Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja SAT w domku.

Robert de Clair 21 Lip 2008 09:23 4977 7
  • #1 21 Lip 2008 09:23
    Robert de Clair
    Poziom 14  

Po przejrzeniu schematów na dipol.com.pl zwarłem się z realnymi możliwościami wykorzystania i kosztami instalacji. Po przestudiowaniu listy # na Astrze przeszła mi ochota na zeza, a tym samym konieczność użycia DiseqC/multiswitcha. Z kolei muszę rozeznać się w dokoptowaniu do całego bałaganu instalacji TV naziemnej (czyt. jedynka dwójka polsat śnieży) :> kanał zwrotny jak dobrze zrozumiałem, daje możliwość oglądania na wszystkich odbiornikach w domu tego co zapodaje nadajnik podłączony do tego #

Założenia:

1 konwerter quad, antena 80-100 wycelowany w HB
    2 4 niezależne tunki sat Pioneer, 1430 N-box, 2xKarta DVB.
    3 kanał zwrotny przy tunku zaopatrzonym w największy zestaw kanałów (+ zestaw bezprzewodowych przekaźników do pilotów) i to samo w przypadku komputera media center.
    4 TV naziemna. Instalacja umożliwiająca niekolidujący ze sobą jednoczesny odbiór wszystkich programów w 4 pomieszczeniach.

Pytania:

ad1 czy quady mają jakieś większe wymagania odnośnie talerza? Są z nimi większe problemy przy instalacji?

ad2 są jakieś znane problemy i przeciwwskazania dotyczące doboru tunerów do takiego układu?

ad3 na jakiej zasadzie to działa? Z tego co zrozumiałem to do modulatora wchodzi osobno sygnał audio i video, a dalej zamieniany jest na sygnał wybranej częstotliwości (kanał) a co w przypadku konieczności podłączenia dwóch urządzeń? np wyjścia tv z komputera media center i tunera. Do każdego z tych urządzeń potrzebny będzie osobny modulator?
    jak wtedy połączyć to co wyjdzie z modulatorów?
    np takie coś http://allegro.pl/show_item.php?item=396222138

ad4 Będą jakieś problemy z tym by dołożyć do tego bałaganu jeszcze tą instalacje? Jakieś sugestie by zminimalizować ilość przewodów/kosztów?

0 7
  • Mitronik
  • #2 21 Lip 2008 09:47
    pancur_psv
    Poziom 12  

ad1 quady z doswiadczenia nie mają większych wymagań co do czaszy, nie wiem w jakim rejonie kraju mieszkasz ale czasza 90 - 100 cm powinna w zupełności wystarczyć.
    Rozumiem że nie będziesz wykorzystywał multiswitcha, bo w innym wypadku musisz zastosować nie quada, a quattro

ad2 nie powinno być żadnego problemu we współpracy modulatorów z tunerami

ad3 rzeczywiście do modulatora podłączamy oddzielne sygnały toru audio i video, jeśli chcesz podłączyć do swojej sieci więcej urządzeń to zasada jest 1 do 1, czyli jeden tuner=jeden modulator. modulatory mozna spiąć w szereg, czyli sygnał z jednego przechodzi przez następny gdzie jest dodawany sygnał z kolejnego. Nie wiem w jakiej odległości od modulatorów będzie serce systemu, jeśli będzie to odcinek dłuższy niż 2-3 metry proponuję zastosować bardziej profesjonalne modulatorny niz ten, który wskazałeś, lub będziesz musiał ten sygnał wzmocnić, bo z tych modulatorów wychodzi raptem 64 - 66 dB i po kilku metrach kabli sygnał jest już zaszumiony

ad4 nie wiem na ile jesteś zaawansowany w robieniu takich instalacji, nie powinieneś mieć większych kłopotów, ale przy sygnałach analogowych "wszystko się może zdarzyć". jeśli będziesz miał jeszcze jakieś pytania służę pomocą

0
  • Mitronik
  • #3 23 Lip 2008 11:15
    Robert de Clair
    Poziom 14  

hmm wzmacniacz i tak muszę zastosować do wzmocnienia sygnału naziemnego. Wiec jeśli może to być zrealizowane tym samym wzmacniaczem po przejściu przez sumator to nie ma sprawy.
    Chyba że wzmacniacza trzeba użyć od razu po wyjściu z tego urządzenia.
    Wtedy musiałbym użyć 2 wzmacniaczy. Jeden do modulatora i drugi po przejściu bałaganu przez sumator, a przed rozgałęzieniem do poszczególnych gniazdek.

