Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki program do robienia płytek?

11111olo 19 Lip 2008 15:42 5533 17
  • Pomocny post
    #2 19 Lip 2008 15:46
    Przetwornik
    Poziom 26  

Protel, Eagle, CircuitMaker

0
  • Pomocny post
    #3 19 Lip 2008 16:40
    Mody
    Poziom 25  

Protel 99, Protel Dxp 2004, Zunken Cadstar, UltiBoard + UltiRoute...

Osobiście wolę poczciwego Protela 99 :)

1
  • Pomocny post
    #4 19 Lip 2008 16:53
    hacker
    Poziom 26  

Protel99se bardzo zaawansowany i bardzo dobry.

0
  • Pomocny post
    #6 19 Lip 2008 19:25
    comer3
    Poziom 27  

Eagle jest (prawie) darmowy - jedynym minusem w niezarejestrowanej wersji jest ograniczenie wielkości projektowanej PCB...

0
  • Pomocny post
    #7 19 Lip 2008 19:36
    Christophorus
    Poziom 42  

Jest też dostępny na licencji GPL (a więc zupełnie darmowy i bez ograniczen projektowych) program KiCAD Dostępny jest on dla Linuksa jak i Windowsa. Nie dorównuje on co prawda komercyjnym programom, ale można go zupełnie legalnie używać w domu jak i w firmie w celach zarobkowych.

0
  • Pomocny post
    #8 19 Lip 2008 19:48
    Mody
    Poziom 25  

Z darmowych to Kicad, Eagle, PCB123, Diptrace Free...

0
  • Pomocny post
    #9 20 Lip 2008 06:48
    Przem188
    Specjalista EDA

Jeżeli kolega pyta o programy o podobnych możliwościach jak Altium Designer to wymieniam:

Pads jako jeden z produktów formy Mentor Graphic, najpopularniejszy, możliwości podobne a pod niektórymi względami większeniż A.D. Jest jeszcze DX designer, Board Station, Expedition Enterprise ato już górna półka softu tej firmy możliwościamii kosztami przewyższająca Altiuma.

OrCad i Allegro firmy Cadence - Orcad nieco tańszy. Allergo ale to już potężne narzędzie o wiele lepsze od Altiuma,

Cadstar, Visula, Cr-5000 firmy Zuken- Cadstar dolna półka ale mozliwosci jak w Altiumie, Cr-5000 to już prawdziwy kombajn z potężnymi możliwościami.

Ogólnie to wymienione firmy powyżej w kolejnosci jak podałem to światowa czołówka. Są to najczęsciej kupowane systemy EDA. Altium stara się im dorównać, ale nie jest jednak tak popularny jak wymienione. Liczne błędy w programie powodują, że wiele firm odrzuca ten system. Standard na świecie to Mentor, Cadence i Zuken. Altium stał się w Polsce popularny dzięki łatwemu spiraceniu - produkty firm wymienionych powyzej stosują klucze sprzętowe, choć i to da się ominąć. Obecnie wiele firm w polsce wobec braku wsparcie dla starego, poczciwego Protela99 migruje do OrCada, Padsa czy Cadstara. Wiem o tym od samych firm elektronicznych w Polsce. Altium Designer nie jest dobrą alternatywą dla swojego protoplasty - Protela99. Za niżśzą cenę można kupić Padsa, OrCada i Cadstara o podobnej funkcjonalności a niższej cenie. Funkcje dostępne w Altiumie w wersji Summer 2008 - tak reklamowane interaktywne trasowanie ścieżki w ślad za kursorem myszy dostępne jest w Cadstarzse od kilku lat jako funkcja szkicowania ścieżek. Podobne przykłady można wymieniać dalej.

