Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka baterii litowo-polimerowych

JIIIS 21 Lip 2008 12:43 11857 7
 • Ładowarka baterii litowo-polimerowych

  Poniższa ładowarka została zaprojektowana na podstawie projektu Scott’a Henion’a znajdującego się na stronie http://shdesigns.dyndns.org/lionchg.html. Na jednej płytce PCB rozmieszczone są trzy ładowarki, każda o napięciu wyjściowym 4.2V. Na pierwszym z poniższych obrazków widoczne jest ładowanie baterii 2S Lipo (8.4V), a na drugim baterii 3S Lipo (12.6V), co sygnalizują odpowiednio czerwone diody. Autor wycenił koszt realizacji projektu na około 7-8$.

  Ładowarka baterii litowo-polimerowych Ładowarka baterii litowo-polimerowych Ładowarka baterii litowo-polimerowych

  Źródło: http://www.wattflyer.com/forums/showthread.php?t=20575

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  JIIIS
  Poziom 17  
  Offline 
  JIIIS napisał 246 postów o ocenie 16, pomógł 28 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2008 roku.
 • #2
  lechoo
  Poziom 39  
  Taki nietypowy transformator trzeba będzie nawinąć samemu lub wykonać na zamówienie... Ciekawsze rozwiązanie moim zdaniem zostało przedstawione na tej czeskiej stronie:
  -> http://www.zajic.cz/omezovac/omezovac.htm
  Wymaga tylko 1 zewnętrznego źródła prądu.
 • #3
  Lazer
  Poziom 23  
  Przecie można zastosować trafo z jednym wtórnym uzwojeniem i podać napięcie na mostki. Napięcie zasilające z trafo pozostanie takie samo a jedynie trzeba zsumować prąd 3 uzwojeń puścić go z jednego uzwojenia innego trafa... nie jest potrzebą stosowania napięć symetrycznych. Jeśli w tym trafo z 3 uzwojeniami na każdym będzie max 500mA to dla jednego można dać 1.5A i teź będzie działać.
 • #4
  lechoo
  Poziom 39  
  @Lazer
  Nie rozumiesz... tu chodzi o to aby ładować pakiet szeregowo połączonych ogniw Li-Ion bez konieczności ich rozłączania za każdym razem.
 • #5
  OldSkull
  Poziom 27  
  @lechoo: odnośnie tej czeskiej stronki: gdzie tam się podłącza zasilanie? Ja tam widzę tylko wyjście na ładowane akusy.
 • #6
  gwojcik9
  Poziom 2  
  Czeska stronka przedstawia balanser a nie ładowarkę. Ładowarkę podłącza się pod główne przewody pakietu, natomiast balanser podłacza się do specjalnego złącza w które pakiet 2s,3s,4s itd winien być wyposażony. Przedstawiony balanser może wyrównywać napięcie w pakiecie 3s.
 • #7
  Szokolo
  Poziom 19  
  Może mi ktoś wytłumaczyć, czemu pakietu Li-Po nie da się naładowac jedną ładowarką podłączoną tylko pod główne zaciski prądowe. Np. narzędzia akumulatorowe Bosch (seria profesjonalna), o napięciu 36V (pakiet Li-Po) ładuje się jedną ładowarką podłączając ją pod główne zaciski prądowe i nie trzeba rozłączać ogniw ani stosować porójnych ładowarek ???
 • #8
  lechoo
  Poziom 39  
  Szokolo napisał:
  Np. narzędzia akumulatorowe Bosch (seria profesjonalna), o napięciu 36V (pakiet Li-Po) ładuje się jedną ładowarką podłączając ją pod główne zaciski prądowe i nie trzeba rozłączać ogniw ani stosować porójnych ładowarek ???

  A czy widziałeś taką baterię od środka? To nie są same ogniwa połączone szeregowo, ale są tam także obwody kontrolujące napięcie na każdym z nich, niedopuszczające do przeładowania. Tak samo zbudowane są np. baterie od laptopów. Pamiętaj, że przeładowane akumulatory Li-Ion mogą się nawet zapalić lub eksplodować...