Mimo wszystko to i tak wyjdzie taniej niż zastosowanie stereofonicznego modulatora terry, a dodatkowo ten modulator poza tym ze jest stereo to ma przejście (jest przelotowy) oraz złącze scart.
    Szczytem szczęścia było by, gdyby okazało się że może korzystać z tych wszystkich WEJŚĆ zamiennie bo wówczas jednym modulatorem przez scarta dałbym sygnał z tunera, a przez chinch AV z komputera

Teraz kwestia tv naziemnej i sygnału z modulatora(ów)
    Rozumiem że tak połączone sygnały rozprowadzam za pomocą
    np http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_osmiodrozny_r-8_signal_R60108.htm takiego czegoś.
    Sa różnice w zastosowaniu ośmiodrożnych, sześcio, czterodrożnych rozgałęźników na sygnale? Czy niewykorzystane końcówki takiego rozgałęźnika trzeba zakańczać jakimś terminatorem?

Dodano parę godzin później:

schemat z rozgałęźnikiem.
    Instalacja SAT w domku.

schemat z zastosowaniem quada z sumatorem sygnału TV
    Instalacja SAT w domku.

Generalnie bardziej podoba mi się druga opcja, przez wzgląd na mniejszą plątaninę przewodów. Pytanie czy jest ona prawidłowa i czy takie układy mają szansę powodzenia, :) bo moje teoretyzowanie nie jest poparte żadną fachową wiedzą.

0
  • #4 23 Lip 2008 16:25
    pancur_psv
    Poziom 12  

ja proponowałbym wyeliminować zwrotnicę i zastąpić ją wzmacniaczem do którego od razu podłączysz wszystko, czyli takim który będzie miał 1 we. FM, 1 we. BIII, i 2 we. UHF (np. AWS 1030). wtedy będzie Ci łatwiej wyrgulować sobie wszystkie sygnały, tak żeby w gniazdkach miały w miarę jednakowy poziom. nie wiem jaką przewidujesz odległość przewodu pomiędzy modulatorem, a wzmacniaczem, jeśli jest to odległość typu 4m lub więcej, to będziesz musiał ten sygnał wzmocnić (mówię o konkretnie tym typem modulatora, który podałeś). co do kwestii zastosowania jednego modulatora, to sprawa wygląda następująco: 2 wejścia w modulatorze, to tak naprawdę jedno połączone w środku, możesz zastosować 1 modulator, ale trzeba będzie później pilnować żeby pracowało w tym samym czasie tylko jedno urządzenie, inaczej system Ci zgłupieje.

0
  • #5 23 Lip 2008 17:02
    Robert de Clair
    Poziom 14  

Wzmacniacz który podałeś ma 2x wejście UHF czy to znaczy ze mógłbym jedno z nich w wykorzystać np do podłączenia modulatora i zadziałało by jak sumator?

Nie bardzo rozumiem różnicę między zwrotnicą a sumatorem ale jeśli ten jeden wzmacniacz załatwił by sprawę to było by całkiem różowo.

Jeśli jednak nie można wejść przez jedno z UHF z modulatorem, to rozumiem, że sumator musiałbym wpiąć przed wzmacniaczem?

Dodatkowa atrakcja to wyregulowanie poziomu sygnału (po raz pierwszy zasłyszałem w tym temacie) - od czego to zależy, co będzie, gdy sygnał nie będzie "na jednym poziomie"
    Po czym poznam, czym mogę na to wpłynąć, i jak sprawdzić poziom sygnału.

