Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Siemens KG-36V03/01 wymiana termostatu?

sp9nsq 21 Jul 2008 14:59 12456 16
  • #1
    sp9nsq
    Level 15  
    Przedmiotowa lodówka (5 lat używania), w pewnym momencie kałuża wody od spodu. Okazało się, że termostat przestał działać, ale po pewnym czasie lodówka włączyła się ponownie, z tym że teraz na odwrót - temp. w zamrażarce spada do -20 st, a ona nie wyłącza się. Można oczywiście przekręcić pokrętłem na niższą temp. Lodówka wyłączy się i nie podejmuje pracy, mimo, że tylna ścianka scieka wodą. Serwis w Krakowie załamał mnie ceną i terminem wykonania usługi, miesiąc czekania i prawie 400.
    Czy jestem w stanie sam sobie pomóc? Czy to rzeczywiście tak nietypowa lodówka, że tak słono trzeba zapłacić? Ciekaw jestem opinii fachowców z Forum. Kolega namawia mnie na ustawienie punktu otwarcia i histerezy temperatury, co w tym termostacie jest dostępne, lecz ja jestem elektronikiem, nie chłodniarzem (śrubki na termostacie są, ale cóż z tego...)
    Jerzy
  • #2
    jarekpłock
    Level 14  
    W tej chłodziarce to jest termostat elektromechaniczny czy jest moduł sterujacy w której uszkadzaja sie czujki??
  • #3
    sp9nsq
    Level 15  
    Zwykły - elektromechaniczny - na domiar złego prawdopodobnie rozregulowany... ze starości.
  • #4
    nares
    Home appliances specialist
    Odpisz dane z termostatu, coś się wymyśli.
  • #5
    sp9nsq
    Level 15  
    Napisy na termostacie:
    K59P 1675
    95-16-2L
    Swoją drogą zastanawiam się, czy nie zastosować zewnętrznego regulatora temperatury z czujką w lodówce. I histereza temperatury mniejsza i możliwość precyzyjnego ustawienia zakresu temperatur, a także wyświetlacz ... Nie wiem czy to nie lepsze rozwiązanie, niż pakować setki złotych w starego złoma...?
    Taki regulator jest dostępny za kilkadziesiąt zł w sieci.
    Może to jest rozwiązanie? Ale nie jestem specjalistą w temacie, więc chciałbym opinię znawców.
    Miłego dnia.
    Jerzy
  • #6
    nares
    Home appliances specialist
    W zależności od dł. kapilary, możesz zastosować termostat W-4 lub W-4.2 - cena ok 40zł.
  • #7
    Adam_
    Level 14  
    nares wrote:
    W zależności od dł. kapilary, możesz zastosować termostat W-4 lub W-4.2 - cena ok 40zł.


