dlaczego pralka ni epobiera wystarczającej ilości wody. Co jest przyczyną i czy można to naprawić samodzielnie ? Wyczytałem z jednego z postów, że uszkodzeniu mógł ulec triak - z tym że nie wiem, czy to typowa ustaerka w tej pralce i możecie wskazać co padło, czy trzeba szukać .
  Prosze o sugestie, z góry dziękuję za podpowiedzi.
  Pozdrawiam.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Home appliances specialist
  Sprawdź rezystancję cewek
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Level 10  
  Witam. Właśńie okazało się że mam niesprawny miernik. Musze pożyczyć od znajomego.

  Jaka ma być rezystancja ? czy same cewki mogą powodowac problem ? Ja myślałem, że to problem z elektroniką . W jednym miejscu na płytcę, widze lekki biały nalot - pewnie wynik działania wilgoci . znajduje się pod małą cewką
 • Home appliances specialist
  Około 3,7 kilo
 • Level 10  
  Mierzę rezystancję i faktycznie - na jednej z cewek jest ok 3,7 kilo, natomiast na drugiej już nie jest tak pieknie - wychodzi na to, że ok 0,8 mega :O) .

  Jak już wcześniej pisałem, zamieniłem zasilanie cewek - efekt był taki, że pralka nabierała wody, jednak zawór był ciągle otwartym, co powodowało uruchomienie hydrostatu i odpompowywanie wody .

  Moduł - tzn co - tę dużą płytkę z elementami ? Gdzie znajduje się moduł ?
 • Home appliances specialist
  Wymień elektrozawory
 • Level 13  
  A sprawdzałeś szczotki w silniku,bo nowe aristony i indesity robią różne cuda jak się im skończą szczotki. A co do wyłączenia pralki i dalszego pobierania wody to stawiam na elektrozawór .
 • Level 10  
  Silnik jest ok - jak już pisałem, po napełnieniu bębna wodą - pranie ruszyło. Spróbuję z elektrozaworem - tak jak to zasugerował kolega wcześniej.
 • Helpful post
  Moderator of Home appliances
  W tej pralce nie ma silnika szczotkowego,jest silnik indukcyjny sterowany poprzez falownik znajdujący się na module .... U Ciebie uległa uszkodzeniu cewka elektrozaworu prania zasadniczego w konsekwencji uszkadzając triaka
  sterującego Q11 lub Q12(nie pamiętam dokładnie który to bo nie mam przed sobą modułu) Triaka łatwo namierzysz znajduje się w pobliżu wtyku opisanego jako J8,oprócz tego gałąż sterująca bramkę też do sprawdzenia (rezystory 1kΩ i 560Ω smd ). I oczywiście elektrozawór lub cewki elektrozaworu do wymiany (najlepiej obydwie )
  Pozdrawiam i życzę udanej naprawy
 • Level 10  
  PBK wrote:
  do wymiany
  1. zawory
  2. triak sterowania zaworami ale ja proponuje wymienic cała elktronike !!!!!


  Triak sterowania zaworami - tylko który to jest :/ Nie mam schematu.

  Cała ekektronika to chyba spory koszt, a ja chcę wymienić tylko to, co jest uszkodzone
 • Home appliances specialist
  Zacznij od wymiany elektrozaworów
 • Moderator of Home appliances
  220PS napisałem Ci trzy posty wyżej co zrobić dokładnie ,myślę że dokładniej już nie umiem... Sama wymiana elektrozaworu poskutkuje tym że elektrozawór wstępnego będzie sterowany a zasadniczego nie.W konsekwencji pralka będzie pobierać wodę do momentu przepełnienia... Ćwiczyłem takie ustrojstwo stąd moje sugestie...
 • Level 10  
  Faktycznie - nie wiem, jak, ale przeoczyłem ten post. Już sprawdziłem - przy wejsciu J8 są dwa triaki Q11 i Q12 - bliżej jest Q12 - ale wymienię obydwa. Co do rezystorów - mają one jakieś oznaczenia ? znajdują sie zaraz przy tych triakach ?
  Dzięki za wskazówki :).
  Pozdrawiam.
 • Moderator of Home appliances
  Te oznaczenia rezystorów to "102" i "561" po lupa dobrze widać :)... Co do triaków jak nie masz pewności który to to nic nie zaszkodzi wymiana obydwu..
 • Level 10  
  Witam po długim czasie.

  Niestety - wymiana triaków oraz elektrozaworu ni epomogła - nadal jest ten problem. Pralka pobiera za mało wody :(.

  Nie wymieniałem rezystorów zasilajacych bramkę, ponieważ ni emam mozliwości technicznych, żeby przylutować elementy powierzchniowe :/ - czy może to być wina rezystorów, czy coś dalej poszło ?

  Aha...dodam jeszcze, że przy starcie programu, nie zapala się ta pierwsza zielona pozioma dioda po lewej stronie wyświetlacza, tylko od razu druga :/
 • Helpful post
  Moderator of Home appliances
  jeśli powierzchniówek nie wymienisz to tak jakbyś bramką triaka nie sterował , a to że nie zapala się pierwsza oznacza że zaczynasz od prania zasadniczego.... wymień rezystory albo daj komuś żeby Ci wymienił
 • Level 10  
  Wielkie podziekowania dla kolegi Iskrownika.
  Zrobiłem krok po kroku, tak jak napisałeś - wymiana elektrozaworu + wymiana triaków oraz rezystorów sterujących bramką i mamy pełny sukces - pralka działa !
  Jeszcze raz, wielkie dzięki.