Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Interfejs do VAG-COM pod USB

ilon 19 Lip 2008 19:50 126764 126
  • Interfejs do VAG-COM pod USB

Witam wszystkich z racji tego, że ostatnio miałem trochę problemów z moim golfikiem a w laptopie nie mam złącza RS232, postanowiłem zrobić interfejs działający pod USB.

Układ składa się z połączenia schematów dwóch urządzeń:
    Przejściówki z USB na RS232 (TTL) na układzie FT232RL

Oraz standardowego interfejsu K-line pod RS232 na układzie MAX232

W efekcie wyszedł taki schemacik

Wszystko zostało zlutowane w tzw. pająku, jednak starałem sie żeby to miało ręce i nogi.

Cały układ został zamknięty w dwóch obudowach do wtyków DB25

pierwsza (szara) zawiera przejściówkę na układzie FT232RL

Druga (czarna) układ, który zapewnia komunikację ze sterownikiem samochodu.

W przyszłości planuję dodać do tego w osobnej obudowie konwerter sygnału RS232 tak abym mógł wykorzystać to jako przejściówka na standardowego RS'a.

Konfiguracja w Windows XP jest bardzo prosta sprowadza się do podłączenia i zainstalowania sterownika.

Później uruchamiamy już tylko VAG-COM'a i diagnozujemy autko.

Interfejs do VAG-COM pod USBInterfejs do VAG-COM pod USBInterfejs do VAG-COM pod USB

Poniżej kilka fotek wnętrzności

:D

I na koniec rzut konfiguracji układu FT232RL w programie MProg

Pozdrawiam wszystkich, oceniajcie. Mam nadzieję, że ktoś pokusi się o zrobienie sobie czegoś takiego naprawdę działa
    :D

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    ilon
    Poziom 12  
    ilon napisał 63 postów o ocenie 221, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Pleszew. Jest z nami od 2005 roku.
  • PCBwayPCBway
    tuning86
    Poziom 15  
    Super projekcik sam zabieram sie do pracy a co jeszcze da sie tym zdiagnozowac?
    ilon
    Poziom 12  
    Ogólnie wszystkie auta z grupy VAG tylko nie pamiętam do którego rocznika (Volkswagen Audi Seat Skoda),
    Ale o ile się nie mylę mój kolega używa również do Opla, tylko, że bezpośrednio przez RS232 jednak pewien nie jestem co i jak dokładnie (ale skoro działa mu to po RS'ie to po USB też powinno).
  • PCBwayPCBway
    maly.borkowo
    Poziom 15  
    Hmm rozumiem że MAX to uP który został zaprogramowany tak?? Sorki za głupie pytanie, ale zaciekawiło mnie to pownieważ ojciec mam volskwagena i ciągle marudzi o komputer komputer, a tak mógłbym to samemu zrobić :D i by się cieszył daddy ;P
    ilon
    Poziom 12  
    Nie MAX to nie uP jest to układ który konwertuje sygnał RS232 i sprowadza go do logiki TTL. W moim projekcie pod USB nie ma układu MAX232, ponieważ układ FT232RL na swoim wyjściu RS232 ma już sygnał w TTLu.

MAX232 występuje tylko w oryginalnej wersji interfejsu, którą podłączamy bezpośrednio do portu COM (RS232) w komputerze.
    marty123
    Poziom 11  
    Maxa sie nie programuje, to scalak zapewniajacy komunikacje po RS, zerknij na note max232, zwykly scalak gotowy do wykorzystania z kilkoma kondensatorami. Projekcik ekstra, szkoda,ze mam forda.
    maly.borkowo
    Poziom 15  
    Hmm a mógłbym prosić o oprogramowanie do diagnozy i te sterowniki, myślę, że niedługo także zabiorę się do pracy :D Naprawdę świetna sprawa i myślę że pomoże nie raz :)

Aha i najlepiej poprosiłbym jeszcze opis wyprowadzeń pod wtyczkę w autku, czy różne może są i szukać w necie?
    ilon
    Poziom 12  
    kolego link do stronki FTDI Chip ze sterownikami do układu FT232RL

http://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm

A co do oprogramowania diagnostycznego to poszukaj w necie znajdziesz na pewno tylko ściągnij jakąś starszą wersję bo nowe chyba już wymagają klucza sprzętowego.