0
  • Pomocny post
    #10 20 Lip 2008 13:44
    Przem188
    Specjalista EDA

Tak, produkty Mentora, Cadence czy Zukena nie dorównują A.D pod względem interfejsu. Ale za to Altium nie dorównuje konkurecnji jeżeli chodzi o liczne błędy w programie. Nie wiem, czy kolega je zna. Ja znam, bo z racji mojej pracy codziennie w tygodniu dzwonię średnio do 10 firm projektujących elektronikę i używającego jakigokolwiek programu EDA. Niestety, Altium rozwija interfejs, funkcjonalnośc ale nie poprawia to co zepsute. Duzo firm posiadających Altiuma teraz żałuje ze za namową środowiska zakupiło Altiuma. Te firmy potrzebują czegoś więcej niz edytora schematów i PCB. Tylko że tych potrzeb w Altiumie nie zrealizują. Błędy. Altium jest popularny, w Polsce zakupiło go sporo firm, bo inżynierowie, którzy w nich pracują wychowsali się na pirackim Protelu 99 i nie znają nic innego. Niech kolega poczytatrochę postów na elektrodzie, to się dowie co nieco więcej. Ja osobiście poznałemkilka firm, które pomimo, ze zakupili niedawno A.D. już myślą o zmianie na coś lepszego, bo w Altiumie nie zrobią tego czy innego. Kolega ślepo wierzy w A.D. bo po prostu najwyrażniej nie zna jego błedów lub nie korzysta z funkcji, gdzie te błedy się ujawnią. Interfejs i rozwojowośc to nie wszystko. Swego czasu pisąłem do Zuken w sprawie wprowadzenie zmian z interfejscie Cadstara. Ale po rozmowach z firmami, które używają lub mają zamiar używać Cadstara zrezygnowałem z tego pomysłu. Po prostu użytkownicy Mentora,CAdence i Zukena nie wyobrażają sobie zmian w interfejsie. Mimo, ze te zmiany były by na lepsze. Im chodzi o funkcjonalność, a ta okazuje się jest dobra - nie trzeba nic zmieniać. W rezultacie PADS i Cadstar wygląda tak jak przed kilkomalatami, Orcad zmineił jedynie wygląd ikon i kolor interfejsu. I to wszystko.

0
  • Pomocny post
    #11 20 Lip 2008 23:30
    Przem188
    Specjalista EDA

A ja nie twierdze inaczej, jest dodawana masa funkcjonalności. Te funkcjonalności nie są chronione prawami innych firm,które je jako pierwsze wprowadziły. Co do błędów - od jednej firmy usłyszałem, ze nie działa prawidlowo symulator, werifikacja sygnałowa. To , co posiada A.D.tonamiastak poważnego systemu i wdodatku nie działającą prawidłowo. Wystarczy wyniki symulacji układu radiowego przeprowadzić w A.D i jakimkoliwek poważnym symulatorze tego typu - np. słynnym Ansofcie. Ciekawe,który pokaże bzdury. Zaznacze, że Ansoft i nie tylko jest używany wszędzie tam gdzie są wielkie częstotliwości, używają go firmy projektujące dla techniki wojskowej,kosmicznej,lotnictwa.

Chcę zakończyć tą dyskusję, bo jedna już tu miała kiedyś miejsce,i wiem, ze to nie ma sensu. Mimo, że pracuje dla Zukena, to wielkim szacunkiem darzę produkty Mentora i Cadence, ponieważ sam ich nadal używam, z racji zainteresowań i pracy posiadam każdy program z tej dziedziny,również A.D. Podglądam konkurencję i widzę jakie kierunki rozwoju wybrały poszczególne firmy. Produkty Mentora są naprawdę świetne. Niezaprzeczalnie najlepsze. Dlatego Mentor ma największy udział na rynku. Cadence również to potężne systemy ogromnej funkcjonalności. Zuken także. Te trzy firmy i ich systemy po doposażeniu w moduły firm zewnętrznych, jak choćby modele symulacyjne IBIS, systemy MRC i inne są po prostu najlepsze. A Altium?chmm.. pędzi w zawrotnym tepmie starając się je dogonić. Jendak na świecie inżynierowie wieco co jest co i że deweloperzy Altiuma muszą jeszcze trochę się napocić. Może kiedyś zdobędzie ich system uznanie i wyprze konkurencję. Ale nie sądze. Porponuje udać się bądż porozmawiać z projektantami dużych firm elektronicznych. Myślę, ze opinie wyrażone przez ich projektantów spowodują szersze spojrzenie natą sprawę.

