Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka książka do nauki programowania C++ asm?

Nietoper237 19 Lip 2008 22:00 3930 14
  • #1 19 Lip 2008 22:00
    Nietoper237
    Poziom 11  

Witam.
    Chciałbym sie nauczyć jakiegoś języka do programowania najlepiej C++ albo asembler. Nie mam żadnych podstaw w programowaniu. Dlatego pisze abyście polecili mi jakieś książki najlepiej, coś co by mi pomogło w nauce.
    Z góry dzięki za wszystkie rady.

0 14
  • Pomocny post
    #2 19 Lip 2008 22:06
    Kwiatek88
    Poziom 11  

Proponuje książke: Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku Bascom - Marcin wiązania

Dodano po 2 [minuty]:

Ksiazka Mikrokontrolery dla poczatkujacych Piotra Góreckiego tez jest super ja uczylem się z tych ksiązek programowania mikrokontrolerów w bascomie i teraz moge robić na tych prockach co mi się podoba :)

0
  • Pomocny post
    #3 20 Lip 2008 01:13
    dj_west
    Poziom 16  

A gdzie autor w ogóle napisał, że chce się nauczyć programowania mikrokontrolerów?

Jeśli chcesz uczyć się C++, to ja polecam 3-tomową kolekcję Symfonia C++ autorstwa Jerzego Grębosza. Co prawda autor zakłada, że masz JAKIEKOLWIEK pojęcie o programowaniu, ale myślę, że nawet jeśli go nie posiadasz, to poradzisz sobie z tym wydawnictwem. Wszystko ładnie opisane, mnóstwo przykładów, łopatologiczne wytłumaczenie ważnych terminów, zagadnień.

Ja osobiście się z niej uczyłem i powiem Ci, że to niezła przygoda. Czyta się ją jednym tchem, bo bardzo wciąga :) Gdy przeczytałem I tom, to choć nie napisałem ani jednego programu podczas jego lektury, czułem, że już coś potrafię. Potem siadłem i bez zaglądania do książki pisałem już pierwsze programy :)

Naprawdę POLECAM!

0
  • #4 20 Lip 2008 10:15
    Nietoper237
    Poziom 11  

No zdecydowanie wole naukę C++. A dj_west te tony co ty masz to jest 'symfonia c++ standard' czy po prostu 'symfonia C++' ??

0
  • Pomocny post
    #5 20 Lip 2008 13:44
    bbxb
    Poziom 31  

A ja będę Ci odradzał Symfonię i Pasję ponieważ są to BARDZO STARE podręczniki nie opisujące najnowszych standardów.
    Teraz nauka tylko z tą książką:
    http://helion.pl/ksiazki/cpprim.htm

Sam się z niej uczę i jestem bardzo zadowolony.

0
  • #6 20 Lip 2008 14:47
    Nietoper237
    Poziom 11  

No tak widziałem, ale ponoć 'symfonia c++ standard' jest nowsze i ponoć opisuje język C++ według obowiązującego obecnie międzynarodowego standardu ISO, czy to prawda??

0
  • Pomocny post
    #7 20 Lip 2008 19:21
    dj_west
    Poziom 16  

Faktycznie, z tego co widzę, to jest coś na rzeczy z tą Symfonią C++ Standard. Ja posiadam po prostu Symfonię C++, ale na rewolucyjne zmiany w nowej edycji nie liczę -- język jest językiem, a że niektóre elementy języka uległy tzw. "standaryzacji"... Każdy lubi coś innego :)

Przeglądając spis treści nowej Symfonii C++ Standard rzeczywiście natrafiłem na pewne zmiany, m.in. operatory rzutowania i parę pokrewnych problemów. No cóż, wszystko się zmienia :)

Zatem mimo wszystko nadal polecam Symfonię C++, tym razem w wersji Standard, bo obok opisania nowych standardów, styl autora jest nieporównywalny z innymi publikacjami :)

Nietoper237, na pewno będziesz z niej zadowolony! :)

0
  • Pomocny post
    #8 20 Lip 2008 20:07
    charm_spider
    Poziom 21  

Ja też mimo wszystko polecam symfonię...

Poza tym książki z wnt, seria "Klasyka informatyki" zasługują na sporą uwagę.

0
  • Pomocny post
    #9 20 Lip 2008 20:08
    riddyk
    Poziom 20  

Witam,

ja uczyłem się programowania z kursów umieszczonych w internecie, ale miałem dość dużą motywacje do nauki. Później przeglądając symfonie czy pasję nie natrafiłem na coś szczególnie bardziej przydatne. Oczywiście że w podręcznikach tych były informacje z którymi się po raz pierwszy spotkałem, np. funkcje wirtualne, czy inne rzeczy potrzebne w pięknym pisaniu programów, bibliotek.