    czujka w dziurę do oporu i powinno działać
  • #8
    sp9nsq
    Level 15  
    A jaki zakres temperatur wskazany jest do takiej lodówki? Bo o to głównie mnie pytają w sklepie... Druga sprawa to dziwne w moim odczuciu zjawisko:
    Pomiędzy zamrażarką (na dole) a częścią górną jest przestrzeń, która jest gorąca. Otwierając drzwi dolne (zamrażarki) przy dotknięciu obudowy pod uszczelką tych drzwi wyraźnie wyczuwa się bardzo ciepłą powierzchnię. Od czego taka tam temperatura?
    Kolejna sprawa: kapilara wchodzi poza ściankę boczną, czy możliwe jest że przyczyną złego działania (gdyż takie mam odczucie, że to nie termostat jest uszkodzony lecz coś poza nim) może być np. coś typu rozklejenie czegoś tam pomiędzy ściankami lodówki? Gdzie ta kapilara tam wędruje? Czy pomoże np. puszczenie jej wewnątrz lodówki, z innymi np. nastawami? Cały czas mam wrażenie, że termostat jest rozregulowany lub zmieniło się środowisko w którym powinna znajdować się kapilara i działania termostatu jest z tego powodu niewłaściwe? Jak zbadać taki termostat poza lodówką ewentualnie czy są jakieś szanse na jego regulację (progu zadziałania i histerezy temperaturowej, gdyż regulacje serwisowe są jak na dłoni).
    Z uszanowaniem
    Jerzy
  • #9
    nares
    Home appliances specialist
    Wymień ten termostat i to będzie najszybsza odpowiedź na Twoje pytania, no chyba że masz dostęp do jakiegoś laboratorium...i przeprowadzisz badania :D
  • #10
    sp9nsq
    Level 15  
    Ale z wymianą też nie prosta sprawa, bo w Krakowie praktycznie jest jeden sklep AGD, czy może dwa, ale zadają takie pytania, że trudno odpowiedzieć. Jak podam typ lodówki, to odsyłają do serwisu, który już wcześniej osłabił mnie terminem zamówienia części, a co dopiero wykonania usługi. Tak przy okazji dowiedziałem się, że podgrzewanie drzwi, wcześniej przeze mnie wspominane jest naturalną rzeczą w nowych lodówkach, zapobiegającą zamrażaniu uszczelek. Natomiast w kwestii rodzaju termostatu to samych z symbolem K56P jest kilkadziesiąt ale mojego 1675 nie ma, są inne numery, z tym, że zastrzegają się że biorę na własne ryzyko. Czy jest gdzieś w sieci jakiś katalog oznaczeń termostatów Ranko, żeby na podstawie oznaczeń na nim stwierdzić jakie to ma mieć parametry i dobrać coś konkretnego. Bo wiedza sprzedawców jest żadna, jak nie mają napisane na obudowie, to nic nie powiedzą.
    Jerzy
  • #11
    mrhari
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Termostat do twojej lodowki ma mumer producenta 066887. Poszukaj zamiennika nie wdajac sie w dyskusje ze sprzedawcami, tylko niech Ci wyszukaja zamiennik. Orginalny niestety tani nie jest :(
  • #12
    sp9nsq
    Level 15  
    Wiem, że oryginał nie jest tani, ale w głowę zachodzę dlaczego. Inne tej serii są w cenach do 20 zł, a oryginał 10 razy drożej (!?). Właśnie wróciłem z Zakopiańskiej w Krakowie, gdzie Pan poradził mi rozwiązanie w postaci Ranco K59-H2801, zamiast oryginału K59-P1675. Nie wiem tylko jakie będą efekty zastąpienia (ten oryginał jest do "płaczka"),
    a w zastępczym jest identyczna długość kapilary. Czy bardzo zaszkodzę lodówce montując K59-H2801/001? Czy nie będzie to miało większego znaczenia? Chodzi mi tylko o to, żeby - puki nie znajdę oryginału... - coś tam było zamontowane, bo teraz to obserwuję jedynie raz na czas włączenie, i śmiem twierdzić że lodówka pracuje non-stop, chyba że zaingeruję kręcąc pokrętłem temperatury w stronę mniejszych wartości w skali od 5 do 0. Wyłączy się, po jakimś czasie znów się włączy, ale nie wyłącza się sama tylko trzeba włożyć łapkę i poruszać pokrętłem, czasem złapie...
    Jerzy
  • #13
    Adam_
    Level 14  
    Nie wiem czemu polecali Ci Ranco , wstaw Danfossa i czujkę włóż do oporu a to co zostanie schowaj w pudełku z termostatem , z Ranco będziesz musiał się namęczyć bo albo lodówka będzie za długo pracowała albo za długo stała w zależności od położenia czujki
  • #14
    colcolcol
    Home appliances specialist
    nares radził dobrze: W4, Adam_ jeszcze lepiej (niższe temperatury wyłączania) Danfoss. Nie słuchaj sprzedawców, którzy mają spore "przebicie" na ranco i dlatego właśnie te proponują (osobiscie też używam ranco :) po modernizacji) Długość kapilary nie ma znaczenia.
    Masz świetną firmę w Krakowie:
    http://www.hurtownia.czesciagd.com.pl/language/pl/
    z taka częścią :
    http://www.hurtownia.czesciagd.com.pl/Czesci-zamienne-do-lodowek-rozni-producenci/Termostaty-do-lodowek/Termostat-077B-6594-800-8/
  • #15
    sp9nsq
    Level 15  
    Adam_ wrote:
    Nie wiem czemu polecali Ci Ranco , wstaw Danfossa i czujkę włóż do oporu a to co zostanie schowaj w pudełku z termostatem , z Ranco będziesz musiał się namęczyć bo albo lodówka będzie za długo pracowała albo za długo stała w zależności od położenia czujki