I jeszcze jedno: A.D kosztuje 29 tysięcy złotych i jest to jużkompletne środowisko projektoweze wszystkimi modułami. Produkty Mentora, Cadence i Zukena zaczynają się z cenami od ok. 7 tys. do ponad 150 tys w najbogatszych konfiguracjach. Dlaczego mimo tych niebotycznych cen jednak te produkty się sprzedają a nie A.D,który ze swoją ceną powinien konkurencje "wymieść" z rynku. No właśnie,dlaczego?

0
  • #12 21 Lip 2008 08:18
    11111olo
    Poziom 43  

Dlatego założyłem ten temat bo często używając AUTOROUTEra po ukończeniu nakładania ścieżek, mono że program pokazuje 0 failed część ścieżek jest na sobie lub się przecina. Problem spotkałem tylko przy używaniu na raz jednej warstwy (bottom).
    Czy da się to jakoś ustawić żeby zawsze jak jest ok nie było ścieżek na sobie?

0
  • Pomocny post
    #13 21 Lip 2008 08:31
    Przem188
    Specjalista EDA

To jest kolego 11111olo jeden z błędów tego programu. Niestety pozostaje tylko ręczne poprawianie tego. I po skończeniu dobrze jest sprawdzić płytkę wczytując ja do jakiegokolwiek programu czytającego gerbery.

0
  • Pomocny post
    #14 21 Lip 2008 11:09
    Przem188
    Specjalista EDA

Nie mówię że nie toleruję Altiuma. I nie obrażam, to tylko fakt, że w Polsce pracowało się na pirackim sofcie - najczęsciej Protelu bo najłatwiej scrakować. Inne softy miały i mają zabezpiecznie w postaci klucza sprzętowego.
    Ale dobre czasy sie skończyly i teraz trzeba już posiadać legal,bo Policja lubi wpaśc w odwiedziny do firmy. Jak rozmawiam z ludzmi z branży to wiele jednak nadal przyznaje się ze pracuje na nielegalnym Protelu mimo, że wiedzą jaka jest nagonka teraz na fakt piractwa. Proszą ozachowanie tej wiadomości dla siebie tylko. Po prostu niemyślelinad tym,alboich nie stac na zakup. A co do błędów w A.D. - proponuje poczytać temat już dość dawny i zakończony, ale jednak nadal aktualny. kolega,który zakładał ten temat pisął ze router nakłada na siebie scieżki i potem stwierdza ze wszystko jest ok. Coż, nie jest i trzeba samemu poprawiać. I ten błąd nadal jest w najnowszym A.D. Summer.

Nie, Cadstar nie poprowadzi sam płytek jednostronnych, ani jakikolwiek inny porgram. Jednym z ułatwień za to w Casdtrzei również wMentorze jest opcja szybkiego wstawianianapłytke 1-warstwową drucianych zworek lub mostków SMD,czyli rezystoreów o wartości 000. Oczywisćie mostkiwstawiasięszybkobotylko po kliknięciu myszką na ikonę i wyborze z listy, a zworki te nie przechodzą do edytora scheamtów przy korzystaniu z funkcji ECO. Film z wykorzystaniem tej funkcji: http://www.cadstar.pl/movie-player.php?link=jumpers.swf&name=Add%20Jumpers
    Tam jest to nieco bardziej rozbudowane bo trasowania dokonano w module P.R.Editora - interaktywnego routera z dodatkowymi funkcjami ręcznego interaktywnego trasowania i placementu. Tow tym module istnieje funkcja trasowania scieżki jednym posiągnięciem kursora myszy. Funkcja znana mi przynajmniej od wersji 8 Cadstara a teraz mocno reklamowana w A.D summer.
    Link do tamtego tematu o błędach w A.D.:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=148659&highlight=

Mogę pomoc koledze doćwiczeń i jak kolega zechce pomóc pobawić się pełną wersja Cadstara. KOntakt na priv.

0
  • #15 21 Lip 2008 15:54
    Przem188
    Specjalista EDA

Dziękuje za wypowiedż. czyli osoby,które tam się wypowiadały to jacyś amatorzy wg.kolegi? Tak się składa że dwóch znam - to zawodowi projektancji płytek z dużych firm elektronicznych, którzy posiadają pełne wersje A.D. i od niedawna Mentora. Oczywscie legalnie zakupionego a nie jak kolega - pirata. No ale rzeczywiście trzeba prosić właściciela tego tematu o zmknięcie go.