Czy do tego co wyjdzie z modulatora(ów) mogę zastosować gniazdo z tzw. sygnałem zwrotnym? ono ma możliwość podpięcia 2 przewodów czyli we/wy?
    http://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncowe_signal_rtv-sat__kanal_zwrotny_R694140.htm
    Czy to gniazdo może działa jak sumator czyli wpina w sieć sygnał podany na gnieździe sat 2

Raczej nie przeszkadzało by mi to że mogło by pracować TYLKO jedno urządzenie w danym momencie na tym modulatorze. z resztą zawsze mógłbym kupić drugi, spiąć je za pomocą sumatora i wzmocnić jeszcze przed wejściem w gniazdo. Na razie zamówiłem jedną sztukę.
    Dobrze, że do kładzenia instalacji mam jeszcze nieco czasu i mogę się podeprzeć fachową pomocą. Normalnie zginąłbym. Dziękuję :)

0
  • #6 23 Lip 2008 21:49
    pancur_psv
    Poziom 12  

Niepotrzebnie czepiasz się sumatora, musisz pamiętać że sumator będzie sumował sygnały, ale także zakłócenia i szumy, więc jeśli można trzeba go wyeliminować. Różnica między sumatorem a zwrotnicą jest taka że sumator sumuje wszystko jak leci, a zwrotnica dzieli sobie sygnał, czyli jeśli masz antenę np na kanał 10 to zrotnica z tej anteny przepuści jedynie kanały 6-12, reszta do kosza, żeby wyeliminować zakłócenia, i analogicznie z innymi antenami, to oczywiście zależy od konfiguracji zwrotnicy i od potrzeb w danym rejonie. Do wzmacniacza o którym wspomniałem możesz wpiąć wszystko dokładnie tak jak myślisz, te modele mają wbudowaną zwrotnicę w siebie, więc eliminujesz kolejne urządzenie. jeśli chodzi o regulację sygnału.... sygnał TV mierzony na wyjściu z gniazda abonenckiego powinien zawierać się w przedziale 66 - 75 dB, jeśli będzie niższy - pojawi się śnieg i inne zakłócenia, jeśli będzie wyższy - może to skutkować złej jakości obrazem, lub wręcz nakładaniem się kanałów sąsiadujących na siebie. Zmierzyć można to odpowiednim sprzętem pomiarowym, koszt to jakieś 800 -1000 zł, więc niesądze żebyś kupował do zmierzenia jednej instalacji, zatem masz 2 wyjścia, albo zlecić to komuś, albo ustawić "na oko". Co do gniazda z kanałem zwrotnym to jak najbardziej, wpinamy do niego 2 przewody instalacji.

0
  • #7 25 Lip 2008 14:56
    Robert de Clair
    Poziom 14  

Instalacja SAT w domku.

Troszkę irytujący jest fakt, że ten wzmacniacz AWS 1030 jest wewnętrzny. Czyli do budynku będę musiał wejść przewodami: 4 x sat + 3 x TV naziemna + 1 przewód który wraca do konwertera.
    Chyba żebym zamknął go szczelnie w jakimś pudle i przybił do komina.
    Wówczas ilość przewodów TV zmniejsza się znacząco, za to dochodzi przewód zasilający wzmacniacz.

Modulator którego adres jest kilka postów wyżej wpiąłem do lokalnej kablówki i w sumie działa. Niestety tak jak opisałeś sygnał jest zbyt słaby by działał w całym mieszkaniu. Obraz mam w tym pokoju w którym podłączam w innych jest strasznie zaśnieżony, a dźwięk jakby miał przesterowany bas :) Użycie HS-013 lub 013A będzie rozsądne? czy jest coś lepszego do tego celu?

0
  • #8 26 Lip 2008 21:53
    pancur_psv
    Poziom 12  

No co ty, nie ma sensu ładować takiej kasy za wzmacniacz do sygnału z modulatora. Ja jeśli robie instalację na tych modulatorach bo klient chce "tanio" wzmacniam to malutkimi wzmacniaczami "na kabel" z regóły daje Badmory i całkiem ładnie to pracuje (koszt takiego wzmacniacza np u mnie w sklepie to 28 zł). Hermetyczna puszka elektryczna zrobi robotę na komine. Pozdrowienia

0