    Rozumiem, że jest możliwość doregulowania termostatu?
    Polecili Ranco, bo oryginał jest Ranco:D
    Swoją drogą to jestem ciekaw jak stwierdzić czy to termostat jest uszkodzony? Czytam w innych postach informacje o rozklejeniu przestrzeni, w której znajduje się kapilara, czy też innych niedomaganiach z tym związanych.
    Tak czy inaczej montuję zamiennik i się zobaczy.
    Pomyślności
    Jerzy

    Dodano po 2 [minuty]:

    colcolcol wrote:
    (osobiscie też używam ranco :) po modernizacji)


    czy możesz jakąś podpowiedź na temat "modernizacji"?

    Dodano po 18 [minuty]:

    colcolcol wrote:

    Masz świetną firmę w Krakowie:
    http://www.hurtownia.czesciagd.com.pl/language/pl/


    Właśnie sprawdziłem tę "świetną firmę", która miesiąc temu przysłała mi montera do pralki AEG (miałem problem z pralką, który opisywałem wcześniej w postach na ELEKTRODZIE), który na moje stwierdzenie o problemie z pralką, dotyczącym rozprogramowania elektroniki, umiał jedynie.... zmierzyć oporność uzwojenia silnika :D.
    Także dziękuję, ale z kolejnych usług tych "fachowców" nie skorzystam. Nikt nawet ze słowem przeproszenia do mnie nie zadzwonił, że zamiast elektronika do pralki przysłali kowala. Nawiasem mówiąc elektronikę naprawiłem dzięki poradzie Kolegi z Forum.
  • #16
    mrhari
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Poszukaj z f-my danfoss "service termostat code no: 077B7003" np taki: http://www.tvservice.info/product_info.php?products_id=381&osCsid=81c44ff4d289cd6522c53baa9f45eea4
    Cena w Polsce powinna byc podobna. Nadmiar kapilary bedziesz musial upchnac gdzies, tylko jej nie ucinaj :)
  • Helpful post
    #17
    colcolcol
    Home appliances specialist
    sp9nsq wrote:

    czy możesz jakąś podpowiedź na temat "modernizacji"?

    Firmę poleciłem jako sprawdzonego dostawcę: mieli jedne z najtańszych silników uniwersalnych (zapakowanych do pompy ardo...) , nie serwisanta, przykro mi..
    Z regulacją jest kilka metod i wszystkie, które znam: "na czuja". Wewnętrzną śrubę termostatu WYKRĘCAM o około 270 stopni (3/4 obrotu) w celu obniżenia maksymalnej temperatury wyłączenia, minimalna też się wtedy zmienia. Z moich obserwacji wynika, że temperatura załączająca zmienia się w stopniu do zaakceptowania. Przekręcenie w PRAWO zewnętrznej śrubki być może też jest metodą ale jej nie próbowałem na termostatach "płaczkach", jest to jedyna metoda na termostaty tradycyjne : zamrażarkowe i chłodziarkowe : ze zmienną temperaturą załączenia.
    Wyszedł z tego doktorat a wystarczyło wymienić na danfosa :)
    Pozdrawiam