opis wtyku

Mariusz25183
    Poziom 12  
    Mi również o to chodziło. Na pewno niebawem zabiorę się za taki interfejs! Nie mam problemów z autem ale warto mieć tego typu coś:) Projekt nie jest skomplikowany. Ale bardzo przydatny. :)
    Lazer
    Poziom 23  
    Ja dostrzegam błąd w konstrukcji i to dość istotny. Brak separacji PC <-> CAR. Można zastosować fotoelementy. Przy takim pająku jak na fotkach widzę to uwalenie kompa w samochodzie jest kwestią czasu... lub się trochę naelektryzować mając na sobie jakąś nawet bluzę i siadając przetrzeć nią po fotelu a o to nie trudno... Zamiast zaczytać usterki w kompie można nadwyrężyć kieszeń i to znacznie ...
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam

Projekcik fajny, podoba mi się. Ale zrobił by to bez stabilizatora, a rezystor 10K zamienił bym go na większy i podłączyła go do +12V i oczywiście optoizolacja by się przydała. A całość zamieścił bym w czarnym pudełku gdzie jednej strony jest wejście USB a z drugiej przewody do komputera

Pozdrawiam
    Balu
    Poziom 38  
    Ale autor wyraźnie napisał że zrobił to po to modułowe, by móc użyć ft232 jako konwertera rs232->usb też...

No i optoizolacja to konieczność...
    kamyczek
    Poziom 36  
    Fajnie tylko że program VAG-COM jest chroniony prawami autorskimi i wymaga Legalnego interfejsu i oprogramowania wobec czego całość powinna znaleźć sie w koszu ....
    Balu
    Poziom 38  
    DJpopak na pewno ma kupiony vagcom z interfejsem - tylko mu się interfejs uszkodził, a już po gwarancji, prawda?:)

Dodano po 18 [sekundy]:

@kamyczek...do tego służy opcja raportuj...
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Balu Być może :) nie wgłębiałem się bardziej w stronę. Odwiedziłem stronę AVG-COM i można pobrać program bez aktywacji czy też kodów program się uruchamia. Ale jest napisane o licencji :)

Pozdrawiam
    sebastian11
    Poziom 16  
    Witam wszytskich

projekt fajny i ciekawy nomoze rzeczywiscie przydalaby sie izolacja galwaniczna bo na ladunkami statycznymi tak na prawde sie nie panuje

ale ja chcialem troche z innej beczki
    czy wiecie moze czy jest gdzie opis standardow ISO KW200 i can w sieci z opisem znaczen komend ( przepraszam za bark polskich znakow - firmowy komputer )
    jesli wiecie to czy podzielicie sie linkami ?
    pozdrowienia
    gzgzgz
    Poziom 11  
    Cytat:
    Fajnie tylko że program VAG-COM jest chroniony prawami autorskimi i wymaga Legalnego interfejsu i oprogramowania wobec czego całość powinna znaleźć sie w koszu ...

nie zapominaj że sam sprzęt nie jest nielegalny czyli temat nie może być w koszu, dopiero użycie go z nielegalnym softem jest nielegalne :) A nuż ktoś sobie kupi legalną wersję ;)
    danio_ac
    Poziom 11  
    FTDI programuje się w jakimś specjalnym złączu/interfejsie czy program komunikuje się z układem po USB i tak się go programuje ??
    ilon
    Poziom 12  
    FT232RL programuje się po złączu USB programem MProg, ale przeważnie nie jest to konieczne ponieważ te układy są fabrycznie przygotowane i powinny działać od razu.

Jeśli chodzi o optoizolację to owszem może i by się przydała ale ja używam tego interfejsu sporadycznie i to tylko w swoim aucie wiec prawdopodobieństwo, że coś sie uszkodzi jest raczej nikłe. Wcześniej używałem interfejsu również bez optoizolacji tylko że bezpośrednio pod RS232 i jakoś wtedy też nic złego się nie działo.

A co do kwestii praw autorskich to istnieją niekomercyjne wersje programów diagnostycznych np. bardzo fajny:

Czeslaw10
    Poziom 15  
    Witam
    Czy tym kabelkiem przetestuje Matiza rocznik 2000.
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Czeslaw10 napisał:
    Witam
    Czy tym kabelkiem przetestuje Matiza rocznik 2000.

Proszę czytać posty dokładnie.
    ilon napisał:
    Ogólnie wszystkie auta z grupy VAG tylko nie pamiętam do którego rocznika (Volkswagen Audi Seat Skoda),
    Ale o ile się nie mylę mój kolega używa również do Opla

Pozdrawiam
    Lazer
    Poziom 23  
    Cytat:
    Jeśli chodzi o optoizolację to owszem może i by się przydała ale ja używam tego interfejsu sporadycznie i to tylko w swoim aucie wiec prawdopodobieństwo, że coś sie uszkodzi jest raczej nikłe.

