Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ręczniak CB, Realistik TRC-221, co jaki¶ czas "pada&quo

elektryk 19 Jul 2008 21:10 1362 3
 • #1
  elektryk
  Level 42  
  Witam
  Mam takiego ręczniaka, kupiłem go kiedy¶ za grosze, a ponieważ ma zewnętrzne sito czasem używam w samochodzie. Problem z nim jest taki że radio potrafi działać długo (kilka godzin) a potem w gło¶niku słychać dziwny ton (o ile dobrze pamiętam będzie co¶ 300-500Hz), którego squelch nie potrafi wycinać. Jedyne co pomaga to wył±czenie na jaki¶ czas, potem jest ok. We wnętrzu nie widać jaki¶ widocznych uszkodzeń. Niestety na stole nie udało mi się wywołać powyższych objawów i nie wiem gdzie szukać problemu. Nie jestem specjalist± od RF, wyczytałem że to może być problem z syntezk±, ale wydaje mi się że to jednak jest wina czego¶ za bramk± szumów (co¶ co się wzbudza) skoro ona nie potrafi wyci±ć tego dĽwięku. Trudno mi też potwierdzić czy je¶li radio wydaje ton to działa nadawanie, z reguły nie mam innego radia pod ręk±. Zaobserwowałem jeszcze że radio się nagrzewa na dole w okolicach pojemnika baterii, przypuszczam że to stabilizator liniowy, ale czy wyższe napięcie w instalacji samochodowej może powodować powyższe objawy (radio jest przystosowane do zasilania z 12V)?  Model TRC-221, przy czym ostatniej cyfry nie jestem 100% pewien bo jest do¶ć wytarta.

  HEHEHE, co do ręcznika to chyba korekcja ortografii zawiniła ;)
 • #2
  c2h5oh
  Moderator
  elektryk wrote:
  ...
  Mam takiego ręcznika, kupiłem go kiedy¶ za grosze, a ponieważ ma zewnętrzne sito czasem używam w samochodzie...


  O jaki ręcznik Ci chodzi ? O jaki¶ k±pielowy ?
  Jeżeli chodziło Ci o ręczniaka CB, to podaj jego typ i model. Samo "Realistik" to za mało, bo zrobili tego sprzętu trochę...
 • #3
  Lazer
  Level 23  
  Faktem jest, że za mało bo REALISTIK robi WALKE-TALKE :)
 • #4
  radiolatarnia
  Level 17  
  Tak jak kolega zauważył prawdopodobnie to stabilizator napięcia. S±dz±c po objawach po kilku godzinach pracy zaczyna nie wydalać napięciowo. Taki sam objaw w takich radiach występuję gdy baterie s± na wyczerpaniu.