0
  • Pomocny post
    #16 21 Lip 2008 18:47
    Wawrzo.
    Specjalista Automatyk

Kolego Tomek_FX jeśli chodzi o integracje to EDWINXP też jest narzędziem które jest jednolitym środowiskiem projektowym i posiada bardzo wiele możliwości.
    Features

* Schematic Capture
    * Layout Design
    * Fabrication Manager
    * Library Editor
    * Mixed Mode Simulator
    * Standard Layout Autorouter
    * Arizona Layout Autorouter
    * Schematics Autorouter
    * Specctra Interface
    * Maxroute Interface
    * Schematics Autoplacer
    * Layout Autoplacer
    * Full Libraries
    * Thermal Analyzer
    * Field Analyzer
    * Electromagnetic Analyzer
    * Signal Integrity Analyzer
    * EDSpice Simulator
    * EDComX
    * DocOne
    * VHDL/PLD Design
    * 8051 Kit
    * AVR Kit
    * PIC 16C5X Series Kit
    * Project Version Control

CENA:$2,850

I co? Jest różnica w cenie?
    Wawrzo.

0
  • Pomocny post
    #17 22 Lip 2008 10:12
    obinobi
    Poziom 15  

Witam
    Dorzucę swoje trzy grosze w dyskusji o oprogramowaniu do projektowania PCB.
    Przede wszystkim należy zastanowić się jakie obwody będziemy projektować czyli stopień złożenia, zakres częstotliwości, technologia montażu itp. Do prostego np zasilacza impulsowego wystarczy spokojnie Eagle.
    Z moich doświadczeń z narzędziami na chwilę obecną najwyżej oceniam Altium Designer. Poniżej uzasadnienie:
    -intuicyjny i zrozumiały interfejs użytkownika co ma wpływ na jakość i szybkość wykonywanej pracy
    -opcje ułatwiające projektowania PCB jak np pary różnicowe, wyrównywanie długości ścieżek, routing magistrali (wiem, że to standard dla większości programów)

Dość dużym minusem Altiuma jest narzędzie do integralności sygnałowej. Nie ma żadnego edytora pozwalającego "budować" obwód złożony z linii transmisyjnych o różnych długościach i impedancjach. Wszystko opiera się na schemacie co nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Druga nie mniej ważna sprawa to dokładność uzyskanych wyników - w moim przypadku korelacja między pomiarami, a symulacją nie była zbyt imponująca nawet w przypadku prostego połączenia nadajnik linia transmisyjna odbiornik.

Co do Cadstara to jego możliwości są zbliżone to Altiuma, niemniej ja miałem okazję używać dość starej wersji, która miała sporo błędów bardzo uciążliwych dla projektanta. Co do jego zalet to mogę wymienić następujące:
    -w miarę intuicyjny interfejs użytkownika
    -linia poleceń (czasem upraszcza pracę)
    -możliwość tworzenia własnych skryptów pozwalających na np łatwe wyszukanie elementów o określonych własnościach

Poza tym na chwilę obecną wdrażam się w DxDesignera i ciężko mi coś więcej powiedzieć na jego temat poza tym, że jak inne narzędzia MG mają fatalny interfejs użytkownika.

Pozdrawiam

PS. Co do Altiuma to używają go również w przemyśle zbrojeniowym np. ITT

0
  • Pomocny post
    #18 04 Sie 2008 12:41
    Przem188
    Specjalista EDA

Rzeczywiście , produkty Mentora mają nieciekawy Interfejs, posiadam DXDesignera, i mimo ze znam dobrze Padsa to tu juz się gubie, cięzko było cokolwiek w nim zrobić. Ale to mają do siebie profesjonalne programy, inzynier jest z nim zaznajomiony i nie widzi problemu, choc pewnie sam wspomina początki. I wiecie co? Ostatnio rozmwaiałem z kilkoma - gdy mówiłem o niewygodnym interfejsie - to oni zaprzeczają ,im się podoba i taki ma być i juz. Zrozum takiego...

0