Podręczniki takie IMO są po to żeby z nich korzystać w czasie potrzeby, a nie przeczytanie od deski do deski ( i tak nie zapamiętasz). Ja ucząc się z netu przepisywałem do zeszytu i z tego korzystałem. Tak samo robiłem ucząc się TP.

IMO sam internet wystarczy, ale dobrze mieć jakąś papierkową wiedzę pod ręką, zawsze to się łatwiej korzysta i co można dać do biblioteczki.

Po wyborze języka przypada wybrać środowisko programowania, i to na co chcesz programować, ( aplikacje okienkowe windowsa, konsola, gry z dx albo z ogl, i jak kolega wcześniejszy zasugerował układy procesorowe. To jakie chcesz pisać programy i na co, ma wpływ z jakiej literatury będziesz korzystał.

Wracając do książki to polecam wydawnictwo Hellion i btc, oni wydają najlepsze pozycje

0
  • #10 20 Lip 2008 20:55
    Nietoper237
    Poziom 11  

No ten język chce do programowania układów głównie. A jak czytałem na forach to najlepszy jest ponoć C++.
    Z neta też oczywiście będę korzystał ale ile można siedzieć przed kompem :D
    Dzięki za wszystkie odpowiedzi, jeszcze zastanowię się nad książką, ale raczej symfonie wybiorę.

0
  • Pomocny post
    #11 20 Lip 2008 21:10
    riddyk
    Poziom 20  

Uważam, że najlepszym rozwiązaniem do programowania układów jest język c/c++ (choć niewiele innowacji z c++ korzysta się do programowania procków) z wstawkami z asemblera. Język c dla procków jest bardziej profesjonalny, a wstawki z asemblera tylko przyśpieszają i optymalizują działanie mikrokontrolera. Co do Bascoma to oczywiście, że ma wiele zalet i są dostępne kursy ( chodzi o to, że były jako pierwsze prezentowane w przystępny sposób w języku polski na łamach Edw, co spopularyzowało go wśród wielu osób ), ale na dłuższą metę i do zastosowań bardzo profesjonalnych się nie nadaje, ( szczególnie chodzi o wielkość kodu wynikowego hex ( i to nie jest moje zdanie tylko osoby, która zna Bascoma ( niechce wywoływać świętej wojny ) ) ).

Do nauki języka dla procków wystarczy wiedza z netu, ale czasem trzeba napisać program na komputer aby sterować prockiem tak jak chcemy więc, książka się przyda.

Co do literatury o prockach to przede wszystkim wydawnictow btc.

0
  • #12 21 Lip 2008 10:28
    charm_spider
    Poziom 21  

Nietoper237 napisał:
    Z neta też oczywiście będę korzystał ale ile można siedzieć przed kompem :D

Programując zwykle siedzi się przy komputerze ;-)
    Mając już jakieś podstawy będziesz szukał informacji przy rozwiązaniu konkretnego problemu - tak najlepiej - pisać programy w jak największej ilości, to najlepszy sposób żeby się nauczyć programować (raczej nie da się nauczyć programować "na sucho")
    (no dobra, da się, bo kiedyś tak robiono, ale lepiej uczyć się "czynnie")

0
  • Pomocny post
    #13 21 Lip 2008 10:37
    Graziu
    Poziom 10  

Masz racje :)
    Ale wez pod uwage, ze gdy ktos BARDZO chce sie uczyc, to ksiazeczka do podusi jak najbardziej :D
    Np ja teraz tak ucze sie winAPI i rs232. wydrukowane 200 stron i czytam w tramwaju, autobusie, samo.. nie no tam nie ;p.. a po przyjsciu siadam i probuje :)
    To jest najlepsze rozwiazanie.

Co do tego aby uczyc sie przy rozwiazywaniu konkretnych problemow - zgadza sie rowniez :) nigdy wczesniej bym nie pomyslal ze bede programowal swoim programem port com.. ;| zawsze korzystalem z gotowych rozwiazan ;p
    No comport by activexperts. ;]

0
  • #14 21 Lip 2008 10:55
    charm_spider
    Poziom 21  

Graziu napisał:
    Ale wez pod uwage, ze gdy ktos BARDZO chce sie uczyc, to ksiazeczka do podusi jak najbardziej :D

Jako dodatek oczywiście - tak jak napisałeś - książeczka w autobusie/tramwaju/kiedy jest chwila, a potem klawiatura ;)
    Ale nie książeczka zamiast komputera. ;)

0
  • #15 21 Lip 2008 11:34
    Nietoper237
    Poziom 11  

Oczywiście książeczka zamiast klawiatury to nie, ale ja nie mam żadnego doświadczenia w programowaniu, a w książce jest opisane co i jak (przynajmniej być powinno) to jakieś podstawy mi da :D . A tak jak Graziu napisał, książkę możesz czytać cały czas, a do kompa nie zawsze mam dostęp :cry:

0