Chciałbym widzieć twoją minę jak pójdzie coś nie tegens i przy próbie np. odczytu usterek program zaczyta się w module jaśków a one przez głupie zwarcie albo ładunek elektrostatyczny odpalą o ile posiadasz takowe. Wiem, że szanse są x/x ale lepiej zrobić coś raz a dobrze niż później żałować. Podepniesz 50 razy kabel a za 51 coś strzeli i co wtedy? Niepotrzebne nerwy :D Płytka PCB nie zaszkodzi a nawet pomoże a optoizolacja dla świętego spokoju gdyż z jakością elementów jest różnie i jak trzaśnie to niedopasowanie napięć narobi ci zniszczeń...
    Zaprojektować taką PCB aby wlazła w obudowę wtyczki LPT to żadna filozofia bo elementów mało i mogło by zostać tak jak jest czyli 2 takie moduły rozdzielne. Odpinasz od części USB tego VAGa i podpinasz np jakiś inny modulik do programowania kostek. Jest to fajnie pomyślane i można się targnąć o rozbudowie w przyszłości w inne dopinane "zabawki" :D
    PAWEŁ74
    Poziom 27  
    Ja myślę że wejście samego kompa samochodowego jest dość dobrze zabezpieczone. Pamiętajmy że ładunki elektrostatyczne są najgroźniejsze w czasie włączania i wyłączania, więc teoretycznie zanim cokolwiek włączymy powinniśmy mieć opaskę zerującą na ręku. Nie jednokrotnie wyjmowałem i podłączałem np. monitor w czasie pracy komputera ( jeszcze owego czasu kineskopowy ) i nic się nie stało. Same wejścia są zabezpieczone w przeciwnym przypadku strach było by dotykać takiej wtyczki. Sam samochód potrafi nieźle się naładować jeśli nie ma paska antystatycznego ( większość samochodów ) I nie przesadzajmy że coś tam trzaśnie, jeśli ktoś nie umie się takim sprzętem obsługiwać niech lepiej jedzie do warsztatu , bo z takim podejściem to lepiej nic nie robić przy samochodzie ( przy wymianie koła autko z lewarka może nam spaść ). Po za tym zastosowanie diod Zenera powinno zabezpieczyć przed "iskierkami" ...
    SP8JZ
    Poziom 33  
    Tak się dzieje przy nie uziemionych urządzeniach ,to jest różnica spoczynkowych napięć zasilania sieci na obudowach i dlatego czasem wali iskrami.Miałem podobny przypadek kiedy podłączono nowy tuner sat do TV no i po ptakach.Samochód jest raczej odseparowany od elektrowni ,chyba że pod akumulator jest podłączony prostownik z Biedronki.Nie wykluczam tego co wyżej ale jak żyję to nie pamiętam żeby jakiś samochód mnie kopnął prądem - diody zenera jak najbardziej polecane.
    PAWEŁ74
    Poziom 27  
    Nigdy, przy wysiadaniu z samochodu nie przeskoczyła Ci iskra z ręki do drzwi gdy je chciałeś zamknąć...? Mnie się to zdarza od czasu do czasu, jest to prawdopodobnie uzależnione od materiału z jakiego jest nasza odzież wykonana i pewnie od materiału samych siedzeń, musi też byś dość sucho. Możliwe też że sam samochód względem podłoża ma inny potencjał który podczas jazdy może być dość wysoki, gdy z niego wysiadamy i np. łapiemy drzwi żeby je zamknąć niejako "uziemiamy" samochód. Wtedy może nastąpić przeskok iskry wywołany różnicą potencjałów. Mnie się to zdarza i powiem że nie jest to miłe...
    pgoral
    Poziom 26  
    kamyczek napisał:
    Fajnie tylko że program VAG-COM jest chroniony prawami autorskimi i wymaga Legalnego interfejsu i oprogramowania wobec czego całość powinna znaleźć sie w koszu ....

Przecież nikt nie każe używać VAG-COM? Są też inne programy.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    pgoral
    Poziom 26  
    Niekażdy jest drogi, a są też całkiem za free. Są nawet opensource.
    kamyczek
    Poziom 36  
    Screeny i opis autora wyraźnie pokazują program
    VAG-COM ,który jest chroniony prawami autorskimi.